مقاله نمونه گیری در آمار

دانلود مقاله با موضوع نمونه گیری در آمار، در قالب docx و در 24 صفحه، قابل ویرایش، شامل: مقدمه چرا نمونه گیری؟ مفاهیم و تعریف ها اهداف (کاربردهای) نمونه گیری مزایای استفاده از نمونه گیری نسبت به سرشماری مراحل اصلی… …

فرمت فایل دانلودی: zip

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 24

حجم فایل: 67 کیلوبایت

قیمت: 9000 تومان

دانلود مقاله با موضوع نمونه گیری در آمار،

در قالب doc و در 24 صفحه، قابل ویرایش، شامل:

مقدمه

چرا نمونه گیری؟

مفاهیم و تعریف ها

اهداف (کاربردهای) نمونه گیری

مزایای استفاده از نمونه گیری نسبت به سرشماری

مراحل اصلی در یک بررسی نمونه ای

خطاهای نمونه گیری

حجم نمونه

برآورد حجم نمونه

محاسبه حجم نمونه

مثال

نکات مهم در طراحی یک نمونه گیری

طرح های نمونه گیری

معرفی چند طرح نمونه گیری احتمالی

معرفی چند طرح نمونه گیری غیراحتمالی

منابع

پیش گفتار مقاله:

با این که از گذشته دور، اطلاع ما درباره مشخصه هر جامعه، اکثر اوقات از طریق نمونه گیری فراهم می شده، اما تا قبل از سال 1940 میلادی به مساله روش و نظریه نمونه گیری و ارزیابی داده های نمونه ای توجه چندانی نشده است. با بسط علم آمار و ارتباط تمام شاخه های آمار با نمونه گیری، این شاخه آمار برای برآورد مشخصه های جامعه و بررسی ویژگی های این گونه برآوردها، به سرعت گسترش یافت. امروزه علم نمونه گیری در بسیاری از علوم دیگر، مانند علوم اجتماعی، اقتصادی، پزشکی، روان شناسی، کشاورزی، آموزشی و… کاربرد دارد.

این جزوه با در نظر داشتن این هدف تنظیم شده است که بتواند خوانندگان عزیز را با نمونه گیری، کاربرد و دلیل استفاده از نمونه گیری و روش های مختلف آن، تا حدودی آشنا سازد. برای فهم آسان مطالب، سعی شده تا آن جا که ممکن است، از آوردن فرمول خودداری شود.

در این جزوه بعد از ارائه چند مفهوم و تعریف، اهداف نمونه گیری بیان می شوند. دلایل استفاده از نمونه گیری که خود بیانگر مزایای استفاده از نمونه گیری نسبت به سرشماری هستند نیز، در قسمت بعدی آمده است. تعیین دقیق و مشخص هدف مورد بررسی، تعریف جامعه مورد نمونه گیری و واحدهای آن، چگونگی جمع آوری داده ها، تعیین میزان دقت، ابزار و روش اندازه گیری، مشخص کردن چارچوب نمونه گیری، انتخاب نمونه، انجام نمونه گیری مقدماتی، آموزش آمارگران، تلخیص و تحلیل داده ها و نهایتاً استفاده از اطلاعات به دست آمده برای بررسی های آتی، مراحل اصلی یک بررسی نمونه ای را تشکیل می دهند که توضیحات مختصری در مورد آن ها داده می شود. بعد از معرفی دو خطای نمونه گیری، مطالبی درباره حجم نمونه، برآورد و محاسبه آن آمده است. قبل از طراحی یک نمونه گیری، توجه به چند نکته ضروری است. ضمن اشاره به این نکات، با دو گروه طرح های نمونه گیری احتمالی و غیراحتمالی آشنا می شویم. تاریخچه مختصری درباره چگونگی به وجود آمدن این طرح ها را نیز خواهید خواند. در ادامه آن چند طرح نمونه گیری احتمالی و غیر احتمالی معرفی می شوند و در انتها با نوعی طرح نمونه گیری، که حاصل تلفیق دو نمونه گیری احتمالی و غیر احتمالی است، آشنا می شویم.

برخی از مطالب این جزوه، برگرفته از کتاب روش های نمونه گیری دکتر عمیدی است. سایر مطالب، حاصل مطالعه و بررسی چندین کتاب و منبع، پیرامون ن مونه گیری و بررسی نمونه ای است.

عبارات و واژگان کلیدی:

  • مقاله نمونه گیری در آمار
  • نمونه گیری در آمار
  • تحقیق نمونه گیری در آمار
  • پایان نامه نمونه گیری در آمار
  • پاورپوینت نمونه گیری در آمار
  • پروژه نمونه گیری در آمار
  • نمونه گیری احتمالی
  • نمونه گیری غیراحتمالی
  • مقاله نمونه گیری احتمالی
  • مقاله نمونه گیری

کلیک برای خرید