پروژه امنیت ملی بین الملل و ایران

دانلود تحقیق با موضوع پروژه امنیت ملی بین الملل و ایران، در قالب docx و در 60 صفحه، قابل ویرایش، شامل مقدمه، شرح و بیان مسأله پژوهش، مفاهیم سیاسی به تبع محیط سیاسی (داخلی و جهانی) به وجود می آیند و با توجه به هرگونه تغییر در شرایط محیط سیاسی تغییر پذیر هستند. بدین علت دانشمندان علوم انسانی… …

فرمت فایل دانلودی: zip

فرمت فایل اصلی: docx

تعداد صفحات: 60

حجم فایل: 234 کیلوبایت

قیمت: 10000 تومان

دانلود تحقیق با موضوع پروژه امنیت ملی بین الملل و ایران،

در قالب docx و در 60 صفحه، قابل ویرایش، شامل:

مقدمه

شرح و بیان مسأله پژوهش:

مفاهیم سیاسی به تبع محیط سیاسی (داخلی و جهانی) به وجود می آیند و با توجه به هرگونه تغییر در شرایط محیط سیاسی تغییر پذیر هستند. بدین علت دانشمندان علوم انسانی به اتفاق معتقدند، مفاهیم علوم انسانی از ویژگی نسبیت برخوردارند. بنابراین مفهوم امنیت ملی نیز به عنوان یکی از مفاهیم سیاسی از این امر مستثنی نیست. همان طور که می دانیم، تولد اصطلاح امنیت ملی به زمان ظهور دولت- ملت ها به وسیله قرارداد وستفالیا در سال 1648 م، بر می گردد. به مجرد این که ما بین دولت- ملت ها مرزبندی شد، منافع و امنیت ملی بر اساس مرزها ترسیم گردید. هرگونه تغییر در مرزها، تجاوز محسوب گردیده، امنیت ملی را به مخاطره می کشید. به همین علت دولت- ملت ها در پی حفظ امنیت خود به تقویت قدرت نظامی، دست زدند. در این زمان، چنین تصور می شد که برتری قدرت نظامی نسبت به سایر همسایگان امنیت ملی را تضمین خواهد ساخت. بنابراین هر دولت- ملتی به دنبال افزایش قدرت نظامی بود.

در این دوره زمانی تنها بعد نظامی و سیاسی مفهوم امنیت ملی از برجستگی خاص برخوردار بود و ابعاد دیگر چندان اهمیتی نداشتند. اما در حال حاضر، مفهوم امنیت به تدریج از انحصار ماهیت به کلی سیاسی آن خارج شده و رفته رفته عوامل غیرسیاسی یا به شدت سیاسی کمتر مطرح می شود. رفاه داخلی و اقتصادی نسبت به مسایل سنتی دفاعی تقدم یافته است. گستردگی مفهوم امنیت نیز ناشی از تغییر و تحولات نظام بین الملل و ساختاربندی جدید در صحنه بین الملل می باشد. بعد از جنگ جهانی دوم با ظهور قطب های اقتصادی نظیر آلمان غربی و ژاپن، بعد اقتصادی امنیت ملی مورد توجه قرار گرفت. اما به دلیل این که نظام دو قطبی و رقابت بین دو ابرقدرت، بر نظام بین الملل حاکم بود، هم چنان بعد نظامی مفهوم امنیت ملی بر دیگر ابعاد، رجحان داشت.

پس از فروپاشی شوروی سابق، مسایل امنیتی حوزه های وسیع تری را شامل شده است. امنیت دیگر یک فرایند یک جانبه و محدود نیست که فقط با ازدیاد قدرت نظامی بتوان آنرا افزایش داد. امروزه مسایل امنیتی، آلودگی محیط زیست، غذا، بهداشت، تأمین شغل و مسکن، توسعه، رفاه، افزایش جمعیت، خطر فقر، مسایل فرهنگی و موارد دیگر را شامل می شود که این مسایل راه حل ها و همکاری های فوق ملی را نیز می طلبد.

این فایل به همراه چکیده، فهرست، متن اصلی و منابع با فرمت (docx قابل ویرایش) در اختیار شما قرار می گیرد.

تعداد صفحات: 60

عبارات و واژگان کلیدی:

  • تحقیق امنیت ملی بین الملل و ایران
  • تحقیق پیرامون امنیت ملی
  • دانلود تحقیق امنیت ملی بین الملل و ایران
  • پایان نامه رشته علوم سیاسی
  • پایان نامه پیرامون روابط بین الملل
  • دانلود پایان نامه رشته علوم سیاسی
  • دانلود پایان نامه پیرامون روابط بین الملل

کلیک برای خرید