تحقیق دیپلماسی ایرانی

بنا به اظهارات مقام های آمریکایی 9 گروگان ایرانی در بند نیروهای این کشور در عراق آزاد شده اند و به زودی دور چهارم مذاکرات ایران و آمریکا بر سر مسایل عراق در بغداد برگزار می شود. پیش از این ژنرال «گریگ اسمیت» سخنگوی نیروهای آمریکایی در عراق با شرکت در یک کنفرانس خبری ضمن اعلام این خبر گفته ما مصمیم…

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 35

حجم فایل: 305 کیلوبایت

قیمت: 10000 تومان

بنا به اظهارات مقام های آمریکایی 9 گروگان ایرانی در بند نیروهای این کشور در عراق آزاد شده اند و به زودی دور چهارم مذاکرات ایران و آمریکا بر سر مسایل عراق در بغداد برگزار می شود.

پیش از این ژنرال «گریگ اسمیت» سخنگوی نیروهای آمریکایی در عراق با شرکت در یک کنفرانس خبری ضمن اعلام این خبر گفته ما مصمیم ایرانی های دستگیر شده را در نزدیک ترین زمان ممکن آزاد کنیم. این 9 نفر که 2 تن از آنها از 5 دیپلمات دستگیر شده در شمال عراق هستند بهزودی آزاد می شوند. افراد دیگر از کسانی هستند که در سال های گذشته دستگیر شده بودند.

در همین حال کنسولگری های ایران در دو شهر «سلیمانیه» و «اربیل» در اقلیم کردستان با حضور «حسن کاظمی قمی» سفیر ایران در بغداد و «نوشیروان بارزانی» رئیس دولت اقلیم کردستان و «سید دانا احمد مجید» استاندار سلیمانیه افتتاح شدند.

«دانان احمد مجید» ضمن ابراز خشنودی از افتتاح کنسلوگری ایران در سلیمانیه گفت: «مطمئنا از این به بعد روابط دیپلماتیک ما با ایران به سرعت گسترش خواهد یافت و ما در تمام زمینه های اقتصادی، سیاسی و بازرگانی با کشور ایران همکاری های گسترده ای خواهیم داشت.»

آقای بارزانی نیز از افتتاح دو کنسولگری ایران در کردستان قدردانی کرد و خواستار گسترش روابط با ایران شد.

در ماه ژانویه نظامیان آمریکایی پنج دیپلمات ایرانی را در شهر اربیل به اتهام کمک رسانی به گروه های شبه نظامی عراقی دستگیر کردند. ایران در اعتراض به این اقدام ایالات متحده اعلام کرد، افراد دستگیر شده دیپلمات هستند و هیچ ارتباطی با گروه های شبه نظامی ندارند.

آقای بارزانی در مراسم افتتاح کنسولگری ایران در اربیل و سلیمانیه گفت: «ما تمام و کمال از تسهیلاتی که ایرانی ها و کردها به یکدیگر ارائه می دهند، حمایت می کنیم و دیگر اجازه نخواهیم داد، خللی در این روابط دو جانبه بوجود آید.»

سفیر ایران در عراق نیز گفت: «ما در اربیل و سلیمانیه کنسولگری داشتیم اما با تاسف بسیار باید بگویم نیروهای آمریکایی با دستگیری پنج دیپلمات ما در این دو مکان که هنوز هم در بند اسارت هستند، فعالیت های این دو کنسولگری را مختل کردند.»

آقای قمی همچنین گفت: «این رفتار آمریکایی ها غیر قانونی و در تضاد با استقلال عراق بوده است. امیدواریم این افراد هر چه سریعتر آزاد شودند و بر سر کارهای خود در کنسولگری اربیل بازگردند.»

پیش از این و در ابتدای سال جاری میلادی نیز نیروهای آمریکایی چند دیپلمات ایرانی دیگر که قصد داشتند در شهر سلیمانیه به دیدار «جلال طالبانی» رئیس جمهوری عراق بروند را نیز بازداشت کرده بودند. در آن موقع این اتفاق حتی اعتراض جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق را برانگیخته بود.

از سوی دیگر وزیر امور خارجه عراق گفت، ایران به مهار شبه نظامیان درعراق کمک کرده و آن را تحولی مثبت در آستانه دور جدید گفت وگوهای امنیتیسه جانبه ایران – آمریکا – عراق می داند.

وی همچنین از بیانیه نیروهای نظامی آمریکا در عراق که درباره آزادی 9 ایرانی بازداشت شده در عراق منتشر شد، تقدیر کرد و گفت: «این اقدامی اعتمادساز است که گفت وگوهای مثمرثمرتر میان ایران – عراق وآمریکا برای بهبود و امنیت عراق را تشویق می کند. ما برای آزادی این افراد تلاش های بسیاری کرده ایم.»

وزیر امور خارجه عراق گفت: «کمیته فرعی امنیتکه اوایل سال جاری میلادی تشکیل شد و شامل نمایندگان ایران، عراق و آمریکا است بهزودی دوباره تشکیل جلسه خواهد داد. واشنگتن و تهران خاطر نشان کرده اند که به حضوردر این گفت وگوها تمایل دارند.»

عبارات و واژگان کلیدی:

  • تحقیق علوم سیاسی
  • دانلود تحقیق
  • کار تحقیقی علوم سیاسی
  • علوم سیاسی
  • دیپلماسی
  • ایران
  • دیپلماسی ایرانی

کلیک برای خرید