تحقیق تعدیل مهریه

بی شک نهاد خانواده به عنوان باهویت ترین نهاد اجتماعی، از دیرباز خصوصاً قرون اخیر موقعیت ومقام ممتازی را بین کلیه تاسیسات حقوقی نوین وکهن احراز کرده است. خانواده یکی از ارکان اساسی ومهمترین عناصر تشکیل دهنده هر اجتماع است. بطوری که اهمیت وارزش هر قوم واجتماع، بسته به اهمیت وارزش والای خانواده ا…

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 50

حجم فایل: 41 کیلوبایت

قیمت: 12000 تومان

ذخیره صفحه به صورت PDF

چند فایل مشابه:


 • دانلود تحقیق در مورد نتایج یک تحقیق در رابطه با آسیب دیدگی کشتی گیران، در قالب word و در 28 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: نتیجه یک تحقیق نشان داد، مهم ترین علت بروز آسیب دیدگی در میان کشتی گیران به ترتیب 62 درصد خستگی… فرمت فایل دانلودی: DOC فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 28 حجم فایل: 167 کیلوبایت قیمت: 4700 تومان دانلود تحقیق در مورد نتایج یک تحقیق در رابطه با آسیب دیدگی کشتی گیران، در قالب word و در 28 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: نتیجه یک تحقیق…

 • دانلود تحقیق در مورد چرا بازارهای مالی قانونمند اند؟ یک تحقیق تجربی از اعتبار تئوری های قانون، در قالب word و در 81 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از ابتدای تحقیق: بر طبق قانون عمومی تئوری معیار کارایی بازار (بوچانان و کولاک سال1962) … فرمت فایل دانلودی: doc فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 81 حجم فایل: 253 کیلوبایت قیمت: 26000 تومان دانلود تحقیق در مورد چرا بازارهای مالی قانونمند اند؟ یک تحقیق تجربی از اعتبار تئوری های قانون، در قالب word و در 81 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از ابتدای تحقیق: بر طبق قانون عمومی…

 • دانلود تحقیق ارزیابی فعالیت و کارایی واحدهای تحقیق و توسعه در صنایع ایران، در قالب word و در 16 صفحه، قابل ویرایش. در شرکت های صنعتی ایران، فعالیت های تحقیق و توسعه سابقه چندانی ندارد. در این بررسی... … فرمت فایل دانلودی: zip فرمت فایل اصلی: word تعداد صفحات: 16 حجم فایل: 13 کیلوبایت قیمت: 4000 تومان در این تحقیق، ارزیابی فعالیت و کارایی واحدهای تحقیق و توسعه (R&D) در صنایع ایران مورد بررسی و پژوهش قرار گرفته است. در زیر به مختصری از عناوین و چکیده آن چه شما در این تحقیق دریافت می…

 • دانلود مقاله با موضوع تحلیل بر بخشنامه جبران آثار تغییر قیمت ارز در پیمان های فاقد تعدیل، در قالب pdf و در 9 صفحه. مقدمه مقاله: با توجه به شیب صعودی نرخ ارز در سال 91 در جامعه، که سبب کاهش توان خرید اقشار مختلف از جمله پیمانکاران، تولیدکنندگان و در نتیجه سبب عدم توانایی و تعهد آن ها نسبت به انجام.. … فرمت فایل دانلودی: rar فرمت فایل اصلی: pdf تعداد صفحات: 9 حجم فایل: 145 کیلوبایت قیمت: 11000 تومان دانلود مقاله با موضوع تحلیل بر بخشنامه جبران آثار تغییر قیمت ارز در پیمان…

 • دانلود تحقیق با موضوع بررسی احکام فقهی و حقوقی مهریه، در قالب docx و در 53 صفحه، قابل ویرایش، شامل گفتار 1: تبیین مفهوم مهر، معنای لغوی مهر، معنای اصطلاحی مهر، مهر در آیات و روایات، کتاب، سنت، تاریخچه مهر، فلسفه حقیقی مهر، اهمیت مهر... … فرمت فایل دانلودی: doc فرمت فایل اصلی: docx تعداد صفحات: 53 حجم فایل: 150 کیلوبایت قیمت: 19000 تومان دانلود تحقیق با موضوع بررسی احکام فقهی و حقوقی مهر یه، در قالب docx و در 53 صفحه، قابل ویرایش، شامل: گفتار 1: تبیین مفهوم مهر معنای لغوی مهر معنای اصطلاحی…

فهرست

مقدمه

بخش نخست: مهر و ماهیت آن

مبحث نخست: مفهوم مهر

مبحث دوم موضوع و مقدار مهر

مبحث سوم انواع مهر و مقایسه آنها با هم

بخش دوم: تعدیل مهر و محاسبه آن به نرخ روز

فصل اول: تعدیل و فلسفه آن

مبحث نخست مفهوم تعدیل

مبحث دوم فلسفه تعدیل

فصل دوم: محاسبه مهریه به نرخ روز

مبحث نخست بررسی و تحلیل حقوقی موضوع

مبحث دوم بررسی رویه قضایی

نتیجه گیری کلی

پیشنهادها

فهرست منابع و مآخذ

مقدمه

1 طرح بحث و تعریف موضوع

بی شک نهاد خانواده به عنوان باهویت ترین نهاد اجتماعی، از دیرباز خصوصاً قرون اخیر موقعیت ومقام ممتازی را بین کلیه تاسیسات حقوقی نوین وکهن احراز کرده است. خانواده یکی از ارکان اساسی ومهمترین عناصر تشکیل دهنده هر اجتماع است. بطوری که اهمیت وارزش هر قوم واجتماع، بسته به اهمیت وارزش والای خانواده است.

با انجام عقد نکاح، بنیان واساس خانواده شکل می گیرد جهت نظم بخشی این نهاد، یک سلسله حقوق و وظایف بر آن بار میشود، که در علم حقوق تحت عنوان «حقوق خانواده» از آن یاد می شود.

حقوق خانواده از مهمترین بخشهای حقوق مدنی است، که تنها حقوق نیست، بلکه آمیزه ای از مسایل اجتماعی، اخلاقی، مذهبی و اقتصادی است وبیشتر قواعد آن مربوط به نظم عمومی و اخلاق است.

از دیر باز حقوق خانواده دارای دو ویژگی متقابل بوده است. از یک طرف خانواده به عنوان اولین کانون همکاری وهمیاری متقابل، زندگی جمعی و تعاون، بر مبنای مهر و محبت ونیازهای متقابل بوده و عاطفه و گذشت و مهرورزی، حاکم اصلی بر تشکیلات خانواده قلمداد شده، از سویی دیگر، این تعاون و همیاری، بنا به عللی به هم می خورد و مسولان نظام اجتماعی و قانونگذاران مجبور به مداخله می شدند.

پر واضح است که از میان مسایل و موضوعات پرشمار این نهاد «مساله مهر»، به عنوان یکی از مسایل «روابط مالی زوجین»، مهمترین موضوعی است که همیشه ضمن بیان عقد نکاح متبادر به ذهن است. مضافاً این که در برزخ اختلافات خانوادگی، اولین موضوعی که زن به رخ مرد می کشد، مساله مهر و مطالبه آن است.

اگرچه عقد نکاح، عقدی است که با ویژگی های خود از سایر عقود و معاملات ممتاز و متمایز است و به لحاظ جنبه های معنوی و فلسفه وجودی آن، نمی توان با شائبه های مادی صرف آمیخته دانست، و هر چند که دین مبین اسلام، مسلمانان رابه رعایت جنبه های معنوی در عقودی نظیر نکاح، بیش از جنبه های مادی سفارش کرده، مع الوصف امروزه یکی از مسایل اصلی و اختلاف برانگیز و گاه لاینحل در عقد نکاح، همین موضوع تعیین مهر است.

تاسیس حقوقی مهر دارای یک سابقه تاریخی طولانی در حقوق اسلامی و دیگر شرایع و ملل است. این تاسیس در عقد ازدواج، موجبات جلب نظر و موافقیت روحی طرف مقابل را برآورده می کند. سوابق تاریخی حقوق اسلامی نشان می دهد که مهر به عنوان عوض یا یک وجه مالی در عقد ازدواج مطرح نبوده است، بلکه نظر دین اسلام به عنوان یک دین کامل این بوده که با قراردادن موضوع مهر در عقد نکاح، به رابطه ایجادی بین زوجین ابعاد عمیق تری ببخشد.

از جمله آثار مهر که مجلس پنجم قانونگذاری جمهوری اسلامی ایران (1378 1375) جهت حفظ حقوق زنان در قالب «قانون الحاق یک تبصره به ماده 1082 قانون مدنی در خصوص مهریه» در تاریخ 29/4/1376 از تصویب گذراند، موضوع تعدیل محاصبه به نرخ روز مهریه وجه رایج است.

امروزه با مراجعه به دادگاههای خانواده، به آسانی در می یابیم که عمده دعاوی مطروحه و اختلاف بین زوجین، ناشی از اقامه دعوی بر مبنای مطالبه و اجرای مهر است. چه آنکه آن هنگام هم که سخن از طلاق پیش می آید، ناگزیر از تصمیم گیری در مورد مهر و محاسبه آن به نرخ روز هستیم.

عبارات و واژگان کلیدی:

 • مهریه
 • مهر چیست
 • تعدیل مهریه
 • مهر از دید اسلام
 • تحقیق در رابطه با مهریه زن
 • دانلود مقاله تعدیل مهریه

کلیک برای خرید