تحقیق کاربرد میکروارگانیزم ها در تهیه مواد لبنی

دانلود تحقیق با موضوع کاربرد میکروارگانیزم ها در تهیه مواد لبنی، در قالب word و در 96 صفحه، قابل ویرایش. مقدمه تحقیق: شیرامولوسیون پیچیده ای از پروتئین، چربی، قند و مواد معدنی است. شیرگاو تقریباً 87% آب، 5/3% پروتئین، 5/3% چربی و 5% لاکتوز دارد…

فرمت فایل دانلودی: zip

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 155

حجم فایل: 2,451 کیلوبایت

قیمت: 12000 تومان

دانلود تحقیق با موضوع کاربرد میکروارگانیزم ها در تهیه مواد لبنی،

در قالب word و در 96 صفحه، قابل ویرایش.

مقدمه تحقیق:

شیرامولوسیون پیچیده ای از پروتئین، چربی، قند و مواد معدنی است. شیرگاو تقریباً 87% آب، 5/3% پروتئین، 5/3% چربی و 5% لاکتوز دارد که البته درصد آب و چربی از شیر یک گاو به شیر گاو دیگر متفاوت است. محصولات به دست آمده از تخمیر شیر، مزه های متفاوتی دارند و به علت داشتن آب کمتر نسبت به شیر، مقاومتشان در برابر عوامل فساد غذایی بیشتر است. تخمیر شیر در شرایط دمایی مناسب صورت می گیرد و بسته به نوع مخمر، نوع شیر و شرایط فرآیند، محصولات متفاوت تولید می شود. ارگانیزم های عمده ای که شیر را به محصولات لبنی فرعی تبدیل می کنند، شامل لاکتوبا سیلوس ها و استرپتوکوک ها هستند.

استرپتوکوک های لاکتیک دارای آنتی ژنهای گروه N هستند و از مهم ترین آن ها، استرپتوکوکوس لاکتیس، استرپتوکوکوس کرو موریس و استرپتوکوکوس ترموفیلوس را می توان نام برد.

استرپتوکوکوس لاکتیس متشکل از یک یا دو زنجیره بلند یا کوتاه یا سلول های بیضی شکل است. استرپتوکوکوس لاکتیس در 28 به سرعت در شیر رشد و آن را ترش می کند. متوقف شدن با کتری های گرم مثبت در شیر به وجود یک آنتی بیوتیک قوی به نام نیسین (توسط برخی گونه های استرپتوکوکوس لاکتیس تولید می شود) بستگی دارد.

گونه های لاکتو باسیلوس، مهم ترین باکتری های خانواده لاکتوباسیلوس محسوب می شوند. لاکتو با سیل ها (میله ای شکل، باریک، دراز، گرم مثبت و بدون اسپور) معمولاً به صورت رشته هایی مرکب از سلولهای موازی زنجیره ای یا تک تک هستند. لاکتو با سیل ها در مواد غذایی و فرآورده های لبنی به وفور یافت می شوند. بیشتر گونه ها جور تخمیر (هوموفرمانتاتیو) وعده ای مانند لاکتو باسیلوس فرمنتم و لاکتوباسیلوس پاستوریا نوس ناجور تخمیر (هتروفرمانتاتیو) هستند. بسیاری از گونه های موجود در شیر پاستوریزه مانند لاکتوباسیلوس برنیس، لاکتو با سیلوس لاکتیس و لاکتو با سیلوس فرمنتم، مقاوم به اسید و ترمودیوریک (تحمل کننده گرما) هستند و در تهیه فرآورده های لبنی ایفای نقش می کنند.

البته باید در نظر داشت که در فرآیند تولید هر یک از این فرآورده ها، میکروارگانیزم های متنوع دیگری از جمله کورینه با کتریوم ها و میکروکوکوس ها، مخمرها و قارچ ها و غیره نیز نقش دارند، که در اینجا به بررسی آن ها می پردازیم.

عبارات و واژگان کلیدی:

  • کاربرد میکروارگانیزم ها در تهیه مواد لبنی
  • کاربرد میکروارگانیسم ها در تهیه مواد لبنی
  • کاربرد میکروارگانیزم ها در کشاورزی
  • کاربرد میکروارگانیزم ها
  • تحقیق کاربرد میکروارگانیزم ها
  • مقاله کاربرد میکروارگانیزم ها
  • بررسی کاربرد میکروارگانیزم ها

کلیک برای خرید