تحقیق منظومه های حماسی

دانلود تحقیق در مورد منظومه های حماسی، در قالب word و در 17 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: حماسه در لغت، به معنای دلاوری و شجاعت است و در اصطلاح، شعری است داستانی با زمینه قهرمانی، قومی و ملی که حوادثی خارق العاده در…

فرمت فایل دانلودی: zip

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 17

حجم فایل: 52 کیلوبایت

قیمت: 4000 تومان

دانلود تحقیق در مورد منظومه های حماسی،

در قالب word و در 17 صفحه، قابل ویرایش.

بخشی از متن تحقیق:

حماسه در لغت، به معنای دلاوری و شجاعت است و در اصطلاح، شعری است داستانی با زمینه قهرمانی، قومی و ملی که حوادثی خارق العاده در آن جریان دارد. دراین نوع شعر، شاعر هیچ گاه عواطف شخصی خود را در اصل داستان وارد نمی کند و آن را طبق میل خود تغییر نمی دهد، به همین سبب در سرگذشت یا شرح قهرمانی های پهلوانانه و شخصیت های داستان خود، هرگز دخالت نمی کند و به میل خود درمورد آن ها داوری نمی کند.

موضوع سخن در این گونه اشعار امور مهمی است که همه افراد ملت در تمام اعصار در آن دخیل و ذی نفع باشند، این امور به صورت داستان هایی با نظم و ترتیب آورده می شود که خواننده می تواند از یک جای داستان شروع کرده و به جایی دیگر ختم نماید و به نتیجه برسد، ولی شاعر در روند داستان دخالت نمی کند و عواطف شخصی خود را به کار نمی بندد، بلکه آن چه این داستان ها را پیش می برد، احساسات و عواطف مردم چون میهن پرستی، جدال با تباهی و پهلوانی ها و… است.

حماسه: خاطره ها یا حادثه های واقعی پیش از تاریخ است که سینه به سینه نقل شده و نسل به نسل انتقال یافته است. موضوع های آن از اسطوره ها و تاریخ ملل گرفته میشود و حوادث آن ها به زمانهای دور تعلق دارد. گذشت قرن ها، آرمان ها و عواطف قومی و ملی به این موضوع ها شاخ و برگ افزوده و آن ها را در هاله ای از افتخارات و پیروزی های ملی قرار داده است.

به قول لامارتین (شاعر فرانسوی 1790-1869) حماسه، شعر ملل است. به هنگام طفولیت ملل، آن گاه که تاریخ و اساطیر، خیال و حقیقت بهم آمیخته و شاعر مورخ ملت است. زیرا در آن مرحله از تاریخ هنوز نقد و انتقاد رواج نیافته؛ در آن مرحله، ملل نیازمند وصایای بزرگان و قهرمانان خویشند، آنها که ملت ها را از مرحله ای به مرحله ای سوق داده اند و به درجه ای از تمدن رسانده اند.

در این جا، شاعر با داستان هایی شفاهی و مدون سروکار دارد که در آنها شرح پهلوانی های عواطف و احساسات مختلف مردم یک روزگار و مظاهر میهن دوستی و فداکاری و جنگ با تباهی و سیاهی ها آمده است.

منشا حماسه:

گروهی از محققان شعر حماسی را نتیجه و دنباله شعر غنایی می دانند و معتقدند که بیشتر آثار حماسی از ترکیب سروده هایی که شاعران پیشین در طول زمان برای قهرمانان و سرداران سروده اند، تشکیل شده است. ویژگی دیگر حماسه، داستانی بودن آن می باشد. حماسه ها به صورت داستان بیان می شوند. وجود قهرمانان برتر در حماسه نیز از دیگر ویژگی های حماسه به شمار می رود. حوادث خارق العاده ای که در حماسه ذکر می شوند که باور آنها گاه دشوار می باشد، نیز از ویژگی های حماسه می باشد…

عبارات و واژگان کلیدی:

  • منظومه های حماسی
  • منظومه های حماسی طبیعی و ملی
  • منظومه های حماسی هند
  • انواع منظومه های حماسی
  • تحقیق منظومه های حماسی
  • مقاله منظومه های حماسی
  • پایان نامه منظومه های حماسی
  • تحقیق در مورد منظومه های حماسی

کلیک برای خرید