تحقیق شرکت کاتالیست و پمپ کمپرسور

دانلود تحقیق در مورد شرکت کاتالیست و پمپ کمپرسور، در قالب word و در 81 صفحه، قابل ویرایش، شامل کاتالیست، تقسیم بندی کاتالیست ها، ساختمان کاتالیست ناهمگن، پایه کاتالیست، خواص پایه کاتالیست، فلز فعال، فعال کننده های کاتالیست، خواص پایه…

فرمت فایل دانلودی: docx

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 81

حجم فایل: 1,478 کیلوبایت

قیمت: 10000 تومان

ذخیره صفحه به صورت PDF

چند فایل مشابه:


 • دانلود تحقیق در مورد پمپ ها، در قالب doc و در 110 صفحه، قابل ویرایش، شامل فصل اول: مقدمه ای بر پمپاژ و انواع پمپ ها، فصل دوم: تئوری عملکرد پمپ های گریز از مرکز، فصل سوم: دسته بندی پمپ های گریز از مرکز، فصل چهارم: پروانه ها، فصل پنجم… فرمت فایل دانلودی: rar فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 110 حجم فایل: 391 کیلوبایت قیمت: 13200 تومان دانلود تحقیق در مورد پمپ ها، در قالب doc و در 110 صفحه، قابل ویرایش، شامل: فصل اول: مقدمه ای بر پمپاژ و انواع پمپ ها فصل…

 • دانلود گزارش کارآموزی شرکت پمپ های صنعتی ایران، در قالب word و در 154 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن گزارش کارآموزی: شرکت پمپ های صنعتی ایران با هدف طراحی و تولید انواع پمپ های صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و پمپ های تمام اتوماتیک و… فرمت فایل دانلودی: rar فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 154 حجم فایل: 314 کیلوبایت قیمت: 9900 تومان دانلود گزارش کارآموزی شرکت پمپ های صنعتی ایران، در قالب word و در 154 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن گزارش کارآموزی: شرکت پمپ های صنعتی ایران با هدف طراحی و تولید…

 • دانلود تحقیق با موضوع کمپرسور compressor و انواع آن، در قالب word و در 30 صفحه، قابل ویرایش، شامل مقدمه، انواع کمپرسورهای دینامیکی، بررسی کلی کمپرسورهای دینامیکی (Dynamic compressors in general)، کمپرسورهای گریز از مرکز (Centrifugal compressors)، کمپرسورهای محوری (Axial compressors)، کمپرسورهای... … فرمت فایل دانلودی: docx فرمت فایل اصلی: Doc تعداد صفحات: 15 حجم فایل: 251 کیلوبایت قیمت: 5000 تومان دانلود تحقیق با موضوع کمپرسور compressor و انواع آن، در قالب word و در 15 صفحه، قابل ویرایش، شامل: مقدمه انواع کمپرسورهای دینامیکی بررسی کلی کمپرسورهای دینامیکی (Dynamic compressors in general) کمپرسورهای گریز از…

 • دانلود گزارش کارآموزی با موضوع شرکت تجهیزات توربو کمپرسور نفت، در قالب word و در 53 صفحه، قابل ویرایش، شامل کلیات، هدف، پیشینه تحقیق، روش کار و تحقیق، اطلاعاتی راجع به محل انجام پروژه، مقدمه، برنامه ریزی دپارتمان، 4 نوع از برنامه ریزی دپارتمانی، توضیحات هر یک از انواع برنامه ریزی، جمع آوری اطلاعات.. … فرمت فایل دانلودی: doc فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 53 حجم فایل: 119 کیلوبایت قیمت: 17900 تومان دانلود گزارش کارآموزی با موضوع شرکت تجهیزات توربو کمپرسور نفت، در قالب doc و در 53 صفحه، قابل ویرایش، شامل: کلیات، هدف،…

 • دانلود تحقیق در مورد ترمودینامیک تشکیل ذرات کاتالیست Ni برای رشد نانولوله های کربنی، در قالب word و در 15 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: پارامترهای ترمودینامیکی وابسته به اندازه، نظیر انرژی آزاد گیبس، انتالبی و انرژی برای گذار از نانوفیلم… فرمت فایل دانلودی: doc فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 15 حجم فایل: 143 کیلوبایت قیمت: 6500 تومان دانلود تحقیق در مورد ترمودینامیک تشکیل ذرات کاتالیست Ni برای رشد نانولوله های کربنی، در قالب word و در 15 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: پارامترهای ترمودینامیکی وابسته به اندازه، نظیر انرژی…

دانلود تحقیق در مورد شرکت کاتالیست و پمپ کمپرسور،

در قالب word و در 81 صفحه، قابل ویرایش، شامل:

کاتالیست

تقسیم بندی کاتالیست ها

ساختمان کاتالیست ناهمگن

پایه کاتالیست

خواص پایه کاتالیست

فلز فعال

فعال کننده های کاتالیست

خواص فیزیکی کاتالیست

1- وزن مخصوص توده

2- مقاومت مکانیکی (سختی) کاتالیست

3- سطح آزاد کاتالیست

4- حجم خلل و فرج

5- شکل هندسی کاتالیست

انواع شکل کاتال

6- اندازه ذرات کاتالیست

عمل نفوذ

عوامل مؤثر بر فعالیت کاتالیست

1- غلظت مواد عمل کننده، غلظت مواد حاصل از عمل و غلظت ناخالصی ها

2- درجه حرارت سیستم

3- وزن مولکولی ترکیب شونده

4- سرعت حجمی جریان در ساعت

خواص اصلی یک کاتالیست

فعالیت کاتالیست

قدرت انتخاب

درجه ثبات

تکنولوژی ساخت کاتالیست

ب) افزودنی ها

ج) مرحله نهایی: انتصاب فلز فعال روی پایه

مکانیزم های غیرفعال شدن کاتالیست

رسوب گرفتن

مسموم شدن

درهم ادغام شدن

تصعید

برسی اثرات ترکیبات فلزی

بررسی اثرات ازت در راکتورها

ازت به صورت مولکولی

مواد آلی نیتروژن دار

بررسی اثرات کلر

تأثیر اکسیژن بر سیستم راکتورها

تأثیر آب مقطر تزریقی

بررسی اثرات حدود نقطه جوش خوراک

تاثیر فشار راکتور

تاثیر فشار جزء هیدروژن

تاثیر درجه خلوص گاز هیدروژن تأمینی

میزان گاز گردشی

احیاء کاتالیست واحد آیزوماکس

عملیات اولیه

مراحل احیاء کاتالیست

تخلیه گاز خروجی از بدنه راکتورها

واکنش های بستر کاتالیست

فرآیند آیزوماکس

قسمت های اصلی High presser

قسمت های اصلی Low presser

خوراک واحد آیزوماکس

کمپرسورها

کمپرسورهای بوستر

کمپرسور ریسایکل (کمپرسور گاز گردشی)

ورود مواد به واحد ایزوماکس

راکتورها

Power recovery torbin

برج debutanizer

عملیات در برج Feractionator

متغیرهای عملیاتی هایدروکراکر

شیمی نفت و هیدروکربورها

ایزومری

کاربرد پارافین ها

تولید ایزومر

آلکیلاسیون

2-1- نفتن ها (سیکلو پارافین ها)

موارد استفاده نفتن ها

3-1- آروماتیک ها

موارد کاربرد و عدم کاربرد آروماتیک ها

4-1- مواد آسفالتینی

5-1- الفین ها (آلکن ها)

ترکیبات اکسیژن دار نفت خام

ترکیبات گوگرددار

مشخصات فلزی نفت خام

ترکیبات ازت دار نفت

مبدل های حرارتی (Heat exchangers)

مبدل ها را می توان طبق معیارهای زیر طبقه بندی کرد

دسته بندی مبدل های گرمایی

مبدل های لوله ای

مبدل های گرمایی دو لوله ای

اجزای اصلی مبدل های پوسته- لوله ای

انواع پوسته

انواع دسته لوله ها

مبدل های گرمایی لوله ای حلزونی شکل

مبدل های گرمایی صفحه ای

مبدل های صفحه ای واشردار

مزایای استفاده از مبدل های واشری

مبدل های گرمایی صفحه ای حلزونی

مبدل گرمایی لاملا

مبدل های گرمایی با سطوح پره دار

مبدل های صفحه ای پره دار

مبدل های گرمایی لوله ای پره دار

برج ها

برجهای سینی دار

انواع سینی ها

1- سینی های مشبک (sieve tray)

2- سینی های فنجانی (bubble cap trays)

3- سینی های شیردار (floating cap trays or valve trays)

فواصل سینی ها از یکدیگر

برج های آکنده (packed columns)

برج های دیواره مرطوب (wetted wal)

برجهای پاششی (spray chamber , shower trays)

برجهای پرشده (packed columns)

پکینگ ها

کوره FURNANCES

مشعل (burner)

دودکشSTACK

انواع کورها

لوله های عمودی یا افقی

کوره استوانه ای- عمودی با بخش جابجایی متقاطع (Vertical cylindrical)

شیرها VALVES

انواع مختلف شیرها

پمپ ها PUMPS

اساس کار توربو پمپ ها

تقسیم بندی توربوپمپ ها

مشخصات اصلی پمپهای رفت و آمدی

کمپرسور ها COMPRESSORS

کاربردهای کمپرسورها

کمپرسورهای رفت وبرگشتی

کمپرسور های گریز از مرکز یا سانتریفوژ

کاتالیست:

اولین بار در سال 1835 بوسیله برزلیوس شیمیدان نامدار سوئدی برای دسته ای از مواد انتخاب گردید که امروزه نقش حیاتی دارند.

کاتالیست ها موادی هستند که سبب تسریع و یا کاهش فعل و انفعالات شیمیایی میگردند. بعبارت دیگر کاتالیست ماده ای است که سرعت یک فعل و انفعال شیمیایی را که امکان عملی شدن آن از لحاظ ترمودینامیکی محقق شده است چندین برابر می کند و واکنش را درجهت بدست آوردن ترکیب مورد نظر بنحو مطلوب هدایت می کند و در جهت رسیدن به محصول مسیری را انتخاب می کند که با انرژی اکتیواسیون کمتری همراه باشد و با وجود شرکت در فعل و انفعال در خاتمه عمل از لحاظ شیمیایی بدون تغییر باقی می ماند.

کاتالیست در صورت افزایش سرعت واکنش و فعل و انفعال، کاتالیست مثبت نامیده می شود، ممکن است کاتالیست در فعل و انفعال نقش بازدارنده داشته باشد که باعث کاهش فعل و انفعال شده و به کاتالیست منفی معروف است.

نکته مهم آنکه کاتالیست فقط سرعت یک فعل و انفعال شیمیایی را برای رسیدن به حالت تعادل افزایش می دهد ولی نمی تواند حد تعادل را در جهت بدست آوردن محصول بیشتر تغییر دهد.

تقسیم بندی کاتالیستها:

1- کاتالیستهای همگن: در این نوع مواد تشکیل دهنده فعل و انفعال با هم تشکیل یک فاز را می دهند مانند اکسیداسیون گاز ایندرید سولفورو در حضور گاز اکسید ازت در تهیه اسید سولفوریک، که کاتالیست و مواد ترکیب شونده هر دو فاز گازی بودند.

ممکن است فعل و انفعال در فاز مایع صورت گیرد که در فاز مایع وجود یونهایH+ و OH- باعث تسریع واکنش می شود مانند الکیلاسیون که در آنها از ترکیب ایزوبوتان با مولکولهای الفینی در حضور کاتالیست اسید سولفوریک ترکیباتی با عدد اکتان بالا بدست می آید.

2- کاتالیستهای ناهمگن: در این نوع کاتالیست مواد تشکیل دهنده فعل و انفعال با همدیگر هم فاز نیستند و معمولاً کاتال جامد بوده و فعل و انفعال در فاز بخار یا مایع انجام می شود مانند کاتالیستهای واحدهای آیزوماکس و هیدروژن.

ساختمان کاتالیست ناهمگن:

از دو قسمت پایه کاتالیست و فلز کاتالیست تشکیل یافته است.

پایه کاتالیست:

نقش نگهدارنده یا حمل کننده کاتالیست را دارد و از یک ساختمان محکم و متخلخل تشکیل شده است و جنس آن یکی از مواد شیمیایی زیر است:

اکسید سیلیس (سیلکا)

اکسید آلومینیم (آلومینا)

مخلوطی از دو اکسید بالا (آلومینو سیلکا)

خواص پایه کاتالیست:

باید توجه کرد که پایه کاتالیست در فعل و انفعال شرکت میکند و مخصوصاً در واکنشهای زیر نقش اساسی به عهده دارد:

کراکینگ کاتالیستی

ایزومراسیون

الکیلاسیون

پلیمراسیون و عکس آن

نقش عمده پایه کاتال در واکنش های شیمیایی شکستن پیوند کربن – کربن در ساختمان مولکولی هیدروکربورها است و قدرت شکستن باندها رابطه مستقیم با مقدار اسیدی بودن یا خاصیت اسیدیته پایه دارد.

معمولاً پایه هایی که احتیاج به خاصیت اسیدی ضعیف داشته باشند از جنس سیلکا و پایه خاصیت اسیدی قوی از نوع آلومینا و خاصیت شدیداً اسیدی مخلوطی از آنها استفاده میشود. واحد آیزوماکس که به منظور شکستن مولکولهای سنگین است پایه کاتالیست از نوع مخلوط است که به نسبت های متغییر از آن بدست می آید و به دو صورت طبیعی و مصنوعی وجود دارد؛ نوع طبیعی آن به نامهای مختلف مانند ((بنتونایت)) و ((اسکانایت)) نامیده می شوند و نوع مصنوعی را با توجه به مصرف با مخلوط متناسبی از دو اکسید می سازند.

در تحقیقات به عمل آمده مخلوطی از سیلکا/الومینا به نسبت 84/16 تا 70/30 بهترین اکتیویته را به عنوان کاتالیست دارد. کاتالیست آلومینا سیلیکا به عنوان دهنده پرتون و پذیرنده عامل هیدروکسیل معروف است.

مورد دیگری که در پایه کاتالیست اهمیت دارد مقدار سطح پایه است زیرا فلز فعال و اصلی کاتالیست را بایستی بتوان در سرتاسر ساختمان آن پخش و توزیع نمود، پس براساس مقدار فلز فعال مورد نظر در سطح کاتالیست مقدار سطح پایه را انتخاب می نمایند.

فلز فعال:

فلز فعال یا نقاط فعال کاتالیست عمدتاً عملیات هیدروژناسیون یعنی هیدروژن دادن و دی هیدروژناسیون یا هیدروژن گیری را در واکنش به عهده دارند؛ پس هر چقدر نقاط فعال فلزی روی پایه بیشتر باشد عملیات بیشتر و سریعتر می شود. این فلزات براساس نوع واکنش ها بسیار متنوع اند و از فلزات گرانبها پلاتنیم، تنگستن، نقره تا فلزات کم ارزش مانند نیکل، مس، روی، آهن و کرم تشکیل یافته اند.

فلزات فعال به صورت کریستالها لایه نازک و اندازه های خیلی کوچک در حد اندازه اتمی فلز میباشد و بصورت یکنواخت و کامل روی پایه است.

معمولاً اندازه فلز از 8 آنگسترم تا 100 آنگسترم تغییر می کند؛ کاتالیستهای خیلی فعال بین 20 تا 40 آنگسترم کریستال دارند و به بهترین اندازه حدود 24 آنگسترم است.

در ضمن کاتالیستها بعلت خلل و فرج سطح بسیار وسیعی برای تماس با مواد واکنش دهنده دارند که در کاتالیستهای واحد هیدروکراکر برای هر گرم کاتالیست حدوداً 250 متر مربع سطح تماس وجود دارد و با این مساحت زیاد امکان انجام واکنش بطور کامل بوجود می آید. چون ازجمله راههای افزایش سرعت واکنش ازدیاد سطح تماس مواد واکنش دهنده با سطح کاتال است.

فعال کننده های کاتالیست:

پس از مدتی از سرویس گذاشتن کاتال لایه ای از کک برروی سطح کاتالیست می نشیند و از میزان فعالیت و سایر خواص با ارزش آن کاسته و در نتیجه عمر کاتالیست را کوتاه می کند و همچنین یک کاتالیست در سرویس عملیاتی همواره در معرض سمومی قرار دارد که به همراه خوراک وارد سیستم می گردد و با کاتالیست مجاور می گردد.

به منظور مقاوم نمودن کاتالیست در برابر این عوامل مواردی به ساختمان کاتالیست افزوده می شود که آنها تسریع کننده یا فعال کننده گویند و کاتالیست حاصل را به promoter شده می نامند.

مقدار پرومتر اضافه شده به کاتالیست حدی دارد که سازنده های کاتالیست از طریق تجزیه و آزمایش بدست می آورند.

بطور مثال در کاتالیست سولفورزدایی هیدروژن، فلز اصلی مولیبدنیم بوده و پرومتر آن فلز کبالت میباشد و یا در ازت زدایی که فلز اصلی مولیبدنیم بوده از نیکل به عنوان پرومتر استفاده میشود.

خواص فیزیکی کاتالیست:

1- وزن مخصوص توده:

این خاصیت مشخص کننده میزان بارگیری یا شارژ کاتالیست در راکتور می باشد و آگاهی از آن جهت تامین وزن لازم کاتالیست برای راکتورها حائز اهمیت است.

2- مقاومت مکانیکی (سختی) کاتالیست:

این خاصیت مبین این است که کاتالیست باید دارای استحکام باشد و در مقابل خرد شدن مقاومت نماید تا بتواند در مقابل کلیه تنشهای مکانیکی پیش بینی شده یا اظطراری کیفیت خود را حفظ نماید.

3- سطح آزاد کاتالیست:

سطحی از کاتالیست است که در واکنش شرکت می کند و به عبارتی دیگر سطحی است که در معرض جریان عمل کننده ها یا رانکتانها قرار می گیرد.

در استفاده از فلزات گرانبها بعنوان کاتالیست که هم از نظر وزنی کم مصرف شوند و هم از نظر سطح آزاد دارای حداکثر سطح باشند دو راه حل ارائه شده است:

الف) کاتالیست بصورت متخلخل و دارای منافذ و خلل و فرج ساخته شود و چه بهتر که این عمل را روی یک فلز کم ارزش بوجود آورده و سپس از مساحت فوق العاده زیاد حاصل استفاده گردد.

ب) ذرات فلز گرانبها را تا حداکثر ممکن خرد نموده (در حد انگسترم) و در این سطح زیاد رسوب داد. پس با توجه به موارد بالا متوجه می شویم که کاتالیست از دو قسمت پایه و فلز گرانبها تشکیل شده است.

4- حجم خلل و فرج:

برای نفوذ و یا پخش واکنش کننده به داخل کاتالیست قبل از مرحله جذب باید حجم خلل و فرج زیاد باشد تا عمل به خوبی صورت گیرد.

5- شکل هندسی کاتالیست:

این خاصیت بستگی به نوع راکتورها، نوع عملیات واحد عملیاتی و غیره دارد.

انواع شکل کاتال:

Spherical کروی

بی شکل

Tablet قرص

Extrudate دانه برنجی

Cylindrical استوانه توخالی

Pellet استوانه تو پر

6- اندازه ذرات کاتالیست:

کاتالیستها با اندازه های مختلف ساخته می شوند که قطر ذرات به اندازه 4/1، 8/1، 16/1، 20/1 اینچ معمول است. کاتالیستهای ریزتر فعالترند و مقدار بیشتری با حجم ثابت در راکتور بارگیری می شوند و کاتالیستهای درشتتر معمولاً به عنوان پایه در زیر کاتالیست ریز شار می شوند.

اندازه کاتالیست روی اختلاف فشار راکتور موثر است، کاتالیست با قطر 16/1 اختلاف فشاری حدود دو برابر کاتالیستی به قطر 8/1 در هر متر از بستر کاتالیست ایجاد می کند.

مکانیزم انجام عملیات در سطح کاتالیست:

طی چهار مرحله کامل می گردد:

اول: جذب ترکیبات روی سطح کاتالیست توجه شود، که این جذب از نوع شیمیایی میباشد.

دوم: ایجاد ترکیبات واسطه راکتانها با سطح کاتالیست، این ترکیبات واسطه با فلز فعال کاتالیست صورت می گیرد.

سوم: انجام واکنش بین ترکیبات واسطه در سطح کاتالیست.

چهارم: دفع ترکیبات حاصله از واکنش از سطح کاتالیست.

عمل نفوذ:

پدیده ای است که تمایل به یکسان نمودن غلظت در یک سیستم نفوذ کننده / نفوذ پذیر دارد و چون مولکولها هیدروکربوری عمل کننده در سطح کاتالیست به سرعت در اثر واکنش از بین می رود در این محل غلظتشان از سایر نقاط کمتر می شود پس یک جریان مداوم نفوذی به طرف سطح کاتالیست بوجود می آید که به آن انتشار داخلی گویند و لازمه شروع واکنش کاتالیستیکی است.

بخشی از ابتدای تحقیق:

کاتالیست:

اولین بار در سال 1835 بوسیله برزلیوس شیمیدان نامدار سوئدی برای دسته ای از مواد انتخاب گردید که امروزه نقش حیاتی دارند.

کاتالیست ها موادی هستند که سبب تسریع و یا کاهش فعل و انفعالات شیمیایی میگردند. بعبارت دیگر کاتالیست ماده ای است که سرعت یک فعل و انفعال شیمیایی را که امکان عملی شدن آن از لحاظ ترمودینامیکی محقق شده است چندین برابر می کند و واکنش را درجهت بدست آوردن ترکیب مورد نظر بنحو مطلوب هدایت می کند و در جهت رسیدن به محصول مسیری را انتخاب می کند که با انرژی اکتیواسیون کمتری همراه باشد و با وجود شرکت در فعل و انفعال در خاتمه عمل از لحاظ شیمیایی بدون تغییر باقی می ماند.

کاتالیست در صورت افزایش سرعت واکنش و فعل و انفعال، کاتالیست مثبت نامیده می شود، ممکن است کاتالیست در فعل و انفعال نقش بازدارنده داشته باشد که باعث کاهش فعل و انفعال شده و به کاتالیست منفی معروف است.

نکته مهم آنکه کاتالیست فقط سرعت یک فعل و انفعال شیمیایی را برای رسیدن به حالت تعادل افزایش می دهد ولی نمی تواند حد تعادل را در جهت بدست آوردن محصول بیشتر تغییر دهد.

عبارات و واژگان کلیدی:

 • پمپ کمپرسور
 • پمپ کمپرسور هوا
 • پمپ کمپرسور باد
 • کمپرسور پمپ باد
 • شرکت کاتالیست
 • تحقیق شرکت کاتالیست
 • مقاله شرکت کاتالیست
 • تحقیق در مورد شرکت کاتالیست
 • مقاله در مورد شرکت کاتالیست
 • تحقیق در مورد پمپ کمپرسور
 • مقاله در مورد پمپ کمپرسور

کلیک برای خرید