تحقیق انقلاب اسلامی ایران و نظریه اسکاچیل

دانلود تحقیق با موضوع انقلاب اسلامی ایران و نظریه اسکاچیل، در قالب word و در 11 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی، فرو شکستن قالب های فکری نظریه پردازی درمورد انقلاب هاست. از جمله نظریه های مطرح در…

فرمت فایل دانلودی: doc

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 11

حجم فایل: 51 کیلوبایت

قیمت: 5000 تومان

دانلود تحقیق با موضوع انقلاب اسلامی ایران و نظریه اسکاچیل،

در قالب word و در 11 صفحه، قابل ویرایش.

بخشی از متن تحقیق:

یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی، فرو شکستن قالب های فکری نظریه پردازی درمورد انقلاب هاست. از جمله نظریه های مطرح در محافل علمی جهان، نظریه خانم تدا اسکاچپل درکتاب دولت ها و انقلاب های اجتماعی است که همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی درسال 1979م به چاپ رسید.

انقلاب اسلامی ایران که مبتنی بر آموزه های شیعی است، درسال 1357 (1979م) به پیروزی رسید. ماهیت انقلابی اندیشه شیعی، اعتقاد به ظهور منجی موعود (عج) و برپایی حکومتی بر محور عدل و عدالت موجب پویایی تفکر شیعی بوده و سبب گردیده است تا شیعیان از وضع موجود ناراضی بوده و همواره به سوی وضعی مطلوب تر گام بر دارند.

بر این اساس، سیر تاریخی تفکر شیعه حاکی از آن است که اندیشه سیاسی شیعه با توجه به وضع و شرایط هر زمان در قالبی خاص ظهور نموده و موجب بقای سازمان خویش گردیده است.

اگر چه شیعه در طول حیات خویش در دوران های مختلف در قالب مفاهیمی همچون تقیه موجودیتش را حفظ نموده است، اما وجود مفاهیمی همچون امر به معروف و نهی از منکر، جهاد، ظلم ستیزی و دفاع از مبانی و اصول اسلام دایره تقیه را محدود ساخته و شیعه را به اقدام عملی ملزم می سازد. بنابراین نارضایتی و خشم از وضع موجود و آرمان وضع مطلوب آن گاه که در کنار حس پرخاشگری و ظلم ستیزی قرار گیرد، منجر به وقوع تحولی در راستای نفی وضع موجود و جایگزینی وضعیت مطلوب خواهد شد. در این میان آنچه محرک اصلی خواهد بود مکتبی است که این اندیشه بر اساس آن شکل گرفته است.

برای وقوع چنین تحولی در کنار شاخصه های فوق، وجود رهبری آگاه و عالم که نمونه ای از انسان ایده آل اسلام باشد، ضروری می نماید. چرا که در هر مرحله از این حرکت تحول آفرین امکان انحراف از مسیر حقیقت و موج سواری شخصیت های فرصت طلب دور از ذهن نمی باشد و تاریخ گواه این مطلب است که حرکت های آزادی بخش شیعی همچون نهضت مشروطیت و نهضت ملی شدن صنعت نفت چگونه از مسیر اصلی به بیراهه کشانده شد.

انقلاب اسلامی در ایران که شالوده های خود را بر مکتب اسلام و مبنای خویش را حرکت تحول آفرین حسین بن علی (ع) در عقبه تاریخی اش قرار داده بود، با وجود رهبری آگاه، فقیه و مجاهد و حضور مردمی پرشور با عزمی راسخ به وقوع پیوست. این انقلاب در شرایطی رخ داد که نظریه پردازان انقلاب نقش دین و مکتب را در وقوع انقلاب ها منکر شده یا به حداقل رسانده بودند.

از سوی دیگر کشور ایران، دارای وضعیتی بود که هیچ کدام از نظریه پردازان و صاحب نظران سیاسی دنیا وقوع انقلاب را در آن نه تنها پیش بینی نمی کردند، بلکه به طور کلی احتمال آن را هم ناممکن می شمردند. جیمی کارتر درباره ایران گفت: ایران همچون جزیره ای با ثبات در یکی از بحرانی ترین مناطق جهان می باشد. تحلیل گران سازمان سیا نیز یک سال قبل از انقلاب ادعا کردند: ایران نه تنها در وضع انقلابی نیست، بلکه در حالت پیش از انقلاب هم به سر نمی برد.

به هر حال انقلاب رخ داد، به پیروزی رسید و حدود 30سال است که به حاکمیت خود ادامه می دهد. امروز آنچه فراروی ماست کارنامه 30 ساله انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف است…

عبارات و واژگان کلیدی:

  • نظریه اسکاچیل
  • نظریه تدا اسکاچیل
  • نظریه انقلاب اسکاچیل
  • نظریه انقلاب تدا اسکاچیل
  • تحقیق نظریه اسکاچیل
  • تحقیق نظریه تدا اسکاچیل
  • تحقیق انقلاب اسلامی
  • مقاله انقلاب اسلامی
  • پایان نامه انقلاب اسلامی
  • دانلود تحقیق انفلاب اسلامی

کلیک برای خرید