تحقیق با موضوع خانواده، نهاد اجتماعی

دانلود تحقیق با موضوع خانواده، نهاد اجتماعی، در قالب word و در 46 صفحه، قابل ویرایش…

فرمت فایل دانلودی: doc

فرمت فایل اصلی: word

تعداد صفحات: 46

حجم فایل: 280 کیلوبایت

قیمت: 16000 تومان

تعریف خانواده

قبل از تعریف خانواده به ریشه لغوی این واژه می پردازیم. کلمه family یا خانواده، مشتق از یک کلمه لاتین یعنی familia است. از نظر ترمینولوژی اولین بار به این کلمه در گیاه شناسی و سپس جانورشناسی بکار رفت و سرانجام به خانواده انسانی اطلاق گردید. کلمه معادل آن در زبان یونانی oikonomia است که کلمه Economic یعنی اقتصادیات از آن مشتق شده است. این مسئله نشان می دهد به زعم پیشینیان، خانواده قبل از هر چیز یک سازمان اقتصادی است. (جامعه شناسی ساموئل کینگ ج 2 ص146).

تعاریف متعددی از جانب اندشمندان از خانواده مطرح شده است. اما در کل می توان تعریف نسبتاً جامعی بدین قرار از خانواده ارائه داد. خانواده گروهی خاص، اجتماعی و متضمن قرارداد و دارای روابط خاص نسبی از طریق هم خونی یا سببی از طریق زناشوئی و فرزند پذیری و دارای فرهنگ جزئی و بالنسبه خاص و دارای استمراری ویژه است که از گروه های تصادفی و اتفاقی جدا است. (جزوء دست نویس ساروخانی 15/8/64)

درواقع با پیوندهای خاص سببی یا نسبی افراد خانواده، نسبت های گوناگون مانند زن، شوهر، مادر، پدر، پسر، برادر، خواهر به یکدیگر پیدا می کنند. و به دلیل ارتباط دائم و متقابلی که میان این اعضاء برقرار می گردد، فرهنگ مشترکی نیز میان آنان پدیدار می شود و ویژگی های مشترکی آنان را به یکدیگر پیوند می دهد، مانند آن چه اخلاف یک نیای مشترک را به یکدیگر پیوند می دهد. همان طور که گفته شد به جزء پیوندهای مهم خونی یا زناشوئی، پیوند های دیگری نیز ممکن است در خانواده و پس از تشکیل آن به وجود آید. این پیوندها می تواند از طریق فرزندپذیری حاصل شود. مثلاً هنگامی که فرزند دیگری به خانه آورده می شود، این فرزند صاحب حقوقی خاص می گردد و جزئی از اعضاء خانواده محسوب می شود. مثلاً مشمول حق ارثی که دیگر اعضاء خانواده از یکدیگر دارند می شود. در تعاریفی که مردم شناسان از خانواده ارائه کرده اند، علاوه بر تعریف خانواده بر مبنای فضای مشترک زندگی و روابط جنسی و کانونی برای پرورش فرزندان و تربیت فرهنگی و گاه آموزش شغلی کودکان به نکته دیگری نیز اشاره کرده اند و آن اقتصاد مشترک و وابستگی افراد به درآمد خانواده است. این خصوصیت نباید تعریف خانواده و خانوار را در تصور ما یکسان گرداند.

عبارات و واژگان کلیدی:

  • خانواده
  • نهاد خانواده
  • بنیان خانواده
  • نهاد اجتماعی
  • خانواده نهاد اجتماعی
  • family ریشه family
  • ریشه لغت خانواده

کلیک برای خرید