تحقیق انقلاب اسلامی ایران

دانلود تحقیق در مورد انقلاب اسلامی ایران، در قالب word و در 25 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: انقلاب 1357 (خورشیدی) ایران که به آن انقلاب اسلامی نیز گفته می شود، قیامی بود به رهبری سید روح الله خمینی و با شرکت اکثر مردم، احزاب و…

فرمت فایل دانلودی: doc

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 25

حجم فایل: 148 کیلوبایت

قیمت: 7500 تومان

دانلود تحقیق در مورد انقلاب اسلامی ایران،

در قالب word و در 25 صفحه، قابل ویرایش.

بخشی از متن تحقیق:

انقلاب 1357 (خورشیدی) ایران که به آن انقلاب اسلامی نیز گفته می شود، قیامی بود به رهبری سید روح الله خمینی و با شرکت اکثر مردم، احزاب و روشنفکران ایران، که نظام پادشاهی این کشور را سرنگون، و پیش زمینه روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی در ایران را فراهم کرد. انقلاب در 22 بهمن سال 1357 به پیروزی رسید.

هرچند می توان این طور استدلال کرد که انقلاب همچنان در حال پیشرفت است، ولی محدوده زمانی آن از ژانویه 1978 (میلادی) با اولین راهپیمایی عظیم مردمی شروع می شود و با تصویب قانون اساسی جدید به پایان می رسد و سید روح الله خمینی به پرنفوذترین رهبر کشور تبدیل می شود.

در این میان پس از آنکه تظاهرات و اعتصابات مردم کشور را فلج کرده بود، محمدرضا پهلوی به اجبار کشور را ترک کرد (ژانویه 1979) و پس از مدت کوتاهی از اعلام بی طرفی نظامیان نسبت به درگیری های خیابانی غیرنظامیان و نظامیان وفادار به شاه، آیت الله سید روح الله خمینی برای دیدار چند میلیون ایرانی وارد تهران شد و این آخرین ضربه ای بود که سلسله پهلوی را متلاشی کرد.

اول آوریل 1979 زمانی که ایرانیان با اکثریتی قاطع (٪98٫2) در غالب یک همه پرسی ملی با نوع حکومتی جمهوری اسلامی (به عنوان نظام حکومتی آینده) موافقت کردند، پادشاهی ایران رسماً به جمهوری اسلامی ایران تبدیل شد.

این انقلاب برای شگفت زده کردن سراسر دنیا منحصر به فرد بود و همچنین فاقد بسیاری از رسوم و عادات انقلابی مثل شکست در جنگ، بحران های اقتصادی، شورش کشاورزان و روستائیان و یا بدرفتاری نظامیان بود. این انقلاب تحولی عمیق و سریع ایجاد کرد. سلطنت معتقد به حفظ رژیم با ولخرجی های مالی در ارتش و سرویس های امنیتی بود، ولی انقلاب حکومت سلطنتی باستانی را با حکومتی خدایی برپایه حقوقدانان مسلمان (ولی فقیه) جابجا کرد.

درباره نتایج انقلاب مباحثات جدی و شدیدی مطرح است، برای برخی این مسئله مبدا شجاعت و فداکاری بود که نیروی اسلام به ارمغان آورده بود، نمونه ای باشکوه، انسانی و الهی برای همه انسان ها در دنیا به ولی برخی از ایرانیان انقلاب را اینگونه شرح می دهند، تحول در چند سالی که عقل خود را از دست داده بودیم و سال هایی که به اقتصاد و اعتبار ایرانیان ضربه خورد.

انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در سال 1357 تأثیرات زیادی بر حوزه های گوناگون فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی داشته است. با پیروزی انقلاب اسلامی، نوعی بیداری اسلامی در بین ملتها بوجود آمد که شاهد آن رشد و شکل گیری چشمگیر جنبشهای اسلامی در نقاط مختلف دنیا با اهدافی نسبتاً نزدیک به آرمانهای انقلاب ایران می باشند.

به هم خوردن معادلات بلوک غرب، مخصوصاً آمریکا در منطقه خاورمیانه در این دوره از جنگ سرد نیز تأثیر انقلاب ایران در عرصه سیاسی می باشد. این معادلات به گونه ای طراحی شده بود که ایران بعنوان یکی از حامیان منافع غرب در منطقه خاورمیانه در برابر زیاده طلبی های اتحاد جماهیر شوروی، ایستادگی کند و عنوان ژاندارمی منطقه برای شاه ایران نیز در پی دکترین نیکسون در این راستا بود. اما با پیروزی انقلاب، دولتی انقلابی در منطقه ظهور یافت که علاوه بر ترویج افکار ضد امپریالیستی، از مخالفان سرسخت غرب و آمریکا به شمار می رفت و در شعارهای خود نیز تا حدی (البته در ظاهر) به بلوک شرق نزدیکتر بود. در جریان مطالعات راجع به انقلاب اسلامی و بازتاب آن، درباره تأثیرات این انقلاب عظیم بر عرصه های گوناگون بحث و مطالبی تقریر شده است…

عبارات و واژگان کلیدی:

  • انقلاب اسلامی ایران
  • انقلاب اسلامی ایران pdf
  • انقلاب اسلامی ایران مقاله
  • تحقیق انقلاب اسلامی ایران
  • مقاله انقلاب اسلامی ایران
  • پایان نامه انقلاب اسلامی ایران
  • تحقیق در مورد انقلاب اسلامی ایران
  • پایان نامه با موضوع انقلاب اسلامی ایران
  • دانلود تحقیق ان

کلیک برای خرید