تحقیق راهپیمایی شهری در تهران

انقلاب 1357 (خورشیدی) ایران، شناخته شده به انقلاب اسلامی، قیامی بود که به رهبری آیت الله خمینی و با شرکت اکثر مردم و احزاب، و روشنفکران ایران، نظام پادشاهی این کشور را سرنگون، و پیش زمینهٔ روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی در ایران را فراهم کرد. انقلاب اسلامی در 22 بهمن سال 1357 به پیروزی رسید. • پی…

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 13

حجم فایل: 25 کیلوبایت

قیمت: 7500 تومان

انقلاب 1357 (خورشیدی) ایران، شناخته شده به انقلاب اسلامی، قیامی بود که به رهبری آیت الله خمینی و با شرکت اکثر مردم و احزاب، و روشنفکران ایران، نظام پادشاهی این کشور را سرنگون، و پیش زمینهٔ روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی در ایران را فراهم کرد. انقلاب اسلامی در 22 بهمن سال 1357 به پیروزی رسید.

پیشینه و علل

انقلاب 1357ایران بعد از تجربه نهضت مشروطه و کودتای 28 مرداد و به دنبال قیام 15 خرداد1342 به وقوع پیوست.

رهبران انقلاب از آغاز بر سه نکته بیش از هرچیز تاکید داشتند: چیرگی بر استبداد حاکم، ایستادگی در برابر اعمال نظر دول خارجی و مسائل فرهنگی (به خصوص اسلامی)، همین سه عامل زمینه ای برای اتحاد اکثر احزاب، جریان ها و گروه ها شد.

هرچند انقلاب ایران بعدها تا حدودی از این اتحاد فاصله گرفت و زمینه برای ایجاد اپوزسیون مخالف محیا شد، ولی همچنان بسیاری از شخصیت ها و احزاب موثر در جریان انقلاب به طور قانونی در داخل کشور فعالیت سیاسی دارند.

28 مرداد 1332

مقاله اصلی: کودتای 28 مرداد

انگلستان پس از کوتاه شدن دست خود از صنعت نفت ایران، منابع بسیاری را در منطقه و خصوصا ایران از دست داده بود، با قطع امید از رسیدن به توافق، وارد مطالعه طرح یک کودتای نظامی شد. آمریکا نیز با انگلیس در این طرح همکاری داشت.

16 آذر 1332

از مهمترین حرکت های سیاسی و دانشجویی در تاریخ ایران، اعتراض دانشجویان در 16 آذر 1332 به ورود معاون رئیس جمهور آمریکا، ریچارد نیکسون، به خاک ایران پس از کودتای 28 مرداد بود. دانشجویان دانشکده های فنی، حقوق و علوم سیاسی، علوم، دندانپزشکی، پزشکی و داروسازی در دانشکده های خود تظاهراتی علیه رژیم کودتا برپا کردند. روز 15 آذر تظاهرات به خارج از دانشگاه کشیده شد و مأموران در زد و خورد با دانشجویان، شماری را مجروح و گروهی را دستگیر و زندانی کردند. این درگیری ها منجر به شهادت سه تن از دانشجویان به دست مأموران حکومت پهلوی شد.

عبارات و واژگان کلیدی:

  • تحقیق علوم سیاسی
  • دانلود تحقیق
  • کار تحقیقی علوم سیاسی
  • علوم سیاسی
  • راهپیمایی
  • شهر تهران
  • راهپیمایی شهری تهران

کلیک برای خرید