تحقیق سنسورهایی از نوع ذرات بیولوژیک

در سالهای اخیر کاربردهای زیست فناوری و پزشکی فناوری میکرو ونانو (که معمولا از آن به عنوان سیستم های میکروی الکتریکی مکانیکی پزشکی یا زیست فناوری (BioMEM) 1 نام برده می شود) به صورت فزاینده ای رایج شده است و کاربردهای وسیعی همچون تشخیص و درمان بیماری و مهندسی بافت پیدا کرده است. در حین این که تحقی…

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 20

حجم فایل: 16 کیلوبایت

قیمت: 9000 تومان

در سالهای اخیر کاربردهای زیست فناوری و پزشکی فناوری میکرو ونانو (که معمولا از آن به عنوان سیستم های میکروی الکتریکی مکانیکی پزشکی یا زیست فناوری (BioMEM) 1 نام برده می شود) به صورت فزاینده ای رایج شده است و کاربردهای وسیعی همچون تشخیص و درمان بیماری و مهندسی بافت پیدا کرده است. در حین این که تحقیقات و گسترش فعالیت در این زمینه هم چنان به قوت خود باقی است، بعضی از این کاربردها تجاری هم می شود. در این مقاله پیشرفت های اخیر در این زمینه را مرور کرده و خلاصه ای از جدیدترین مطالب در حوزه BioMEM را با تمرکز روی تشخیص و حسگرها ارائه می شود.

بیوسنسور ها

در کاربردهای بسیاری در پزشکی، تحلیل محیطی و صنایع شیمیائی نیاز به روشهایی جهت حس کردن مولکولهای زیستی کوچک وجود دارد. حس های بویایی و چشایی ما دقیقا همین کار را انجام می دهد و سیستم ایمنی بدن میلیونها نوع مولکول مختلف را شناسائی می کند. شناسائی مولکولهای کوچک تخصص بیومولکولها است، لذا اینها شیوه جدید و جذابی برای ساخت سنسورهای خاص را پیش رو قرار می دهد. دو مولفه اساسی در این راستا وجود دارد. المان شناساگر و روش هایی برای فراخوانی زمانی که المان شناساگر هدف خودش را پیدا می کند. اغلب المان شناساگر تحت تاثیر منبع زیست فناوری تغییر نمی کند. مشکل اصلی در این کار طراحی یک واسطه مناسب به یک وسیله بازخوانی بزرگ است.

از آنتی بادی ها به صورت گسترده به عنوان بیوسنسور استفاده می شود. آنتی بادی ها بیوسنسورهای پیشتاز در طبیعت است، به همین دلیل توسعه تستهای تشخیصی با استفاده از آنتی بادیها، یکی از زمینه های بسیار موفق در بیوفناوری است. شاید آشناترین مثال تست ساده ای است که برای تعیین گروه خونی استفاده می شود.

بوسنسورهای گلوکز از موفق ترین بیوسنسورهای موجود در بازار است. بیماران مبتلا به دیابت نیاز به شیوه های مرسوم جهت پایش سطح گلوکز خود دارد. سنسورهای قابل کاشت و غیر تهاجمی در حال توسعه است، اما در حال حاضر در دسترس ترین شیوه بیوسنسور دستی است که یک قطره از خون را تحلیل می کند.

عبارات و واژگان کلیدی:

  • تحقیق برق و الکترونیک
  • دانلود تحقیق
  • کار تحقیقی برق و الکترونیک
  • سنسورهای بیولوژیک
  • سنسور
  • بیولوژیک
  • سنسورهایی از نوع بیولوژیک

کلیک برای خرید