تحقیق آشنایی با احمد شاملو وزندگی او

دانلود تحقیق با موضوع آشنایی با احمد شاملو و زندگی او، در قالب word و در 36 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: احمد شاملو در سال 1304 هجری شمسی در تهران، به دنیا آمد. پدرش حیدرنام داشت و افسر ژاندارمری بود و مادرش کوکب عراقی، از قفقازی…

فرمت فایل دانلودی: doc

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 36

حجم فایل: 150 کیلوبایت

قیمت: 7500 تومان

دانلود تحقیق با موضوع آشنایی با احمد شاملو و زندگی او،

در قالب word و در 36 صفحه، قابل ویرایش.

بخشی از متن تحقیق:

احمد شاملو در سال 1304 هجری شمسی در تهران، به دنیا آمد. پدرش حیدرنام داشت و افسر ژاندارمری بود و مادرش کوکب عراقی، از قفقازی هایی بود که انقلاب بلشویکی 1917 روسیه، خانواده اش را به ایران کوچانده بود. پدر شاملو به دلیل طبیعت حرفه ای، با خانوده اش دور از شهر و دیار خود و در شهرهای دور افتاده و نقاط مرزی به سر می برد و به این سبب کودکی احمد شاملو در شهرهای رشت، سمیرم، اصفهان، آباده، شیراز و خاش سپری شد. او در یادداشتی، پدرش را این گونه معرفی می کند:

«بیچاره پدرم، آنقدر در درجه سرگردی مانده بود که «سرگرد» معادل اسمش شده بود.» وی تحصیلات ابتدایی را در شهرهای خاش، زاهدان، مشهد گذراند و برای طی دوره متوسطه به تهران آمد و در دبیرستان ایرانشهر ثبت نام کرد و تا سال سوم در این دبیرستان درس خواند.

شاملو از ابتدای جوانی و شاید تحت تأثیر شرایط محیط، علاقه وافر به آلمانی ها ابراز می کرد و این شوق تا آن حد بود که برای تحصیل در دبیرستان صنعتی تهران (که استادان آلمانی در آن حضور داشتند) کلاس سوم دبیرستان را رها کرد و در کلاس اول دبیرستان صنعتی ثبت نام کرد.

شاملو در سال 1321 که در منطقه ترکمن صحرا می زیست فعالیت های سیاسی خود را آ غاز کرد و در سال 1322 که به تهران بازگشت، برای اولین بار دستگیر شد و به زندان رفت.

شاملو می کوشید حادثه نخستین زندان رفتن خود را از نظرها مخفی کند و حرف و سخنی در اطراف آن به میان نیاورد. اما هر گاه بر اساس ضرورت صحبت از آن به میان می آمد، زندانی شدن خود را محصول احساسات وطن پرستی افراطی (ناسیونال شوونیسم) معرفی می کرد. بعضی از دوستان او هم همین رویه را دنبال کرده و نوشته اند: «… شاملو حدود سال 1323، نوزده سالگی را به سبب اعتقادات شوونیستی در زندان متفقین گذرانیده است…» (8) ماهنامه «آدینه» در این مورد می نویسد:

«اولین باری که احمد شاملو به زندان رفت، بسیار جوان بود و جالب آنکه مردمی ترین شاعر فارسی، برای بار اول به اتهام گرایشات فاشیستی و هواخواهی از آلمان هیتلری، به زندان افتاد»

گردانندگان ماهانه «آدینه» که در شمار هواداران درجه اول شاملو هستند سعی کرده اند او را به عنوان «مردمی ترین شاعر شعر فارسی» معرفی کنند و دلیل این گرفتاری و زندانی شدن وی را «هواخواهی از آلمان هیتلری» قلمداد نمودند و زیرپوشش یک راوی بی طرف، قسمت مهم واقعیت، یعنی دلیل اصلی و این نکته که احمد شاملو به خاطر جاسوسی برای آلمانی ها در زندانی که نیروهای شوروی در شهر رشت داشتند، حبس شده بود را از چشم خوانندگان خود پنهان کردند. ولی عناصر قدیمی و مسن تر و کسانی که روابط نزدیکتری با شاملو داشته اند نظیر فرهنگ فرهی تلویحاً به «جاسوس» بودن شاملو اشاره می کنند: «… شاملو هیچگاه از آلمانیها و هواداریش از آلمانیها یادی نمی کند، دورانی که به خاطر آنها زندانی شد…» او به جرم جاسوسی برای آلمانیها مدت 21 ماه در زندان ماند. البته احمد شاملو مزد این زندان رفتن و سختی کشیدن در زندان روسهای «ضد فاشیست» را بعدها از آلمانیها گرفت و به پاس این همکاری دوران جوانی، در روزگار میانسالی و در آستانه پیروزی انقلاب، قدر دید و در مجامع نامدار جهانی بر صدر نشست. با مروری بر زندگی شاملو در می یابیم که اولین شب شعر بزرگ در ایران را در سال 1347 وابسته فرهنگی سفارت آلمان در ایران برای او ترتیب داد. و با تبلیغات وسیع و گسترده نام احمد شاملو را به عنوان «جاودانه مرد شعر امروز ایران» در محافل و مجامع مطرح کرد. بار دیگر، هواداران آلمانی در سال 1367 شاملو را برای شرکت در کنگره نویسندگان آلمان (اینترلیت) دعوت می کنند و به تجلیل و تقدیر از او می پردازند. شاملو از این فرصت برای مظلوم نمای و کسب شهرت! استفاده کرد و در این کنگره سخنرانی ویژه ای با عنوان «من درد مشترکم، مراد فریاد کن» ایراد نمود و از اینکه به خاطر اعتلای هنر وادای تعهد به مردم، زیر فشار حکومت قرار دارد، فریاد شکایت و شکوه سر داد. لابد به همین دلیل بود که آلمانی ها به پاس همان سختی هایی که شاملو به هنگام جاسوسی تحمل کرده بود، این سخنرانی را پوشش جهانی دادند و او را با عنوان جدید «مردمی ترین شاعر شعر فارسی» خواندند و مصاحبه های متعددی از وی را از طریق رسانه های بیگانه به گوش جهانیان رساندند…

عبارات و واژگان کلیدی:

 • احمد شاملو
 • احمد شاملو اشعار
 • احمد شاملو پریا
 • احمد شاملو دانلود
 • تحقیق احمد شاملو
 • مقاله احمد شاملو
 • پایان نامه احمد شاملو
 • پژوه احمد شاملو
 • تحقیق در مورد احمد شاملو
 • مقاله در مورد احمد شاملو
 • پایان نامه با موضوع احمد شاملو
 • دانلود تحقیق احمد شاملو

کلیک برای خرید