تحقیق با موضوع بیکاری

دانلود تحقیق با موضوع بیکاری، در قالب Word و در 26 صفحه، قابل ویرایش…

فرمت فایل دانلودی: doc

فرمت فایل اصلی: word

تعداد صفحات: 26

حجم فایل: 112 کیلوبایت

قیمت: 11000 تومان

مقدمه

در حالت بالا رفتن آمار بیکاری، وظیفه اقتصادی دولت ایجاد می کند تا برای از بین بردن بیکاری جامعه و ایجاد تعادل در اقتصاد کلان، نقش فعالی ایفا کند بنابراین دولت می تواند با افزایش مخارج سرمایه گذاری، افزایش تولید و اشتغال از میزان بیکاری بکاهد. اگر چه ممکن است در نتیجه اتخاذ چنین سیاستی به علت افزایش مخارج بودجه دولت با کسری (عدم تعادل) مواجه شود.

بودجه و کسری بودجه دولت:

دخل و خرج در اقتصاد اهمیت دارد و در اقتصاد کلان هم دخل و خرج از اهیمت خاصی برخوردار است. برای آن که به بررسی بودجه بپردازیم، می بایست مخارج دولت و مالیات ها با هم مقایسه شود، اگر مخارج دولت (G) از مالیات ها (T) بزرگ تر باشد.

شاهد کسری بودجه هستیم، اما اگر T>G = بامازاد بودجه روبرو می شویم و اگر این دو با هم برابر باشند دچار تعادل در بودجه هستیم.

دقت کنید اکثر دولت ها دارای کسری بودجه هستند. در برخی از کشورها کسری بودجه به 30 الی 40 سال می رسد. در واقع کسری بودجه آن ها مضمن است حال که کسری بودجه به صورت مضمن شد، برای رفع آن چه کارهایی باید انجام دهیم؟

هنگامی که دچار کسری بودجه طولانی مدت هستید، بایستی جهت رفع آن اقدام کرد. حال سوال این است که چگونه این کار را بکنیم؟

در شرایی که استقراض صورت می گیرد، استقراض ممکن است خارجی یا داخلی باشد. در استقراض داخلی ما به خودمان بدهکاریم، ولی در استقراض خارجی ما به خارجی ها بدهکاریم.

استقراض داخلی ممکن است شامل حالتی هایی مثل استقراض بانک مرکزی- استقراض از منابع بانک ها و فروش اوراق قرض (اوراق مشارکت باشد)

استقراض از خارجیان مانند فروش اوراق قرضه خارجی- استقراض از موسسات بین المللی مثل و… می باشد، موسسات بین المللی مثل بانک جهانی

کلاسیک ها می گفتند دولت خوب، دولتی است که درآمدها و هزینه هایش برابر باشد، یعنی اصل توازن در بودجه رعایت شود.

در حقیقت کلاسیک ها هم به نوعی با اصلی مداخله و محدودیت موافق بودن و به تعادل در بودجه اعتقاد داشتند (کلاسیک ها در حد امکان دولت نباید پول قرض بگیرد).

عبارات و واژگان کلیدی:

  • بیکاری
  • کسری بودجه
  • میزان بیکاری
  • استقراض داخلی
  • استقراض خارجی
  • استقراض از بانک مرکزی

کلیک برای خرید