تحقیق سرگذشت زبان فارسی

دانلود تحقیق در مورد سرگذشت زبان فارسی، در قالب word و در 10 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: نشانه های آن را می توان از یادگارهایی که در گوشه کنار این سرزمین پهناور پراکنده اند، دریافت. یادگارهایی چون سنگ نگاره بزرگ داریوش در بیستون…

فرمت فایل دانلودی: zip

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 10

حجم فایل: 11 کیلوبایت

قیمت: 5000 تومان

دانلود تحقیق در مورد سرگذشت زبان فارسی،

در قالب word و در 10 صفحه، قابل ویرایش.

بخشی از متن تحقیق:

نشانه های آن را می توان از یادگارهایی که در گوشه کنار این سرزمین پهناور پراکنده اند، دریافت. یادگارهایی چون سنگ نگاره بزرگ داریوش در بیستون کرمانشاه، بناهای باشکوه پارسه (تخت جمشید) در مرودشت فارس، شهر های ویران و خاکستر شده ای چون شهر سوخته در سیستان، سفالینه های نهفته در دل تپه های باستانی چون سیلک کاشان، گنجینه به غارت رفته کناره آمویه، ویرانه های باستانی شهر کولاب در تاجیکستان که همه و همه یادگارهای بازمانده این باشندگان فرهیخته اند. افزون بر این یادگارهای مادی، انبوهی از داستان ها، افسانه ها و نوشته های دینی و تاریخی چون اوستای کهن، خدای نامه ها و سرگذشت پهلوانان و نامدارانی چون گرشاسب یل نیز در دسترس ما هستند، دیگر از نوشته های برهمنان پاکنهاد آریایی به زبان سانسکریت، نوشته های تاریخنگاران یونان باستان و لوح های میخی آشوریان، بابلی ها و ایلامی ها که پر یاد و خاطره قوم های آریایی است، در می گذرم که داستان به درازا می کشد.

راز این جاودانگی را می توان در زبان فارسی و پیوستگی تاریخی آن دانست. ریشه های زبان فارسی را می توان در همه یادماندهای کهن این سرزمین چه مادی و چه فرهنگی و ادبی بازیافت، اگر چه دگرگونی های بسیاری نیز در گذر زمان به زبان نیاکان ما راه یافته ولی این دگرگونی ها نه چنان است که پیوستگی آن را نایافتنی سازد. برای آنکه بیشتر با این نگرش آشنا شویم ناچاریم به آنچه از روزگاران کهن تاکنون بر پهنه این سرزمین بجای مانده بنگریم و خط سیر تاریخی زبان فارسی را بر این پایه استوار کنیم.

گمان می رود همه قوم ها و تیره های آریایی در گذشته ای دور به یک زبان واحد سخن می گفته اند که نویسنده، آن را به پیروی از داریوش بزرگ در سنگ نگاره بیستون زبان آریایی می نامد. از این زبان در گذر زمان گویش ها و زبان هایی پدید آمد که بر پایه گفتارهای زبانشناسان و تاریخنگاران می توان زبان های اوستایی، مادی، پارسی باستان، سکایی و سانسکریت را از میان نام برد. همه این زبان ها به گونه ای در پیدایش و گسترش (انکشاف) زبان فارسی نوین نقش داشته و واژه ها یا ساختارهای دستور زبانی (نحوی) چندی را در این زبان به گونه زنده و پویا یا راکد و مرده به ارث گذاشته اند.

عبارات و واژگان کلیدی:

  • سرگذشت زبان فارسی
  • تحقیق سرگذشت زبان فارسی
  • بررسی سرگذشت زبان فارسی
  • مقاله سرگذشت زبان فارسی
  • تحقیق در مورد سرگذشت زبان فارسی
  • دانلود تحقیق سرگذشت زبان فارسی
  • پایان نامه سرگذشت زبان فارسی
  • تحقیق سرگذشت زبان فارسی دری

کلیک برای خرید