تحقیق کتابخانه های الکترونیک در کشورهای دیگر

در این بخش، ابتدا به سیر تکوینی خدمات اطلاعات و کتابخانه ای در چند دهه اخیر ونقش آن در پیشرفت و توسعه جوامع آمریکا و انگلیس اشاره گردیده و سپس نمونه هایی از کتابخانه های الکترونیک و روند اجرا در چند کشور مورد بررسی قرار گرفته است. با بررسی تاریخ تمدن بشری مشخص میشود که کتابخانه ها بخ…

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 218

حجم فایل: 145 کیلوبایت

قیمت: 27000 تومان

ذخیره صفحه به صورت PDF

چند فایل مشابه:


 • دانلود تحقیق آماری با موضوع اینترنت چیست و چه کاربردهایی در کتابخانه ها دارد؟ ، در قالب word و در 17 صفحه، قابل ویرایش. چکیده تحقیق: امروزه فن آوری اطلاعات، کاربردهای بسیاری در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی یافته است که یکی از کاربردهای… فرمت فایل دانلودی: DOC فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 17 حجم فایل: 342 کیلوبایت قیمت: 7000 تومان دانلود تحقیق آماری با موضوع اینترنت چیست و چه کاربردهایی در کتابخانه ها دارد؟ ، در قالب word و در 17 صفحه، قابل ویرایش. چکیده تحقیق: امروزه فن آوری اطلاعات، کاربردهای بسیاری…

 • دانلود تحقیق در مورد جایگاه کتاب و کتابخانه در تمدن اسلامی و ایران و دلایل افول آن ها، در قالب doc و در 103 صفحه، قابل ویرایش، شامل خلاصه، مقدمه، ابزار و وسایل کتابت در دوران اسلام، کتابخانه های تمدن اسلامی، الف: کتابخانه های شخصی، کتابخانه های… فرمت فایل دانلودی: rar فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 103 حجم فایل: 79 کیلوبایت قیمت: 4900 تومان دانلود تحقیق در مورد جایگاه کتاب و کتابخانه در تمدن اسلامی و ایران و دلایل افول آن، در قالب doc و در 103 صفحه، قابل ویرایش، شامل: خلاصه مقدمه ابزار…

 • دانلود پاورپوینت با موضوع چک الکترونیک- اینترچک، مدلی برای تکامل پرداخت الکترونیک، در قالب ppt و در 18 اسلاید، قابل ویرایش، شامل انواع پرداخت در سیستم بانکی از دید مشتری، پرداخت مشتریان به بانک، پرداخت برای قرار گرفت پول در حساب… فرمت فایل دانلودی: zip فرمت فایل اصلی: ppt تعداد صفحات: 18 حجم فایل: 1,529 کیلوبایت قیمت: 4000 تومان دانلود پاورپوینت با موضوع چک الکترونیک- اینترچک، مدلی برای تکامل پرداخت الکترونیک، در قالب ppt و در 18 اسلاید، قابل ویرایش، شامل: انواع پرداخت در سیستم بانکی از دید مشتری پرداخت مشتریان به بانک پرداخت برای…

 • کتاب پیامی که انسانها از دیگر کرات می دادند… فرمت فایل دانلودی: zip فرمت فایل اصلی: zip حجم فایل: 717 کیلوبایت قیمت: 0 تومان کتاب پیامی که انسانها از دیگر کرات می دادند کتاب پیامی که انسانها از دیگر کرات می دادند عبارات و واژگان کلیدی: کتاب پیامی که انسانها از دیگر کرات می دادند کتاب پیامی که انسانها از دیگر کرات می دادند کلیک برای خرید 3.9 261

 • دانلود تحقیق در مورد مقایسه شاهنامه فردوسی با دیگر آثار حماسی جهان، در قالب doc و در 100 صفحه، قابل ویرایش، شامل چکیده، مقدمه، فصل اول: زندگی نامه فردوسی، ویژگی های هنری شاهنامه، تصویرسازی، موسیقی، منبع داستان های شاهنامه، بخش های اصلی… فرمت فایل دانلودی: rar فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 100 حجم فایل: 294 کیلوبایت قیمت: 11000 تومان دانلود تحقیق در مورد مقایسه شاهنامه فردوسی با دیگر آثار حماسی جهان، در قالب word و در 100 صفحه، قابل ویرایش، شامل: چکیده مقدمه فصل اول: زندگی نامه فردوسی ویژگی های هنری شاهنامه تصویرسازی موسیقی…

در این بخش، ابتدا به سیر تکوینی خدمات اطلاعات و کتابخانه ای در چند دهه اخیر ونقش آن در پیشرفت و توسعه جوامع آمریکا و انگلیس اشاره گردیده و سپس نمونه هایی از کتابخانه های الکترونیک و روند اجرا در چند کشور مورد بررسی قرار گرفته است.

با بررسی تاریخ تمدن بشری مشخص میشود که کتابخانه ها بخش جداناپذیر جامعه متمدن بوده و با نحوه فکری و بافت سازمانی جامعه انسانی ارتباط نزدیک دارد. در گذشته کتابخانه شکلی سنتی داشته و کتابدار همانند یک انبار گردان مسئول نگهداری و ارائه اطلاعات به مراجعین بوده است، با ورود به عصر انفجار اطلاعات و افزایش روزافزون حجم اطلاعات وتکنولوژیهای جدید، کتابخانه ها باید از محیط داخلی خود فراتر رفته و روندهای سیاسی، اجتماعی، حقوقی و بازارهای تکنولوژی اطلاعات را مد نظر داشته باشند.

آمریکا: خدمات اطلاعات و کتابخانه ای

در ویرایش جدید گزارش سالیانه ی، بخش ویژه کتاب خانه پزشکی قرن 21 اضافه شده است که می توان آن را از صفحه یک ملاحظه نمود. با افزایش مسؤلیت های کتاب خانه ملی پزشکی، NLM و برای پیاده کردن سیستم های جدید و بسیار توانمند اطلاعاتی جهت پاسخ دهی به نیاز عموم مردم و متخصصین پزشکی، NLM به امکانات و تسهیلات بیشتری نیاز دارد. با این حال، سال مالی 2002 پیشرفت هایی را در بسیاری از جهات نشان می دهد. برای گزینش تعداد کوچکی از انبوه مقوله های اجرا شده، چند گاه شما ر در این گزارش ذکر شده است.

در سال جاری تعداد سوابق MEDLINE به 12 میلیون رسید. در سال 2002، MEDLINE و سایر پایگاه های داده، از طریق سیستم باز یابی PubMed، بیش از 500 میلیون بار، مورد باز دید و جستجو قرار گرفتند.

خدمات اطلاعاتی مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولژی، روند توسعه خود را ادامه داد. برای نمونه، بانک اطلاعاتی GenBank از بیش از00/100 گونه اطلاعاتی تشکیل شده است که 15 میلیون توالی و بیش از 14 میلیارد زوج اساسی دارد.. این بانک روزانه مورد بازدید 50 هزار محقق قرار می گیرد.

MEDLINE PIUS. به عنوان یکی از منابع جامع و مطمئن اطلاعات پزشکی مطرح است. در سال 2002، نسخه اسپانیایی آن نیز در دسترس مصرف کنندگان قرار گرفت.

در تقسیمات NLM پیشرفت های مشابه مهّم دیگری نیز وجود داشته است که برخی از آن ها عبارتند از: گسترش تاریخچه ها در بخش علوم و Clinical Trial. Gov مرکز لیستر هیل (Lister Hill)، پاسخ سریع به 11/9 از خدمات اطلاعاتی تخصصی پرسنل و قرار گرفتن این خدمات روی وب، بهره برداری از شبکه جدید و مرکز امنیتی نصب شده اداره سیستم های ارتباطات و رایانه ای، ارائه بیشتر برنامه های جدید آموزشی داده ورزی زیستی (bioin formatics) و IAIMS با استفاده از برنامه های موسوم به برنامه های برون سازمانی (Extramural) موفقیت هایی مذکور و بسیاری دیگر از کامیابی هایی که در این گزارش تشریح شده اند نتیجه فعالیت های اختصاصی پرسنل مجرب و متخصص و هم چنین یاری و هم فکری کادر با استعداد مشاورین و رای زنان NLM بوده است. مشارکت همه کاربران سبب شده است که این مؤسسه در سراسر جهان به عنوان یکی از منابع کارا و قابل اعتماد اطلاعات زیست پزشکی (Biomedical) در کلیه اشکال خود شهره گردد.

NLM: کتابخانه پزشکی قرن 21

سال مالی 2002 یکی از سال های محوری برای برنامه توسعه امکانات NLM به شمار می آید. در این سال قرارداد 35 درصد از طراحی ساختار به شرکت بوستونی Pervy Dean Rogors داده و قرار داد تکمیل طرح نهایی نیز بسته شد. مسائلی چون نقش تاریخی NLM، به عنوان بزرگ ترین مجموعه کتاب ها، مجلات و سایر اطلاعات زیست پزشکی و مسئولیت بزرگ و جدید آن در زمینه فناوری زیستی، تحقیقات خدمات پزشکی، سلامت مصرف کنندگان و حفظ آن از مهم ترین عواملی هستند که نیاز به گسترش فضا را برای مجموعه ها و مراجعان NLM افزون می کند.

کنگره آمریکا در سال مالی 2000 از NLM خواسته است که برای ساختار ساختمان جدید، مطالعات امکان سنجی را انجام دهد و به این ترتیب برنامه های روبه رشد مرکز ملی اطلاعات فناوری زیستی (NCBI) و محدودیت های فزاینده فضای موجود بزرگترین مجموعه پزشکی جهان مورد تایید کنگره قرار گرفت. در سال مالی 2001، کنگره، منابع مالی را برای فعالیت طراحی مهندسی و ساختاری مجتمع جدید تاسیس کرد. اخیراً، کنگره در گزارش سنا موسوم به تخصیص اعتبار به نیروی کار، خدمات انسانی، بهداشت و آموزش و پرورش، بر تسریع گذر از فاز طراحی به مرحله ساخت تاکید کرده است:

بسیاری از بیماری های خیلی جدی مبنای مولکولی دارند. از آنجایی که مرکز اصلی اطلاعات فناوری زیستی NLM، حجم عظیمی از اطلاعات پوشش داده نشده را، در دهه گذشته سازمان دهی و تحلیل کرده است، لذا این مرکز یکی از مناسب ترین اجزای فرایند تحقیقات به شمار می آید. کنگره معتقد است که اگر این مرکز بخواهد در ایفای نقش عمده خود در مبارزه با بیماری ها نهایت مشارکت را داشته باشد، باید برای پاسخ گویی به تقاضای فزاینده ایی که به آن می رسد به سرعت به تسهیلات و امکانات مورد نظر مجهز شود. کمیته، اعتبار لازم برای چنین تسهیلاتی را تامین و اظهار امید واری کرد که با تکمیل طراحی، به سرعت فاز ساخت آغاز گردد. از همین رو کمیته از NIH خواست که تا تاریخ آوریل 2003 طی گزارشی، ویژگی ها و ابعاد تسهیلات جدید و هزینه پیش بینی شده را براساس برنامه زمانی با خطوط اجرایی سریع برای این کمیته ترسیم کند.

امکانات فیزیکی جدید (با توجه به طرح جلد این گزارش) ساختار منحصر به فردی است که با توجه به فعالیت کتاب خانه پزشکی قرن 21 و چشم انداز رو به تکوین آن طراحی شده است. نظر به گسترش انواع اطلاعات از کتاب ها، مقالات، رسانه های جمعی، و قرار گرفتن این اطلاعات در بانک اطلاعات GenBank، وظیفه NLM نیز سنگین تر شده است. انفجار اطلاعات و افزایش تقاضای دسترسی به اطلاعات از سوی دانشمندان، فراهم آوران مراقبت های پزشکی، بیماران، عموم مردم و لزوم مدیریت براین مقوله ها، الزام به تسهیلات نوآورانه و جدید را بیش از پیش نشان می دهد.

عبارات و واژگان کلیدی:

 • تحقیق برق و الکترونیک
 • دانلود تحقیق
 • کار تحقیقی برق و الکترونیک
 • کتابخانه
 • کتابخانه های الکترونیکی
 • کتابخانه های الکترونیک کشورها
 • کشورهای مختلف
 • انواع کشورها
 • کتابخانه
 • الکترونیک

کلیک برای خرید