تحقیق سکولاریسم و آسیب شناسی فرهنگی- اجتماعی نسل ها

دانلود تحقیق در مورد سکولاریسم و آسیب شناسی فرهنگی- اجتماعی نسل ها، در قالب word و در 36 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: بررسی مفهومی دنیاگرایی (Secularism): مقطعی از قرن یا میان دور (Generation) مفاهیم تحت الفظی…

فرمت فایل دانلودی: doc

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 35

حجم فایل: 188 کیلوبایت

قیمت: 4900 تومان

ذخیره صفحه به صورت PDF

چند فایل مشابه:


 • دانلود تحقیق در مورد جایگاه فیبر و ادوات نوری در شبکه مخابراتی نسل آینده، در قالب doc و در 48 صفحه، قابل ویرایش، شامل مقدمه، بررسی اجمالی NGN، NGN چیست؟ ، معماری NGN، اجزا اصلی NGN، تجهیزات سوییچینگ، اتصال های متقابل نوری، اتصال… فرمت فایل دانلودی: doc فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 48 حجم فایل: 1,400 کیلوبایت قیمت: 6000 تومان دانلود تحقیق در مورد جایگاه فیبر و ادوات نوری در شبکه مخابراتی نسل آینده، در قالب doc و در 48 صفحه، قابل ویرایش، شامل: مقدمه بررسی اجمالی NGN NGN چیست؟ معماری NGN اجزا اصلی…

 • دانلود مقاله با موضوع آسیب شناسی روش تدریس در یادگیری دروس علوم اجتماعی، در قالب word و در 23 صفحه، قابل ویرایش، شامل مقدمه، اهمیت و ضرورت پژوهش، چکیده، مفهوم تدریس، تفاوت تدریس با آموزش، ویژگی های یک روش تدریس خوب، … فرمت فایل دانلودی: zip فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 23 حجم فایل: 126 کیلوبایت قیمت: 8900 تومان دانلود مقاله با موضوع آسیب شناسی روش تدریس در یادگیری دروس علوم اجتماعی، در قالب word و در 23 صفحه، قابل ویرایش، شامل: مقدمه اهمیت و ضرورت پژوهش چکیده مفهوم تدریس تفاوت تدریس با آموزش…

 • مقدمه: امروزه جوامع گسترده به دلیل پیچیدگیهای خاصی که در این نوع جوامع وجود دارد، با مشکلات و مسائل فراوانی در زمینه های مختلف فرهنگی و اجتماعی روبرو هستند و همیشه همراه با پیشرفت با انواع آسیب های اجتماعی روبرو بوده اند. از جمله این آسیب ها می توان از ترک ناگهانی دختران از خانه یاد کرد، که ای… فرمت فایل دانلودی: rar فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 17 حجم فایل: 21 کیلوبایت قیمت: 7000 تومان دانلود تحقیق با موضوع آسیب شناسی اجتماعی زنان (فرار دختران از خانه)، در قالب word و در 17…

 • دانلود تحقیق در مورد رابطه بین اعتماد و مشارکت اجتماعی در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی منطقه 18 شهرداری تهران، در قالب doc و در 170 صفحه، قابل ویرایش، شامل چکیده، فصل اول: کلیات تحقیق، فصل دوم: مبانی نظری و پیشینه پژوهش، فصل چهارم: تجزیه… فرمت فایل دانلودی: rar فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 170 حجم فایل: 372 کیلوبایت قیمت: 12500 تومان دانلود تحقیق در مورد رابطه بین اعتماد و مشارکت اجتماعی در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی منطقه 18 شهرداری تهران، در قالب word و در 170 صفحه، قابل ویرایش، شامل: چکیده فصل…

 • دانلود تحقیق با موضوع کشف حجاب و سکولاریسم در ایران، در قالب word و در 212 صفحه، قابل ویرایش. چکیده تحقیق: مصطفی کمال آتاتورک در اثر اقدامات تدریجی و آشکار توانسته بود به عمر امپراطوری عثمانی پایان دهد و کشور کوچک ترکیه را بنیان… فرمت فایل دانلودی: doc فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 212 حجم فایل: 1,837 کیلوبایت قیمت: 10500 تومان دانلود تحقیق با موضوع کشف حجاب و سکولاریسم در ایران، در قالب word و در 212 صفحه، قابل ویرایش. چکیده تحقیق: مصطفی کمال آتاتورک در اثر اقدامات تدریجی و آشکار توانسته بود به…

دانلود تحقیق در مورد سکولاریسم و آسیب شناسی فرهنگی- اجتماعی نسل ها،

در قالب word و در 36 صفحه، قابل ویرایش.

بخشی از متن تحقیق:

بررسی مفهومی دنیاگرایی (Secularism):

مقطعی از قرن یا میان دور (Generation) مفاهیم تحت الفظی هستند که برای واژه secular از ریشه لاتین seculum برگزیده شده است. در فرهنگ تفکر اجتماعی بیان شده که:

سکولاریسم secularism مکتبی است که می کوشد تا مجموع اصولی برای رفتار انسانی مبتنی بر تجربه و معرفت عقلانی، در برابر رفتار مبتنی بر ماوراء الطبیعه و الاهیات ایجاد کند.

همچنین در فرهنگ علوم سیاسی، سکولاریسم را به معنای جدایی سیاست از دین، جدایی انگاری دین و دولت، اعتقاد به انتقال مرجعیت از نهادهای دینی به اشخاص و یا سازمانهای غیردینی آورده اند.

بنیان گذار بزرگ مکتب سکولاریسم هولیواک بود که در خانواده ای مذهبی از قشر صنعتگر بدنیا آمد و بعدها از حمله اعضای هیأت تبلیغی اجتماعی اوئنی شد و خود از پایه گذاران سکولاریسم گردید.

در زبان عربی نیز دو واژه العلمانیه و العلمانیه را برای تبیین سکولاریسم قرار داده اند. اما همانگونه که از تعداد واژگان پیداست اختلاف قرائت بحث های بسیاری را بین متفکران عرب پدید آورده است.

طرفداران ترجمان العلمانیه، به بعد علم گرایی سکولاریسم توجه و آن را مشتق از علم می دانند و سکولاریسم را علم گرایی تعبیر کرده اند و با این تعبیر علمانی را شامل کسی می دانند که به امکان معرفت اخلاقی یا دینی معتقد نبوده و گرایش به الگو قرار دادن علوم طبیعی و تجربی برای انواع شناخت دارند.

طرفداران ترجمان العُلمُانیه، به بعد عالم و دنیاگرایی سکولاریسم توجه و علمانیه را مصداق نقش انسان در عالم دانسته و بر استقلال عقل در تمام عرصه هایی که نماد یابد صححه می گذارند.

البته جان کین در خصوص این اختلاف قرائت بر این باور است که فقدان اصطلاحی در زبان عربی برای وصف سکولاریسم، سکولاریته و سکولار باعث اختلاف شده است.

2- تعریف سکولاریسم

از سکولاریسم دو دسته تعریف ارائه شده است:

تعاریف مبتنی بر نتایج و هدفهای سکولاریسم

تعریف سکولاریسم

تعاریف مبتنی بر مبانی فکری و فلسفی سکولاریسم

مثلا ماکس وبر آلمانی معتقد است:

آنجا که جامعه دینی از جامعه سیاسی جدا گردیده بصورتی که دولت حق هیچ گونه اعمال قدرتی در امور کلیسا را نداشته و بلعکس کلیسا نیز حق هیچ گونه دخالتی در امور سیاسی را نداشته باشد مفهوم سکولاریسم تبلور می یابد.

این تعریف بر مبنای نتایج کارکردی سکولاریسم و هدفهای آن تبیین شده است در صورتیکه حلیم برکات در کتاب “المجتمع العربی المعاصر” بیان می کند که:

سکولاریسم نظامی عقلانی است که روابط بین افراد، گروهها و موسسات را با نهاد دولت بر اساس مبادی و احکام عمومی که متضمن تساوی افراد جامعه در قبال آن است تضمین می کند همچنین وی نه ویژگی را برای سکولاریسم با این تعریف قائل است که عبارتند از:

1- جدایی دین از دولت

2- طرد قوم گرایی و طایفه گری سیاسی

3- برقراری مساوات بین افراد ملت، علی رغم اختلاف دینی که محاکم مدنی عمومی آن را تضمین می کند.

4- تساوی بین زن و مرد در قانون و احوال شخصی

5- منشاء قانونگذاری، جامعه است که بر اساس نیازها و مشکلات قانون وضع می کند.

6- حاکمیت و مشروعیت حکومت از ملت است.

7- منزلت داشتن فرهنگ علمی و عقلانی

8- به رسمیت شناختن حقوق مذاهب و قومیت های دینی گوناگون

9- آزادی دین از سیطره دولت و دولت از سیطره دین

عبارات و واژگان کلیدی:

 • سکولاریسم
 • سکولاریسم نو
 • سکولاریسم در ایران
 • سکولاریسم بری ایران
 • آسیب شناسی سکولاریسم
 • تحقیق سکولاریسم
 • مقاله سکولاریسم
 • پروژه سکولاریسم
 • پژوهش سکولاریسم
 • تحقیق در مورد سکولاریسم
 • پایان نامه سکولاریسم
 • پایان نامه در مورد سکولاریسم
 • تحقیق سکولار

کلیک برای خرید