تحقیق شورای نگهبان در نظام جمهوری اسلامی ایران

دانلود تحقیق با موضوع شورای نگهبان در نظام جمهوری اسلامی ایران، در قالب word و در 55 صفحه، قابل ویرایش، شامل مقدمه، جایگاه شورای نگهبان در قانون اساسی، ترکیب شورای نگهبان، شرایط فقهای عضو شورای نگهبان، عضویت و شرایط حقوقدانان عضو…

فرمت فایل دانلودی: doc

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 55

حجم فایل: 104 کیلوبایت

قیمت: 5400 تومان

دانلود تحقیق با موضوع شورای نگهبان در نظام جمهوری اسلامی ایران،

در قالب word و در 55 صفحه، قابل ویرایش، شامل:

مقدمه

جایگاه شورای نگهبان در قانون اساسی

ترکیب شورای نگهبان

شرایط فقهای عضو شورای نگهبان

عضویت و شرایط حقوقدانان عضو

مرجع انتخاب اعضای شورای نگهبان

فهرست وظایف شورای نگهبان

وظیفه فقها در انطباق مصوبات با موازین اسلام

وظیفه فقها در تصویب قانون خاص

پاسداری از قانون اساسی

مهلت اظهار نظر نسبت به مصوبات مجلس

نتیجه رسیدگی شورای نگهبان نسبت به مصوبات مجلس

وظیفه شورای نگهبان در امر نظارت بر انتخابات وهمه پرسی کیفیت نظارت شورای نگهبان

نتیجه گیری

منابع

بخشی از توضیحات متن:

شورای نگهبان:

شورای نگهبان از دو کلمه شورا و نگهبان ترکیب شده است. شورا نمایانگر ماهیت کار این نهاد است و ریشه قرآنی دارد. بر اساس دستور قرآن «و امر هم شوری بینهم» و «شاور هم فی الامر» شوراها از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشور هستند و شورای نگهبان از اهم این شوراهاست در چهار چوب شورا. گروهی متخصص صاحب نظر و دارای صلاحیت لازم گرد می آیند تا در مورد قوانین مختلف و از جمله مقررات مربوط به اداره امور مملکت به مشاوره بپردازند.

کلمه نگهبان معرف نوع و اهمیت این نهاد است و مراقبت وحراست دائمی را می رساند. شورای نگهبان پاسدار و حافظ مستمر موازین اسلامی و قانون اساسی است. این شورا وظیفه ندارد که مصلحت فرد یا جمع یا هر دو را بسنجد. و یا وضع اجتماعی را بررسی کند و ضرورتهای روز را مورد ملاحظه قرار دهد ویا مصوبات مجلس را از جهت مفید و مضر بودن مورد ارزش یابی قرار دهد و یا تلاشی در اصلاح عبارات از لحاظ دستوری نماید هیچ یک از این موارد به شورای نگهبان مربوط نمی شود تا اساس تصویب یا رد مصوبات مجلس باشد. مصلحت اندیشی و تشخیص صلاح و مصلحت در واقع کار سیاسی و در درجه اول از وظایف مجلس شورای اسلامی است و در حد نهائی هم به عهده تأسیس جدیدی است که به نام مجمع تشخیص مصلحت نظام با اصلاحات اخیر در قانون اساسی ظاهر شده است.

شورای نگهبان در عین حال باید با درک درست از مقتضیات زمان ومسائل روز جهان ودور اندیشی ومتانت لازم موازین اسلامی را حفاظت و از قانون اساسی حراست کند. شورای نگهبان با علم به این که احکام اسلام برای همه جهان و همه ادوار است و با شناخت زمان دقیق اجرا به آنها تحرک و جذابیت می دهد از چنین دیدگاهی شورای نگهبان عوامل وموجبات تزلزل اساس موازین اسلام و قانون اساسی را شناسایی می کند و اجازه نمی دهد که شکل قانونی به خود بگیرد. در واقع اولین و اصلی ترین وظیفه شورای نگهبان، نگهبانی است و لفظ به کار گرفته شده بامعنا تناسب دارد.

امروزه جمهوری اسلامی ایران به جهت اتکاء به اسلام در یک موقعیت خاص جهانی قرار گرفته است هر جا سخن از اسلام به میان می آید بلافاصله ایران و حکومت اسلامی وقانون اساسی آن تداعی می شود.

و هر قانون و سازمان حکومتی که ایران ارائه کند عنوان اسلامی می گیرد.

امت اسلام پس از قرنها خاموشی آهنگ انسان ساز اسلام را با تمام وجود احساس می کند. لازمه حفظ این موقعیت و استحکام بخشیدن به آن وتلاش در جهت بارورساختن آن اجرای قوانین اسلامی واقعی با تمام مشخصات اصلی آن است و مخصوصاً باید اسلام شناسان توجه نمایند موادی بی پایه و غیرمعقول و سبک به نام احکام اسلام مورد تصویب قرارنگیرد که اسباب بی اعتباری مکتب الهی اسلام باشد.

شورای نگهبان و شورای نگهبان قانون اساسی هردو مفهوم واحدی دارند. قانون اساسی درهمه جا عبارت شورای نگهبان را به کار برده جز در اصل 121 که بدون هیچ دلیل خاصی به شورای نگهبان قانون اساسی تصریح کرده است که البته مفهوم اصلی را تغییر نمی دهد.

عبارات و واژگان کلیدی:

 • شورای نگهبان
 • شورای نگهبان چند نفرند
 • شورای نگهبان برجام
 • شورای نگهبان چیست
 • تحقیق شورای نگهبان
 • مقاله شورای نگهبان
 • نقش شورای نگهبان
 • جایگاه شورای نگهبان
 • شورای نگهبان در ایران
 • شورای نگهبان در جمهوری اسلامی
 • پایان نامه شورای نگهبان

کلیک برای خرید