تحقیق آشنایی با ساختمان و عملکرد نیمه هادی دیود و ترانزیستور

نیمه هادی ها و ساختمان داخلی آنها نیمه هادی ها عناصری هستند که از لحاظ هدایت، ما بین هادی و عایق قرار دارند، و مدار آخر نیمه هادیها، دارای 4 الکترون می باشد. ژرمانیم و سیلیکون دو عنصری هستند که خاصیت نیمه هادی ها را دارا می باشند و به دلیل داشتن شرایط فیزیکی خوب، برای ساخت نیمه هادی دیود ترانزیس…

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 34

حجم فایل: 28 کیلوبایت

قیمت: 9500 تومان

ذخیره صفحه به صورت PDF

چند فایل مشابه:


 • دانلود گزارش طرح هادی مجموعه روستاهای لاویج شهرستان نور به همراه 3 نقشه اتوکد از روستا و طرح، در قالب word و در 118 صفحه، قابل ویرایش و در قالب dwg و در 3 شیت، قابل ویرایش، شامل 1- فصل اول: 1- شناخت و ارزیابی وضع موجود، 1-1- معرفی… فرمت فایل دانلودی: zip فرمت فایل اصلی: doc, dwg تعداد صفحات: 118 حجم فایل: 1,776 کیلوبایت قیمت: 11000 تومان دانلود گزارش طرح هادی مجموعه روستاهای لاویج شهرستان نور به همراه 3 نقشه اتوکد از روستا و طرح، در قالب word و در 118 صفحه، قابل ویرایش…

 • طرح مسئله: همان طور که اشاره شد یکی از مسائل و مشکلات روستاهای کشور، نابسامانی وضع کالبدی و کیفیت نامناسب مساکن روستایی است. مشکلات مساکن روستایی و ابعاد آن در کشور بررسی گردید، در مورد بافت فیزیکی روستاها، به طور کلی با توجه به این که مکانیابی، تکوین و گسترش اکثر روستاها به صورت خودجوش بوده و... … فرمت فایل دانلودی: rar فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 188 حجم فایل: 120 کیلوبایت قیمت: 17000 تومان طرح مسئله: همان طور که اشاره شد یکی از مسائل و مشکلات روستاهای کشور، نابسامانی وضع کالبدی و کیفیت…

 • فهرست مطالب: تاریخچه ترانزیستور ترانزیستور چیست ترانزیستور چگونه کار می کند ترانزیستور چه کاری انجام میدهد اختراع رادیو مشکل آشکار سازی… فرمت فایل دانلودی: rar فرمت فایل اصلی: docx تعداد صفحات: 29 حجم فایل: 105 کیلوبایت قیمت: 7000 تومان فهرست مطالب: تاریخچه ترانزیستور ترانزیستور چیست ترانزیستور چگونه کار می کند ترانزیستور چه کاری انجام میدهد اختراع رادیو مشکل آشکار سازی تقویت لامپ های خلأ یکسوساز تقویت کنندگی لامپ خلأ ترانزیستور ترازیستور دوقطبی پیوندی انواع ترانزیستور پیوندی ساختمان ترانزیستور پیوندی طرزکار ترانزیستور پیوندی نحوه اتصال ترانزیستورها اتصال کلکتور مشترک ساختار و طرز کار ترانزیستور اثر میدانی…

 • دانلود تحقیق با موضوع انواع ترانریستور در قالب word و در 32 صفحه، قابل ویرایش، شامل تاریخچه ترانزیستور، ترانزیستور، اختراع رادیو، مشکل آشکار سازی، تقویت لامپ های خلأ یک سوساز، تقویت کنندگی لامپ خلأ، ترانزیستور، ترازیستور دوقطبی... … فرمت فایل دانلودی: doc فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 32 حجم فایل: 158 کیلوبایت قیمت: 5000 تومان دانلود تحقیق با موضوع انواع ترانریستور، در قالب word و در 32 صفحه، قابل ویرایش، شامل: تاریخچه ترانزیستور ترانزیستور اختراع رادیو مشکل آشکار سازی تقویت لامپ های خلأ یک سوساز تقویت کنندگی لامپ خلأ ترانزیستور ترازیستور دوقطبی پیوندی انواع…

 • دوران جدید از علم الکترونیک هیدرولیکی برقی با معرفی تراستورها در اواخر دهه 1950 آغاز شد. امروزه انواع مختلفی از ابزار برقی و هیدرولیکی برای کاربرد در فرکانس ها و قدرت های بالا در دسترس وجود دارد. برجسته ترین ابزار برقی و هیدرولیکی تراستورهای محل ورود گیت و خروج روشن خاموش ترانزیستور های دارلینگتون ه… فرمت فایل دانلودی: rar فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 54 حجم فایل: 38 کیلوبایت قیمت: 12000 تومان دوران جدید از علم الکترونیک هیدرولیکی برقی با معرفی تراستورها در اواخر دهه 1950 آغاز شد. امروزه انواع مختلفی از ابزار برقی…

نیمه هادی ها و ساختمان داخلی آنها

نیمه هادی ها عناصری هستند که از لحاظ هدایت، ما بین هادی و عایق قرار دارند، و مدار آخر نیمه هادیها، دارای 4 الکترون می باشد.

ژرمانیم و سیلیکون دو عنصری هستند که خاصیت نیمه هادی ها را دارا می باشند و به دلیل داشتن شرایط فیزیکی خوب، برای ساخت نیمه هادی دیود ترانزیستور، آی سی (IC) و… مورد استفاده قرار می گیرد.

ژرمانیم دارای عدد اتمی 32 می باشد.

این نیمه هادی، در سال 1886 توسط ونیکلر کشف شد.

این نیمه هادی، در سال 1810توسط گیلوساک و تنارد کشف شد. اتمهای نیمه هادی ژرمانیم و سیلیسیم به صورت یک بلور سه بعدی است که با قرار گرفتن بلورها در کنار یکدیگر، شبکه کریستالی آنها پدید می آید.

اتم های ژرمانیم و سیلیسیم به دلیل نداشتن چهار الکترون در مدار خارجی خود تمایل به دریافت الکترون دارد تا مدار خود را کامل نماید. لذا بین اتم های نیمه هادی فوق، پیوند اشتراکی برقرار می شود.

بر اثر انرژی گرمائی محیط اطراف نیمه هادی، پیوند اشتراکی شکسته شده و الکترون آزاد می گردد. الکترون فوق و دیگر الکترون هائی که بر اثر انرژی گرمایی بوجود می آید در نیمه هادی وجود دارد و این الکترون ها به هیچ اتمی وابسته نیست.

د ر مقابل حرکت الکترون ها، حرکت دیگری به نام جریان در حفره ها که دارای بار مثبت می باشند، وجود دارد. این حفره ها، بر اثر از دست دادن الکترون در پیوند بوجود می آید.

بر اثر شکسته شدن پیوندها و بو جود آمدن الکترون های آزاد و حفره ها، در نیمه هادی دو جریان بوجود می آید. جریان اول حرکت الکترون که بر اثر جذب الکترون ها به سمت حفره ها به سمت الکترون ها بوجود خواهد آمد و جریان دوم حرکت حفره هاست که بر اثر جذب حفره ها به سمت الکترون ها بوجود می آید. در یک کریستال نیمه هادی، تعداد الکترونها و حفره ها با هم برابرند ولی حرکت الکترون ها و حفره ها عکس یکدیگر می باشند.

1. نیمه هادی نوع N وP

از آنجایی که تعداد الکترونها و حفره های موجود در کریستال ژرمانیم و سیلیسیم در دمای محیط کم است و جریان انتقالی کم می باشد، لذا به عناصر فوق ناخالصی اضافه می کنند.

هرگاه به عناصر نیمه هادی، یک عنصر 5 ظرفیتی مانند آرسنیک یا آنتیوان تزریق شود، چهار الکترون مدار آخر آرسنیک با چهار اتم مجاور سیلسیم یا ژرمانیم تشکیل پیوند اشتراکی داده و الکترون پنجم آن، به صورت آزاد باقی می ماند.

بنابرین هر اتم آرسنیک، یک الکترون اضافی تولید می کند، بدون اینکه حفره ای ایجاد شده باشد. نیمه هادی هایی که ناخالصی آن از اتم های پنج ظرفیتی باشد، نیمه هادی نوع N نام دارد.

عبارات و واژگان کلیدی:

 • تحقیق برق
 • دانلود تحقیق
 • کار تحقیقی برق
 • نیمه هادیها
 • دیود
 • ترانزیستور
 • تحقیق آشنایی با ساختمان و عملکرد نیمه هادی دیود و ترانزیستور
 • ساختمان نیمه هادیها
 • عملکرد نیمه هادیها
 • ساختمان دیود
 • ساختمان ترانزیستور
 • عملکرد دیود
 • عملکرد ترانزیستور
 • انواع دیو

کلیک برای خرید