تحقیق دگرگونی های اجتماعی و مسأله انتظار

دانلود تحقیق در مورد دگرگونی های اجتماعی و مسأله انتظار، در قالب word و در 20 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: دگرگونی اجتماعی از مسائلی است که همواره ذهن دانشمندان را به خود جلب کرده است و هر کدام به فراخور وسع علمی خویش در…

فرمت فایل دانلودی: doc

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 20

حجم فایل: 72 کیلوبایت

قیمت: 6000 تومان

دانلود تحقیق در مورد دگرگونی های اجتماعی و مسأله انتظار،

در قالب word و در 20 صفحه، قابل ویرایش.

بخشی از متن تحقیق:

دگرگونی اجتماعی از مسائلی است که همواره ذهن دانشمندان را به خود جلب کرده است و هر کدام به فراخور وسع علمی خویش در این باره اظهار نظر کرده و علل و عوامل آن را با توجه به دیدگاه خود شرح و بسط داده اند.

در این پژوهش با استفاده از سخنان بزرگانی همانند استاد مطهری، (به عنوان عالمی روشن اندیش که نسبت به جایگاه مسأله واقف بوده است) به بحث و بررسی درباره این موضوع خواهیم پرداخت و نیز نظریه هایی را که در این باره مطرح شده است نقد و ارزیابی می کنیم. در پایان نظر خود را طرح کرده و به تفصیل درباره آن سخن خواهیم گفت.

این که چه علل و عواملی باعث دگرگونی های اجتماعی است، سؤال اصلی و محوری این نوشتار را تشکیل می دهد و با توجه به بضاعت علمی و منابع موجود به آن پاسخ داده خواهد شد.

فرضیه ای که در صدد بررسی آن هستیم، این است که محتوای باطنی انسان (اندیشه، عقیده و ایدئولوژی) بویژه فطرت کمال جویی و تجدد خواهی انسان علت اکثر دگرگونی های اجتماعی است. این فرضیه با توجه به این اصل بررسی می شود که فرد و جامعه هر دو اصیل اند. و به تعبیری دیگر این انسان است که اصالت دارد، به عنوان یک موجود با شعور، آگاه، دین خواه و عقل گرا با فطرتی که طالب کمال و تعالی است.

مفاهیم اصلی و کلیدی:

انتظار: در لغت یعنی چشم به راه داشتن، چشم داشتن، انتظار داشتن (1) و در اصطلاح، دیده دوختن به راه تحقق امری است که منتظر را به حالت انتظار واداشته است و هرچه آن امر در نظر او مهم تر باشد، برای تحقق آن کوشش و جدیت بیش تری خواه ناخواه خواهد کرد (2).

تحول یا دگرگونی: به معنای تغییر و تبدیل چیزی است به چیز دیگر.

دگرگونی و تغییر اجتماعی: این واژه کلی و مبهم، معمولا به معنی تغییر در فرآیندهای اجتماعی یا ساختار جامعه به ویژه در بحث گذر از جوامع سنتی به جوامع صنعتی و جدید مطرح می شود. دگرگونی اجتماعی ممکن است مثبت یا منفی، پیش رو یا واپس گرا، قهری یا دستوری، کند یا سریع، جزیی یا کلی، سطحی یا عمیق و موقت یا دائمی باشد. دگرگونی اجتماعی فرایند پیچیده ای است که عوامل متعددی نظیر اختراع، تراوشات ناشی از فرهنگ ها یا اشاعه ویژگی های از جوامع دیگر، افزایش یا کاهش جمعیت، تکنولوژی، شخصیت های بزرگ، جنبش های اجتماعی، آموزش و پرورش و بی سازمانی اجتماعی و… در آن دخالت دارند. عادت، ترس از گسسته شدن رشته تداوم، سنت گرایی، صاحبان منافع و مقاومت ایدئولوژیک نیز از عوامل عمده ایستادگی در برابر تغییرات اجتماعی است…

عبارات و واژگان کلیدی:

  • دگرگونی های اجتماعی
  • تحقیق دگرگونی های اجتماعی
  • مقاله دگرگونی های اجتماعی
  • پایان نامه دگرگونی های اجتماعی
  • دگرگونی های اجتماعی و انتظار
  • دانلود تحقیق دگرگونی های اجتماعی
  • دانلود مقاله دگرگونی های اجتماعی
  • دانلود پایان نامه دگرگونی های اجتماعی

کلیک برای خرید