تحقیق فدک

دانلود تحقیق با موضوع فدک، در قالب word و در 117 صفحه، قابل ویرایش، شامل چکیده، کلیات، مقدمه، بخش اول: موضوع فدک، فصل اول- مشخصات فدک و ارزش مادی آن، فصل دوم- فتح فدک و اختصاص آن به رسول اکرم (ص) با توجه به آیات، فصل سوم- واگذاری فدک به…

فرمت فایل دانلودی: zip

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 117

حجم فایل: 658 کیلوبایت

قیمت: 10000 تومان

ذخیره صفحه به صورت PDF

چند فایل مشابه:


 • آشکارا باید پذیرفت که برق و چگونگی ورود آن به ایران در گامهای نخست، از زمینه های مهم اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی برشمرده نمی شد و داده ها و اطلاعات مربوط به آن با دقت دنبال نمی شد. این روند شاید بدین خاطر بوده که برق یک پدیده صنعتی پیچیده، خطرناک و سرمایه بر بود و آینده روشنی نیز برای آن پیش بینی نم… فرمت فایل دانلودی: rar فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 22 حجم فایل: 25 کیلوبایت قیمت: 8500 تومان آشکارا باید پذیرفت که برق و چگونگی ورود آن به ایران در…

 • مقدمه: انسان اصالتاً موجودی است اجتماعی و وارث تمامی تجارب تاریخ زندگی گذشته همه نسلها در همه عصرها است. تربیت ضرورت رشد حیات آدمی است و در سایه رشد قوای درونی است که استعداد ها و عواطف انسان به کمال می رسد و شخصیت افراد شکل می گیرد. در باب اهمیت مطالعه و نقش آن در پرورش شخصیت افراد و رشد دانش و... … فرمت فایل دانلودی: rar فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 130 حجم فایل: 71 کیلوبایت قیمت: 15000 تومان مقدمه: انسان اصالتاً موجودی است اجتماعی و وارث تمامی تجارب تاریخ زندگی گذشته…

 • دانلود تحقیق در مورد نتایج یک تحقیق در رابطه با آسیب دیدگی کشتی گیران، در قالب word و در 28 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: نتیجه یک تحقیق نشان داد، مهم ترین علت بروز آسیب دیدگی در میان کشتی گیران به ترتیب 62 درصد خستگی… فرمت فایل دانلودی: DOC فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 28 حجم فایل: 167 کیلوبایت قیمت: 4700 تومان دانلود تحقیق در مورد نتایج یک تحقیق در رابطه با آسیب دیدگی کشتی گیران، در قالب word و در 28 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: نتیجه یک تحقیق…

 • دانلود تحقیق در مورد چرا بازارهای مالی قانونمند اند؟ یک تحقیق تجربی از اعتبار تئوری های قانون، در قالب word و در 81 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از ابتدای تحقیق: بر طبق قانون عمومی تئوری معیار کارایی بازار (بوچانان و کولاک سال1962) … فرمت فایل دانلودی: doc فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 81 حجم فایل: 253 کیلوبایت قیمت: 26000 تومان دانلود تحقیق در مورد چرا بازارهای مالی قانونمند اند؟ یک تحقیق تجربی از اعتبار تئوری های قانون، در قالب word و در 81 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از ابتدای تحقیق: بر طبق قانون عمومی…

 • دانلود تحقیق ارزیابی فعالیت و کارایی واحدهای تحقیق و توسعه در صنایع ایران، در قالب word و در 16 صفحه، قابل ویرایش. در شرکت های صنعتی ایران، فعالیت های تحقیق و توسعه سابقه چندانی ندارد. در این بررسی... … فرمت فایل دانلودی: zip فرمت فایل اصلی: word تعداد صفحات: 16 حجم فایل: 13 کیلوبایت قیمت: 4000 تومان در این تحقیق، ارزیابی فعالیت و کارایی واحدهای تحقیق و توسعه (R&D) در صنایع ایران مورد بررسی و پژوهش قرار گرفته است. در زیر به مختصری از عناوین و چکیده آن چه شما در این تحقیق دریافت می…

دانلود تحقیق در مورد فدک،

در قالب word و در 117 صفحه، قابل ویرایش، شامل:

چکیده

کلیات

مقدمه

بخش اول: موضوع فدک

فصل اول- مشخصات فدک و ارزش مادی آن

فصل دوم- فتح فدک و اختصاص آن به رسول اکرم (ص) با توجه به آیات

فصل سوم- واگذاری فدک به حضرت زهرا (س) و معیار بخشش آن

فصل چهارم- تصرف حضرت زهرا (س) در فدک در زمان حیات پیامبر (ص)

بخش دوم: غصب فدک

فصل اول- مراحل غصب فدک

مناظرات حضرت زهرا (س) با ابوبکر

گفتار مستدل علی (ع) به ابوبکر و حوادث بعد از آن

نامه کوبنده علی (ع) به ابوبکر و واکنش ابوبکر

خلاصه ای از خطبه حضرت زهرا (س) و وقایع بعد از آن

ادامه مبارزه تا آخرین لحظات زندگی

فصل دوم- علل غصب فدک

فصل سوم- حدیث ابوبکر و اشکالات وارد بر آن

فصل چهارم- عمل ابوبکر برخلاف قوانین قضا و شهود

بخش سوم: بررسی استدلال های حضرت زهرا (س)

فصل اول- فدک اعطائی رسول ا… (ص)

فصل دوم- ادعای میراث

فصل سوم- سهم ذی القربی و خمس غنایم

بخش چهارم: خطبه های حضرت زهرا (س)

فصل اول- بیانات مقام معظم رهبری در مورد بلاغت و شیوایی خطبه حضرت زهرا در مسجد پیامبر (س)

فصل دوم- خطبه حضرت زهرا (س) در مسجد پیامبر (ص)

فصل سوم- خطبه حضرت زهرا (س) برای زنان مهاجر و انصار

اسناد خطبه

متن خطبه

بخش پنجم: سرگذشت فدک در طول تاریخ

فصل اول- فدک در زمان خلفای سه گانه

فصل دوم- فدک در زمان بنی امیه

فصل سوم- فدک در زمان بنی عباس

فصل چهارم- موقعیت کنونی فدک

بخش ششم: اسرار پیگیری اهل بیت در مسئله فدک

فصل اول- علل پیگیری حضرت زهرا (س) در باز پس گیری فدک

فصل دوم- زنده نگه داشتن فدک و مظلومیت حضرت زهرا (س) توسط حضرات معصومین

فدک در نهج البلاغه علی

مرز فدک- مرز اسلام

خبر مظلومیت حضرت زهرا (س) به پیامبر در شب معراج

فصل سوم- مظاهر احیاء و بقای نام فدک در متون زیارات معصومین

منابع و مآخذ

مقدمه تحقیق:

طبق آیه صریح قرآن، سرزمین هایی که بدون لشکرکشی فتح شود، ملک خاص پیامبر اکرم (ص) است و هر تصمیمی که بخواهد می تواند درباره آن ها بگیرد.

پس از فتح فدک آیه «فآت ذالقربی حقه» (سوره اسراء آیه 26) نازل شد و جبرئیل از جانب خداوند عرضه داشت، فدک را به فاطمه عطا کن، لذا سندی به دست علی (ع) نوشته شد که خود حضرت و ام ایمن بر آن شهادت دادند. درآمد فدک را سالیانه از هفتاد هزار سکه تا صد و بیست هزار سکه نوشته اند. هر ساله حضرت به اندازه قوت خود برمی داشت و بقیه را بین فقرا تقسیم می کرد.

پس از رحلت رسول اکرم (ص) در نخستین روزهای خلافت، خلیفه اول، به استناد به حدیث جعلی مبنی بر این که پیامبران ارث باقی نمی گذارند و آن چه می ماند صدقه است و جانشین پیامبر هر طور صلاح بداند آن را در راه منافع ملی مصرف می کند، فدک را از ید دخت رسول خدا (ص) خارج ساخت.

در این تحقیق، با توجه به آیات و روایات علاوه بر این که اعمال مالکیت رسول خدا و دخت گرانقدرشان مورد بررسی قرار می گیرد، مناظرات، احتجاجات و اعترافات طرفین نزاع به همراه اهدافشان مورد مطالعه قرار گرفته است.

هم چنین با بررسی حدیث ابوبکر و اشکالات وارد بر آن با توجه به استدلال های قانونی حضرت در مورد فدک و مقایسه آن با قوانین حقوقی اسلام، رفع تصرف دخت رسول خدا (ص) از فدک از مصادیق غصب شناخته می شود.

با مراجعه به اسناد معتبر و موثق خطبه تاریخی حضرت زهرا (س) در مسجد پیامبر (ص)، بعد از غصب فدک نشانگر روح بلند و اهداف عالیه ای است که حضرت در سایه فدک به دنبال آن بودند.

در فصل دیگر این رساله به سیر تاریخی فدک و چگونگی بر خورد خلفا به مقتضای سیاست و اوضاع آن روز با مسئله فدک اشاره شده است و این که در طول چندین قرن و با روی کار آمدن هر یک از خلفا، مسئله استرداد فدک و غصب آن تکرار شده و این امر مؤید اهمیت ابعاد سیاسی و اقتصادی فدک بوده است.

در فصل پایانی این تحقیق به زنده نگه داشتن ماجرای فدک و مظلومیت حضرت زهرا (س) توسط حضرات معصومین اشاره شده است. تا به فدک به چشم یک مسأله تاریخی نگریسته نشود، بلکه فدک به یک معنا ولایت مطلقه می باشد که بعد از پیامبر (ص) آن را از آل الله غصب کردند. لذا یکی از مظاهراحیا و بقای فدک، متون زیاراتی است که خطاب به ائمه معصومین بر زبان پیروان مکتب فاطمه جاری می شود.

به امید آن که حق ذوالجلال، قیام قائم آل محمد را نزدیک فرماید تا با ظهورش مرهمی بر دل تفتیده خسته دلان و دلسوختگان و عاشقان اهل بیت باشد و منتقم خون مادرش و جلای قلوب مؤمین باشد.

عبارات و واژگان کلیدی:

 • پیگیری اهل بیت در مسئله فدک
 • فدک
 • تحقیق فدک
 • دانلود تحقیق فدک
 • خطبه های حضرت زهرا
 • علل غصب فدک
 • اسرار پیگیری اهل بیت در مسئله فدک
 • غصب فدک
 • موضوع فدک
 • تحقیق پیرامون فدک
 • دانلود تحقیق با موضوع فدک
 • پایان نامه رشته فقه
 • پایان نامه پیرامون فدک

کلیک برای خرید