تحقیق خاستگاه و زمان پیدایی تعزیه خوانی

دانلود تحقیق در مورد خاستگاه و زمان پیدایی تعزیه خوانی، در قالب word و در 25 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: پایگاه تکوین تعزیه خوانی: تعزیه خوانی بیرون از حوزه مسجد و منبر و حیطه عمل و نفوذ دستگاه رسمی مذهب و دور از نظر و…

فرمت فایل دانلودی: doc

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 25

حجم فایل: 68 کیلوبایت

قیمت: 8500 تومان

ذخیره صفحه به صورت PDF

چند فایل مشابه:


 • دانلود تحقیق مدیریت زمان، در قالب Word و در 20 صفحه، قابل ویرایش. از زمانی که بشر به زندگی اجتماعی روی آورد, برای رفع نیازهای خود همواره در کارهای دسته جمعی و گروهی نیاز به هماهنگی و رهبری و در بسیاری موارد برنامه ریزی و سازماندهی پیدا کرد. … فرمت فایل دانلودی: zip فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 20 حجم فایل: 33 کیلوبایت قیمت: 4000 تومان دانلود تحقیق در مورد مدیریت زمان، در قالب word و در 20 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: از زمانی که بشر به زندگی اجتماعی روی آورد،…

 • حزب سیاسی به مفهوم جمعیتهای خاص دارای اهدافی ویژه که منتج از شرایط عینی و ذهنی ساختار نظام سیاسی جامعه خویش باشند در سرزمین ما پیشینه ای چندان قوی ندارد و تنها به بعد از دوران مشروطیت برمی گردد و آن هم به صورت منقطع و پاره پاره به طوری که هرگاه استبداد مطلقه به اوج خود می رسید و یا بحران سیاسی به وج… فرمت فایل دانلودی: rar فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 13 حجم فایل: 166 کیلوبایت قیمت: 7500 تومان دانلود تحقیق با موضوع احزاب زمان محمدرضا شاه، در قالب word و…

 • در حدود سال 1285 خورشیدی (1879-1882) به هنگام کاوشها در بابل در میان رودان (بین النهرین)، باستان شناس ایرانی، هرمز رسام یک استوانهٔ سفالین کوچک از گل پخته (23 سانتیمتر)، یافت، که شامل یک نوشته از کوروش بزرگ بود. جنس این استوانه از گل رس است، 23 سانتی متر طول و11 سانتی متر عرض دارد و در حدود40 خط به ز… فرمت فایل دانلودی: rar فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 13 حجم فایل: 21 کیلوبایت قیمت: 7500 تومان در حدود سال 1285 خورشیدی (1879-1882) به هنگام کاوشها در بابل در میان رودان (بین النهرین)،…

 • دانلود تحقیق با موضوع بررسی میزان کتاب خوانی غیردرسی دانش آموزان دوره دبیرستان در پیشرفت تحصیلی، در قالب word و در 21 صفحه، قابل ویرایش، شامل مقدمه، بیان مساله، اهداف پژوهش، بیان مساله، پیشینه تحقیق، خانواده، مدرسه، کتابخانه های عمومی، … فرمت فایل دانلودی: doc فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 21 حجم فایل: 191 کیلوبایت قیمت: 6000 تومان دانلود تحقیق با موضوع بررسی میزان کتاب خوانی غیردرسی دانش آموزان دوره دبیرستان در پیشرفت تحصیلی، در قالب word و در 21 صفحه، قابل ویرایش، شامل: مقدمه بیان مساله اهداف پژوهش بیان مساله پیشینه تحقیق خانواده…

 • تعزیه در لغت به معنای سوگواری و بر پا داشتن مراسم عزاداری به یادبود گذشتگان است و… فرمت فایل دانلودی: DOC فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 35 حجم فایل: 2,926 کیلوبایت قیمت: 8000 تومان فهرست مطالب: فصل اول: 1٫ رخت و لباس مقدمه لباس امام خوان لباس بچه خوانان لباس شهادت خوانان و جنگجویان موافق لباس اشقیا و مخالف خوانان لباس زن خوانان لباس فرشتگان و حوریان لباس درگذشتگان و مردگان 2٫ اسباب تعزیه شمشیر خنجر سپر تیر و کمان خود یا کلاهخود پر زر چکمه عصا مشک چادر عَلَم یا بیرق کجاوه یا…

دانلود ت حقیق در مورد خاستگاه و زمان پیدایی تعزیه خوانی،

در قالب word و در 25 صفحه، قابل ویرایش.

بخشی از متن تحقیق:

پایگاه تکوین تعزیه خوانی:

تعزیه خوانی بیرون از حوزه مسجد و منبر و حیطه عمل و نفوذ دستگاه رسمی مذهب و دور از نظر و رأی جامعه روحانیت و در میان توده مردم دیندار و متعصب کوچه و بازار تکوین یافت و شکل گرفت. در آغاز، بسیاری از فقیهان سنت گرا با شبیه و تشبیه و تعزیه خوانی مخالفت می کردند و به لباس معصومان درآمدن و در نقش آنان ظاهر شدن و شبیه درآوردن های مذهبی را گناه و اهانت به ساحت مقدس ائمه اطهار می دانستند. این گروه روحان معتقد بودند که نباید به قصد عزاداری برای سیدالشهداء و اهل بیت و یاران او، و برا انجام دادن هر کار ثواب یا مستحب به کاری ناشایست و حرام دست زد. مثلاً، حاج زین العابدین کرمانی در رساله هفتاد مسأله، لازمه «شبیه به اهل بیت» را «علاوه بر جسارت و سوء ادب» به انبیاء و اولیاء، «تشبیه مردان به زنان» می دانست و می گفت این کار «در شرع مذموم است» (ستاری، 32: 1370 حاشیه).

پس از اینکه تعزیه خوانی در جامعه ایران جا افتاد و علاقه توده مردم دیندار شیعه را به سوی خود کشانید، روحانیان سنت گرا با مشاهده شور و هیجان مردم به حضور در مجالس تعزیه خوانی، و دریافت شدید نمایش مصایب ائمه بر عامه مردم و نزدیک کردن بیش از پیش مردم به مذهب و دستگاه مذهبی، دست از مخالفت با تعزیه خوانی کشدیند و رفته رفته به پذیرش آن تن در دادند و اجرای تعزیه را با رعایت شرایطی مجاز و مشروع دانستند.

سوگواری های شیعان بغداد در سده 4 ق را می توان آغازی ترین شکل پیدایی نمایش مصایب حضرت سیدالشهداء، امام حسین (ع) به شمار آورد. بنابر گزارش هایی که از جغرافی نویسان و تاریخ نویسان اسلامی درباره وقایع سال 352 ق در دست است، به دستور و تشویق معزالدوله دیلمی شیعیان در روز عاشورا با بستن بازارها و تعطیل کا و خرید و فروش گرد هم می آمدند و در نمایشی حزن انگیز به سوگواری می پرداختند. در این روز خیمه هایی در بازارها برپا می کردند و پلاس از خیمه ها و دکان های خود می آویختند و زنان موی سر را پریشان و صورت های خود را سیاه می کردند و در کوچه ها راه می افتادند و مویه کنان نوحه سرایی می کردند و به سر و روی خود می زدند (به نقل از فهیمی، 466: 1357-467).

مهمتر از نمایش های سوگ شیعیان، اشاره ابن اثیر در الکامل به واقعه ای نمایشی در وقایع سال 363 ق است. او می نویسد مردم سنی محله سوق الطعام بغداد گرد آمده بودند، گروهی از آنان زنی را شبیه عایشه ساخته و بر شتری سوار کرده بودند و همراه دو تن شبیه طلحه و زبیر با گروهی دیگر که آنها را اصحاب علی بن ابی طالب می نامیدند، جنگی به ظاهر در میان خود ترتیب داده بودند. فقیه برگزاری این نمایش را که در واقع نمایش جنگ جمل بود، در مقام معارضه با شیعیان کرخ، که به احتمال قوی شبیه واقعه کربلا را در عاشورا نمایش می دادند، دانسته است (همان، 468).

از اواخر دوره صفوی به این سو عزاداری در روز عاشورا و به نمایش درآوردن واقعه روز کربلا صورت جدی تر و واقعی تر یافت. از آن پس شیعیان ایران در دسته های عزاداری عاشورا شبیه هایی از شخصیت های مقدس مذهبی و شهیدان کربلا را در محله ها و گذرها می گرداندند. هر یک از این شبیه ها، پیاده یا سواره و روی ارابه یا چهار چرخه، شرح مصایب شهیدان و اهل بیت امام حسین (ع) را با سخنانی منظوم می خواندند. گاهی شبیه ها نیز بعضی از واقعه های کربلا را با حرکت هایی م نمودند. نویسنده سفرنامه تاریخ و جغرافیای امروز ایران که در تاریخ 1739 م/1151 ق به زبان آلمانی انتشار یافته است، به نقل از دو سیاحت گر انگلیسی و هلندی به نام های سالامون و ون گخ، به نمایش واقعه کربلا روی ارابه، در زان احتمالاً شاه سلطان حسین (ع) یا نادرشاه، اشاره می کند و می نویسد افرادی شرح زندگی و اعمال و جنگ ها و شهادت امام حسین (ع) را روی ارابه هایی در دسته های عزا نمایش می دادند (ممنون، 25: 1351).

رفته رفته، شبیه گردانی ها و نمایش ها بر روی وسایل رونده که نشان دهنده مراحل اولیه شکل گیری شبیه سازی و شبیه خوانی بوده است، تحول یافت و به صورت نمایش آئینی- مذهبی شبیه خوانی یا تعزیه خوانی میدانی و صحنه ای درآمد. به این گونه که وقایع کربلا و رخدادهای مربوط به ان را شبیه خوانان در میان میدان ها، حسینیه ها، صحن مساجد و سکوی تکیه های شهرها و روستاها برای مردم نمایش می دادند.

بنابراین با توجه به این اسناد، تاریخ پیدایی شکل گیری آغازین و ابتدایی تظاهرات نمایشی مصایب امام در دوره بوئیان، سده چهارم قمری، و پیدایش تعزیه خوانی به مفهوم نمایش کنونی در سال های پایانی دوره صفوی، یا اوایل دوره افشار، در سده دوازدهم قمری بوده است.

پیوند تعزیه با دین و مذهب

تعزیه در دوره حیات تاریخی اش، جدا از تعزیه های فرعی یا گوشه ها که زمینه مذهبی نداشتند، پیوسته همبستگی خود را با مذهب عامه حفظ کرده و به صورت پاره ای از اندام مناسک عزاداری عامه مردم درآمد.

بی تردید تعزیه خوانی در پی پیوند با مراسم دسته گردانی های مذهبی در دهه اول محرم و دهه آخر صفر پدید آمد و با این مراسم آمیخت و همراه شد. تعزیه خوانان که گروهی از عامه مردم بودند، داستان مصایب و آارم شخصیت های مذهبی و حماسه های قهرمانی شهیدان کربلا را که پیش از آن در مقتلنامه ها و سوگچامه ها روایت شده بودند و از زبان مرثیه گویان و روضه خوانان و مداحان نقل می شدند، همچون نقالان با بهره گیری از هنر بیان و حرکت و تقلید به نمایش درآوردند. از این زمان که احتمالاً باید اواخر دوره صفوی باشد، تعزیه خوانی همچون نمایش آیینی- مذهبی، در عرصه هنر ایران آشکار گردید و همچنان که «روح تراژدی متکامل یونان از زمان جنگ با ایرانیان رشد یافت» و بر اساس جنگ های یونان با ایرانیان بر روی صحنه آمد (کیندرمن، 1: 1365/34)، روح تراژدی در ادبیات ایران نیز بر بنیاد وقایع کربلا و نبرد اولیا با اشقیا و شهادت مظلومانه امام حسین (ع) در یک شکل نمایشی مأوا گرفت و نمایش یا «درام» مذهبی ایرانیان به صورت تعزیه جلوه گر شد.

عبارات و واژگان کلیدی:

 • تعزیه خوانی
 • تعزیه خوانی خوانسار
 • تعزیه خوانی لرها
 • تعزیه خوانی ترکی
 • تحقیق تعزیه خوانی
 • مقاله تعزیه خوانی
 • تحقیق درباره تعزیه خوانی
 • تحقیق در مورد تعزیه خوانی
 • مقاله درباره تعزیه خوانی
 • مقاله در مورد تعزیه خوانی
 • پایان نامه تعزیه خوانی
 • دانلود تحقیق تعزیه خوان

کلیک برای خرید