تحقیق ادوات ورودی و خروجی یک کنترل کننده قابل برنامه ریزی PLC

مقدمه: مشخصات یک سیستم کنترل کننده: سیستم کنترل دارای سه بخش است: 1- ورودی / 2- پردازش / 3- خروجی ورودی: وضعیت فرایند و وردیهای کنترلی اپراتور را تعیین کرده و می خواند. پردازش: با توجه به ورودیها؛ پاسخها وخروجیهای لازم را می…

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 20

حجم فایل: 377 کیلوبایت

قیمت: 8500 تومان

مقدمه:

مشخصات یک سیستم کنترل کننده:

سیستم کنترل دارای سه بخش است:

1- ورودی / 2- پردازش / 3- خروجی

ورودی: وضعیت فرایند و وردیهای کنترلی اپراتور را تعیین کرده و می خواند.

پردازش: با توجه به ورودیها؛ پاسخها وخروجیهای لازم را می سازد.

خروجی: فرمانهای تولید شده را به فرایند اعمال می کند.

ورودی ها: در قسمت ورودیها؛ مبدل های موجود در سیستم؛ کمیت های فیزیکی را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل میکند، سیگنالهای الکتریکی که تولید می شوند معمولاً دامنه ُُُُُُُ بسیار کمتری دارند و باید تقویت شوند تا در سیستم کنترل مورد استفاده قرار گیرند، در صنعت مبدل های زیادی نظیر دما؛ فشار؛ مکان؛ سرعت؛ شتاب؛ و… وجود دارند و خروجی یک مبدل ممکن است گسسته (باز یا بسته بودن کلید) یا پیوسته (تغییرات پیوسته دما و سرعت) باشند،

خروجیها: عمل گرهایی وجود دارند که فرامین داده شده به انها را به فرایند منتقل می کنند، پمپها؛ موتورها؛ و رله ها از جمله این عملگرها هستند. این وسایل فرامینی که از پردازش می ایند (معمولا الکتریکی هستند) را به کمیتهای فیزیکی دیگر تبدیل می کنند. مثلا موتورها؛ سیگنال الکتریکی راد به حرکت دوار تبدیل می کنند. ادوات خروجی نیز میتوانند مانند ادوات ورودی گسسته یا پیوسته باشند.

انواع سنسور های ورودی:

چندین نوع سنسور دما در صنعت وجود دارد که هر یک دقت و محدوده کار خاص خود را دارند که در زیر به بعضی از این نوع سنسور ها اشاره می کنیم:

ترموکوپل:

ترموکوپل نوعی سنسور دما است که از اتصال دو فلز غیر هم جنس در یک انتخاب بدست می اید اصول کار این وسیله بر مبنای سیبک است که به این صورت بیان می شود: وقتی دو فلز غیر هم جنس از یک سمت به هم وصل می شوند اگر محل پیوند این دو فلز حرارت داده شود در سمت دیگر اختلاف پتانسیل کوچکی به وجود می اید. مقدار این ولتاژ در حدود چند ده میلی وات است بنابراین برای استفاده باید ان را تقویت نمود. ترموکوبل محدوده کار وسیعی دارد و برای اندازه گیری دماهای بالا (تا 1200 درجه سانتیگراد استفاده می شوند)

عبارات و واژگان کلیدی:

  • تحقیق برق و الکترونیک
  • برنامه ریزی plc
  • تحقیق ادوات ورودی و خروجی یک کنترل کننده قابل برنامه ریزی PLC
  • ادوات
  • ورودی و خروجی
  • کنترل کننده
  • قابل برنامه ریزی
  • کنترل کننده قابل برانمه ریزی
  • پی ال سی

کلیک برای خرید