تحقیق تاریخچه و سیرتحول مخابرات در ایران

مقدمه: امروزه با توجه به نقش انکار ناپذیر و حساس ارتباطات در توسعه ملی جوامع و الزاماً برنامه ریزی ها و سرمایه گذاری های کلان و قابل ملاحظه در این بخش وظیفه متولیان مخابرات کشور، جنبه حیاتی و ملی به خود گرفته است. اهمیت اطلاعات و ایجاد حرکت جهانی برای رسیدن به اطلاعات و گذر از شکاف دیجیتالی، …

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 139

حجم فایل: 89 کیلوبایت

قیمت: 22000 تومان

ذخیره صفحه به صورت PDF

چند فایل مشابه:


 • دانلود گزارش کارآموزی با موضوع رشته کامپیوتر، شرکت مخابرات، در قالب docx و در 25 صفحه، قابل ویرایش، شامل مقدمه، معرفی محل کارآموزی، چارت سازمانی، معرفی بستر کارآموزی، ساختار مراکز تلفن، شبکه شهری، مرکز مخابراتی، سالن MDF، اتاق PCM، نتیجه گیری… فرمت فایل دانلودی: rar فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 25 حجم فایل: 4,086 کیلوبایت قیمت: 3500 تومان دانلود گزارش کارآموزی با موضوع رشته کامپیوتر، شرکت مخابرات، در قالب word و در 25 صفحه، قابل ویرایش، شامل: مقدمه معرفی محل کارآموزی چارت سازمانی معرفی بستر کارآموزی ساختار مراکز تلفن شبکه شهری مرکز مخابراتی سالن…

 • بخشهای مرکز تلفن و مسیر ارتباط بین مرکزتا مشترک: بخشهای مرکز تلفن عبارتند از: اتاق سوئیچ، اتاق کابل، اتاق MDF، با تریخانه و اتاق ژنراتور که این اتاقها به ترتیب شکل در کنار هم قرار دارند. مرکز مربوطه دارای 3 داک می باشد از هر شلف تعدادی کابل بیرون می آید. و داک ها در اتاق سوئیچ (SW) قرار دارندکا… فرمت فایل دانلودی: zip فرمت فایل اصلی: word تعداد صفحات: 27 حجم فایل: 19 کیلوبایت قیمت: 4500 تومان در زیر به مختصری ازعناوین و چکیده آنچه شما در این فایل دریافت می کنید اشاره شده…

 • خوردگی تأسیسات صنعتی یکی از زمینه هایی است که مورد توجه خاص دانش پژوهان قرار دارد. در گزارش حاضر سعی شده که اطلاعاتی در مورد روشها، تجربیات دستگاهها و لوازم مورد نیاز همراه با تئوریهای اصول خوردگی چگونگی آزمایشها، اندازه گیریها، ذکر شود. … فرمت فایل دانلودی: zip فرمت فایل اصلی: word تعداد صفحات: 49 حجم فایل: 34 کیلوبایت قیمت: 6000 تومان در زیر به مختصری ازعناوین و چکیده آنچه شما در این فایل دریافت می کنید اشاره شده است: مقدمه: خوردگی تأسیسات صنعتی یکی از زمینه هایی است که مورد توجه خاص دانش پژوهان…

 • خلاصه: مخابرات ماهواره ای روشهای بالقوه ای را برای فراهم کردن مخابرات سراسری فراهم کرد. به خصوص با توسعه یک مدار ماهواره ای صورت خللی مدار پایین زمین هر دو نوع مخابرات متمرکز و باند پهن قابل دسترسی خواهد بود. مسائلی که در موقعیت ها رخ می دهد این است که انواع مختلف ترافیک در مخابرات باند گسترده سطوح… فرمت فایل دانلودی: rar فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 62 حجم فایل: 41 کیلوبایت قیمت: 13500 تومان خلاصه: مخابرات ماهواره ای روشهای بالقوه ای را برای فراهم کردن مخابرات سراسری فراهم کرد. به خصوص با…

 • دانلود تحقیق در مورد مخابرات، در قالب word و در 42 صفحه، قابل ویرایش. مقدمه تحقیق: مخابرات به عنوان ارسال و دریافت خبر از دیر زمان در این کشور کهنسال رایج بوده است یعنی از زمانهایی که بشر بوسیله دود و آتش و سپس بوسیله نور و آئینه و… فرمت فایل دانلودی: doc فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 42 حجم فایل: 104 کیلوبایت قیمت: 14600 تومان دانلود تحقیق در مورد مخابرات، در قالب word و در 42 صفحه، قابل ویرایش. مقدمه تحقیق: مخابرات به عنوان ارسال و دریافت خبر از دیر زمان در این…

مقدمه:

امروزه با توجه به نقش انکار ناپذیر و حساس ارتباطات در توسعه ملی جوامع و الزاماً برنامه ریزی ها و سرمایه گذاری های کلان و قابل ملاحظه در این بخش وظیفه متولیان مخابرات کشور، جنبه حیاتی و ملی به خود گرفته است. اهمیت اطلاعات و ایجاد حرکت جهانی برای رسیدن به اطلاعات و گذر از شکاف دیجیتالی، کشورهای جهان سومی را برآن داشته تا تلاش خود را در سطح ملی برای همگانی شدن اطلاعات توسعه دهند.

حوزه IT، حوزه بسیارگسترده ای ست که مقوله های فنی و مهندسی مخابرات، رایانه، شبکه های اطلاع رسانی، اینترنت، شهرها و پارک های اینترنتی و تمامی شؤون ارتباطی مخابراتی و اطلاعاتی را دربرمی گیرد. ازاین روی، مخابرات ایران، درسال های اخیر، همپای دنیا، گام های موثری دراین عرصه برداشته که سیاستگذاران این عرصه، کارنامه خوبی را ارائه نموده اند، به گونه ای که تلاش بخش ارتباطات کشور نشان از یک توسعه قابل ملاحظه در برنامه های اول تا سوم و ادامه آن نیز در برنامه چهارم توسعه دارد.

سیر تحول و توسعه مخابرات کشور در گذر زمان (سال 1236 لغایت 1385)

مخابرات در ایران همچون دیگر نقاط جهان با نصب اولین خط تلگراف در سال 1236 هجری خورشیدی یعنی چهارده سال بعد از موفقیت مورس، بین تهران و چمن سلطانیه در نزدیکی زنجان (اردوگاه تابستانی ناصرالدین شاه) تحقق یافت. دو سال بعد خط تلگراف سلطانیه به سمت زنجان و تبریز و جلفا امتداد یافت و به شبکه تلگرافی روسیه پیوست. توسعه تلگراف بسیاری از شهرها را سال به سال در نوردید، تا اینکه ایران در سال 1248 به عضویت اتحادیه بین المللی تلگراف درآمد. اداره تلگراف در سال 1255 به وزارت تلگراف ارتقاء یافت.

مرحله دوم توسعه فناوری مخابرات با نصب تلفن آغاز می شود. اگر چه اولین خط تلفن در حدود دوازده سال پس از اختراع آن، یعنی سال 1269 در تهران راه اندازی شد، اما گسترش شبکه تلفن در سرزمین پهناور ایران از سال 1320 شروع گردید.

در سال 1269 بین دو ایستگاه ماشین دودی و شهرری ارتباط تلفنی برقرار شد، بعد از آن بین کامرانیه (شمیران) و عمارت سلطنتی وزارت جنگ (تهران) و سپس مقر ییلاقی شاه (سلطنت آباد) و عمارت سلطنتی تهران ارتباط تلفنی دایر شد، در آبان ماه 1305 تلفن جدید برروی 2300 رشته کابل آماده بهره برداری شد، در مرداد 1308 به موجب مصوبه ای، رسیدگی به امور تلفن که در دست شرکتها بود، به وزارت پست و تلگراف واگذار و نام آن وزارتخانه به وزارت پست و تلگراف و تلفن تبدیل گردید. دو سال بعد سهام شرکت های تلفن برای دولت خریداری و شرکت سهامی تلفن ایران تأسیس شد. پس از شهریور 1320 همزمان با خروج نیروهای متفقین از کشور ایران، خطوط تلفن جدید (کاریر) که توسط آنان در ایران تأسیس شده بود، خریداری گردید.

روند توسعه کیفی و کمی مخابرات از مرحله تلفن مغناطیسی تا مرحله سیستم خودکار به تدریج ادامه یافت و در سال 1343 استفاده از شیوه ریزموج (مایکروویو) در مخابرات ایران آغاز و به دنبال آن در سال 1345 اولین کارخانه مخابراتی ایران تأسیس شد. راه اندازی و بهره برداری از ایستگاه زمینی ماهواره ای شهید قندی (اسدآباد) همدان و استفاده از اولین کابل ارتباطی بین شهری PCM بین تهران – کرج و ایجاد مرکز آموزش مخابرات اقدامات بعدی بود.

در سال 1349 مرکز تحقیقات مخابرات پایه گذاری و در سال 1350 شرکت مخابرات ایران با ساختاری جدید متولی توسعه و تجهیز شبکه مخابرات کشورگردیدوصنایع مخابراتی راه دور ایران نیزبه منظور تولید تجهیزات مخابراتی راه دور در همین سال شکل گرفت.

با پیروزی انقلاب اسلامی، آغاز جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران، مانع از توسعه فراگیر شبکه مخابرات کشور شد. با این وجود از سال 1357 تا سال 1363، تعداد 351 هزار شماره تلفن در کشور دایر شد. 1300 روستا دارای ارتباط گردید، 101 شهر ارتباط بین شهری یافتند و 4083 دستگاه تلفن همگانی شهری و راه دور در نقاط مختلف کشور نصب شد.

اولین طرح آزمایش کابل نوری در مرکز تحقیقات مخابرات عملی شد و در سال 1364 کارخانه کابلهای مخابراتی شهید قندی یزد تأسیس و در سال 68 به بهره برداری رسید. در سال 1367 اولین کابل هم محور بین شهری از تهران به اصفهان متصل گردید. در سال 1368 اولین مرکز سوئیچینگ دیجیتال دانشگاه تهران به بهره برداری رسید و در همین سال اولین خط کابل نوری بین شهری بین تهران – کرج اجراء گردید.

عبارات و واژگان کلیدی:

 • تحقیق برق و مخابرات
 • دانلود تحقیق
 • کار تحقیقی
 • تاریخچه مخابرات
 • پیدایش مخابرات
 • سیر تحولی مخابرات
 • مخابرات
 • تعریف مخابرات
 • ساختار مخابرات
 • تاریخ مخابرات در ایران
 • ساختار مخابرات در ایران
 • سیر تحولی مخابرات در ایران

کلیک برای خرید