تحقیق آیت الله طالقانی

دانلود تحقیق در مورد آیت الله طالقانی، در قالب word و در 32 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: سید محمود طالقانی به سال 1289 ه. ش. در روستای گلگرد طالقان از توابع استان تهران، دیده به جهان گشود و نزد پدری همچون آیت الله سید ابوالحسن…

فرمت فایل دانلودی: zip

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 32

حجم فایل: 338 کیلوبایت

قیمت: 5000 تومان

دانلود تحقیق در مورد آیت الله طالقانی،

در قالب word و در 32 صفحه، قابل ویرایش.

بخشی از متن تحقیق:

سید محمود طالقانی به سال 1289 ه. ش. در روستای گلگرد طالقان از توابع استان تهران، دیده به جهان گشود و نزد پدری همچون آیت الله سید ابوالحسن طالقانی که از علمای برجسته تهران به شمار می رفت، پرورش یافت. پدری که حضرت امام خمینی در باره مقام و منزلت او چنین می گوید:

رحمت خداوند بر پدر بزرگوار او که در راس پرهیزکاران بود.

درباره زهد و پرهیزکاری آسید ابوالحسن طالقانی، آیت الله سیدحسین بدلا که با وی حشر و نشر داشته چنین می گوید:

«علی رغم این که محل رجوع عام و خاص مردم بود ولی به هیچ وجه من الوجوه از وجوهات شرعیه و سهم مبارک امام علیه السلام استفاده نمی کرد و زندگی روزمره خویش را به وسیله تعمیر ساعت تامین می کرد».

سید محمود طالقانی در 10 سالگی به مکتب خانه روستای گلگرد می رود و پس از طی این دوره روانه مدرسه ملارضا در میدان امین السلطان تهران می شود و شروع به تعلم دروس حوزوی می نماید. پس از اندکی وارد مدرسه رضویه قم می شود و در نهایت در مدرسه فیضیه سکنی می گزیند. دروس سطح حوزه علمیه را نزد آیاتی چون نجفی مرعشی، ادیب تهرانی و حجت به پایان می برد. بنا به گفته سیدتقی طالقانی، سید محمود دارای هوشی فوق العاده بود و در مدت اندکی دروس سطح را به پایان رساند. وی می گوید:

با آنکه سید محمود خیلی جوان بود، سطح را تمام کرد و وارد حلقه درس آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی مؤسس حوزه علمیه قم گردید.

طالقانی در کنار دروس فقه و اصول حوزه (که درس معمول و رایج در حوزه هاست و هر طلبه ای الزاما آن را باید بخواند)، فلسفه و حکمت را نزد آیاتی همچون تقی اشراقی و میرزا خلیل کمره ای طی کرد. سید محمود در سال 1310 ه. ش. پدر خویش را در سن 72 سالگی از دست می دهد و پس از فوت پدر به وی پیشنهاد می شود که در تهران امام جماعت مسجدی شود و به وعظ و خطابه مردم مشغول گردد. ولی از آنجا که سید محمود به درس و بحث علاقه داشت، حوزه را به امام جماعتی و مرید و مرادی ترجیح داد و برای تکمیل تحصیلات خود عازم نجف اشرف گردید. در آنجا از محضر آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی، شیخ محمدحسین غروی و آقاضیاء عراقی بهره مند گردید و از دست مرجع بزرگ جهان تشیع آیت الله ابوالحسن اصفهانی موفق به اخذ درجه اجتهاد گردید. در قم نیز آیت الله عبدالکریم حائری یزدی به وی اجازه استنباط و اجتهاد احکام الهی می دهد و از آقایان نجفی مرعشی و شیخ عباس قمی اجازه نقل حدیث و روایت دریافت می کند.

در آستانه جنگ دوم جهانی (1317 – 1318) وارد تهران می شود و پس از تشکیل خانواده، فعالیت های علمی و فرهنگی خویش را در آنجا آغاز می کند. خود طالقانی در این زمینه چنین می گوید:

پس از دوره تحصیلی که بیشتر در حوزه قم بود و مدتی هم در نجف و دریافت اجازه اجتهاد از مراجع قم و نجف به اصرار دوستان و آشنایان به تهران برگشتم (سال 18 -17) چون احساس کردم که جوانان ما از جهت عقاید و ایمان در معرض خطر قرار گرفته اند و به پیروی از روش مرحوم پدرم جلساتی برای عده ای از جوانان و دانشجویان در باره بحث در اصول و تفسیر قرآن تشکیل دادم و در دنباله این جلسات بعد از شهریور 1320 انجمن ها و کانون های اسلامی تشکیل شد، مانند کانون اسلام، انجمن تبلیغات اسلامی، اتحادیه مسلمین، که هر کدام دارای نشریات منظم و فراخور افکار و وضع روز بود…

عبارات و واژگان کلیدی:

  • آیت الله طالقانی
  • آیت الله طالقانی و آزادی بیان
  • آیت الله طالقانی ولایت فقیه
  • تحقیق آیت الله طالقانی
  • مقاله آیت الله طالقانی
  • پایان نامه آیت الله طالقانی
  • تحقیق در مورد آیت الله طالقانی
  • مقاله در مورد آیت الله طالقانی
  • پایان نامه در مورد آیت الله طال

کلیک برای خرید