تحقیق مقایسه کلی ایران و ترکیه

دانلود تحقیق در مورد مقایسه کلی ایران و ترکیه، در قالب doc و در 60 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: ترکیه Turkey: ترکیه در خاور با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوان)، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب خاوری با عراق و سوریه…

فرمت فایل دانلودی: zip

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 60

حجم فایل: 118 کیلوبایت

قیمت: 17000 تومان

دانلود تحقیق در مورد مقایسه کلی ایران و ترکیه،

در قالب doc و در 60 صفحه، قابل ویرایش.

بخشی از متن تحقیق:

ترکیه Turkey:

ترکیه در خاور با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوان)، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب خاوری با عراق و سوریه؛ و در شمال باختری (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگه راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است.

پهناوری ترکیه 783٬562 کیلومتر مربع (37ام) است. ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتا پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی خاور و باختر امتداد یافته است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه جنوب باختر آسیا و اروپا به شمار می آید و کشورهای بسیاری، به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می کنند.

ترکیه حدود 72 میلیون تن (براورد 1387) جمعیت دارد، که حدوداً 75 درصد مردم سنی و 15 تا 25 درصد هم علوی هستند. با این که حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم هنوز به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. همچنین در ترکیه حدود 75 درصد مردم ترک و 20 درصد نیز کرد هستند که بیشتر در جنوب خاور کشور زندگی می کنند امّا به تدریج با مهاجرت، در نواحی دیگر به ویژه استانبول و آنکارا نیز جمعیت چشمگیری را تشکیل داده اند.

زبان رسمی ترکیه، ترکی (استانبولی) است که در گذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته می شد و از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاترک در سال 1302 هجری خورشیدی (1923) با خط لاتین نوشته می شود. ترکیه در میانه دو فرهنگ شرقی و غربی قرار دارد هرچند فرهنگ این کشور به شرق بسیار نزدیک تر است تا به غرب.

ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در چند سده گذشته، بخش های بزرگی از خاورمیانه و جنوب خاوری اروپا را در دست داشت. تا اینکه پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال پاشا آتاترک در سال 1302 (1923) تأسیس شد…

عبارات و واژگان کلیدی:

  • ایران و ترکیه
  • مقایسه کلی ایران و ترکیه
  • پژوهش مقایسه ایران و ترکیه
  • دانلود پژوهش مقایسه ایران و ترکیه
  • مقایسه ایران و ترکیه
  • مقایسه ارتش ایران و ترکیه
  • مقایسه اقتصاد ایران و ترکیه
  • مقایسه گردشگری ایران و ترکیه
  • مقایسه ترکیه و ایران
  • مقایسه ارتش ترکیه و ایران

کلیک برای خرید