تحقیق مکتب کلاسیسیسم

دانلود تحقیق در مورد مکتب کلاسیسیسم، در قالب word و در 18 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: در واقع نوعی احیای شیوه هنری یونان و روم به شمار می رود که هر چند در ایتالیا متولد شد، اما در فرانسه رشد کرد و به ثمر نشست. اصول این مکتب عبارت…

فرمت فایل دانلودی: zip

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 18

حجم فایل: 35 کیلوبایت

قیمت: 4000 تومان

دانلود تحقیق در مورد مکتب کلاسیسیسم،

در قالب word و در 18 صفحه، قابل ویرایش.

بخشی از متن تحقیق:

در واقع نوعی احیای شیوه هنری یونان و روم به شمار می رود که هر چند در ایتالیا متولد شد، اما در فرانسه رشد کرد و به ثمر نشست.

اصول این مکتب عبارت است از تقلید از طبیعت، تبعیت و تقلید از قدما، اهمیت دادن به عقل، خوشایندی و وضوح و زیبایی کلام. از مهمترین شاعرات و نویسندگان که بدین مکتب رو آوردند می توان به مولیر ، لافونتن ، راسین و از همه مهمتر و معروفتر بوالو اشاره کرد.

بوالو بزرگترین مدافع مکتب کلاسیک و معروف ترین نقاد این مکتب است.

وی در سال 1674 در منظومه فن شعر خود اصول مکتب کلاسیسیسم را بیان کرد.

به اعتقاد او شعر باید تابع طبیعت و عقل باشد و از هر امری که آن را از این اصول منحرف کند، باید اجتناب کرد. او می گوید: جز حقیقت هیچ چیز زیبا نیست و این حقیقت از نظر او چیزی جز طبیعت نیست، طبیعتی که کلی و عمومی باشد و در عین حال هنرمند آن را به حکم ذوق و منطق انتخاب و تقلید کرده باشد.

هنرمند جز به آنچه کلی و طبیعی است دل نمی بندد. هدف شاعر آن نیست که چیزی تعلیم یا اثبات کند، بلکه باید شادی و خوشی را در دلها برانگیزد.

به اعتقاد او آنچه می تواند لذت و شادی را در ذهن مردم به وجود آورد، چیزی جز طبیعت نیست و برای جستجوی آنچه طبیعی و حقیقی است ملاکی نداریم جز عقل و منطق که همان ذوق سلیم است. اما برای آن که بتوانیم این ذوق سلیم را تربیت و تقویت کنیم، هیچ چیز سودمندتر از مطالعه آثار قدما نیست. زیرا قدما بهتر از ما توانسته اند طبیعت را ادراک و توصیف نمایند.

در انگلستان با آن که کسانی مانند فرانسس بیکن از یک طرف و ویلیام شکسپیر از سوی دیگر اصول کلاسیک را از دست و پای خویش می گسلند و به راحتی خود را به بند گفته ها و اعتقادات قدما در نمی آورند و بی سبب از آن ها پیروی نمی کنند و بنای فهم و ادراک خود را در میدان های عمومی یونان و روم بنیاد نمی گذارند، اما نقادانی مانند جان درایدن و الکساندر پوپ و ساموئل جانسون سعی می کنند نوعی نقد کلاسیک را در شعر و ادب انگلیس وارد سازند…

عبارات و واژگان کلیدی:

  • مکتب کلاسیسیسم
  • مکتب کلاسیسیسم در ادبیات فارسی
  • اصول مکتب کلاسیسیسم
  • مکتب ادبی کلاسیسیسم
  • تحقیق مکتب کلاسیسیسم
  • مقاله مکتب کلاسیسیسم
  • پایان نامه مکتب کلاسیسیسم
  • تحقیق مکتب ادبی کلاسیسیسم
  • مقاله مکتب ادبی کلاسیسیسم

کلیک برای خرید