تحقیق جامعه شناسی اعتیاد در ایران

دانلود تحقیق در مورد جامعه شناسی اعتیاد در ایران، در قالب word و در 13 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: اعتیاد به مواد مخدر، مشکل اجتماعی است که اکثر جوامع به آن مبتلا هستند. اطلاعات و آمار جدیدی که درباره موضوع مواد مخدر و اعتیاد در جامعه ما…

فرمت فایل دانلودی: doc

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 13

حجم فایل: 61 کیلوبایت

قیمت: 4300 تومان

دانلود تحقیق در مورد جامعه شناسی اعتیاد در ایران،

در قالب word و در 13 صفحه، قابل ویرایش.

بخشی از متن تحقیق:

اعتیاد به مواد مخدر، مشکل اجتماعی است که اکثر جوامع به آن مبتلا هستند. اطلاعات و آمار جدیدی که درباره موضوع مواد مخدر و اعتیاد در جامعه ما منتشر می شود، حاکی از مسأله بودن این پدیده اجتماعی است. دبیر جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران در گزارشی اعلام کرده است سالانه 5 درصد به جمع معتادان کشور افزوده می شود، در حالی که سازمان بهزیستی کشور تنها توان مداوای 2 درصد معتادان را دارد. بر اساس گزارش سمینار پیشگیری از اعتیاد در تابستان 1380و 70 درصد معتادان ایران متأهل هستند و علاوه بر این روزانه 600 نفر در رابطه با مواد مخدر در کشور دستگیر می شوند و ماهانه 100 نفر به دلیل سوء مصرف مواد مخدر می میرند. بنا به گزارش روابط عمومی سازمان بهزیستی هر روز 500 نفر از جوانان کشور معتاد می شوند و بررسی به عمل آمده نشان داده که جمعیت معتادان در ایران هر 10 سال 2 برابر می شود و خسارت های ناشی از اعتیاد سالانه بیش از 15 هزار میلیارد ریال می رسد (بهادران، 1380: 7). رئیس مرکز مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی گفته است که در سال 1381 بیش از 130 تن مواد مخدر در کشور کشف شده است و نسبت به سال گذشته 3/16 درصد میزان کشفیات رشد داشته است. جانشین مرکز مبارزه با مواد مخدر کشور اعلام کرده است که به طور متوسط روزانه دو تن انواع مواد مخدر در کشور مصرف می شود. وی می گوید: آمارهای به دست آمده نشان می دهد، هم اکنون 3 درصد نوجوانان کشور به مواد مخدر اعتیاد دارند.

تعریف اعتیاد به مواد مخدر:

سازمان بهداشت جهانی، اعتیاد را به طور متناوب یا مزمن حالتی می داند. مضر جهت فرد و اجتماع که به وسیله مصرف مستمر ماده تخدیرکننده چه طبیعی، چه مصنوعی ایجاد می گردد و خواص آن عبارت اند از:

1- میل و احتیاج به مصرف ماده مخدر و تهیه آن به هر صورت و عنوان، 2-گرایش جهت اضافه نمودن آن هر روز بیشتر، 3- انقیاد روانی و گاهی جسمی در نتیجه استعمال مواد مخدر. اعتیاد به مواد مخدر، حالت وابستگی یا عادت مرضی در به کار بردن مواد سمی تحریک کننده یا آرام بخش دستگاه عصبی که به صورتی مطبوع حس درونی و وضع عاطفی را تغییر می دهد. این وضع با اعتیاد تدریجی و حالت نیاز دردناکی که بر اثر نبودن مواد سمی بروز می کند، مشخص می شود (نیر، 1372: 32)

دراین نوشتار به دنبال پاسخی برای این سؤالات هستیم؛ علل و عوامل مؤثر در اعتیاد به مواد مخدر در بین افراد کدام است؟ کدام یک از نظریه های جامعه شناسی انحرافات، بیشتر می تواند معضل اعتیاد را تبیین کند؟ و در نهایت راه حل های پیشگیری از اعتیاد کدام است؟

جامعه شناس در پی کشف علل و عوامل اجتماعی موثر بر جرم و عمدتاً شرایط اکتسابی در محیط است. اعتیاد دلایل متعددی دارد. شرایط اعتیاد در هر منطقه با منطقه دیگر متفاوت است. و به شرایط مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، روانی و شخصیت جامعه و فرد مربوط می شود. (نیر، 1372: 36).

از دیدگاه جامعه شناختی، آنچه مهمتر از عوامل فردی در گرایش به اعتیاد به مواد مخدر می باشد، عوامل اجتماعی- فرهنگی است. جامعه شناسان علل ارتکاب جرم را در وضع نابسامان اجتماعی و اقتصادی دانسته، معتقدند که هیچکس بالفطره مجرم و بزهکار نیست. از این جهت فرد را مقصر نمی دانند و می گویند اوضاع اقتصادی و شرایط نامساعد اجتماعی عامل ارتکاب جرم است…

عبارات و واژگان کلیدی:

  • جامعه شناسی اعتیاد در ایران
  • اعتیاد در ایران
  • آمار اعتیاد در ایران
  • آمار اعتیاد در ایران و جهان
  • تحقیق اعتیاد در ایران
  • مقاله اعتیاد در ایران
  • پایان نامه اعتیاد در ایران
  • تحقیق در مورد اعتیاد در ایران
  • مقاله در مورد اعتیاد در ایران
  • پایان نامه اعتیاد

کلیک برای خرید