تحقیق پریز برق، نیرو رسانی و کلیدها و فیوزها

نیرورسانی (کابل کشی سیم کشی) به منظور برق رسانی به نقاط مختلف از سیم ها و کابل ها استفاده می شود که در ساختمان آنها فلزات هادی برای حمل جریان برق و عایق های مناسب برای جلوگیری از نشت جریان به کار گرفته شده است. یک هادی با روکش عایق، سیم عایق دار نام دارد و اگر چند هادی عایق بندی شده در داخل یک غلا…

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 40

حجم فایل: 228 کیلوبایت

قیمت: 10000 تومان

نیرورسانی (کابل کشی سیم کشی)

به منظور برق رسانی به نقاط مختلف از سیم ها و کابل ها استفاده می شود که در ساختمان آنها فلزات هادی برای حمل جریان برق و عایق های مناسب برای جلوگیری از نشت جریان به کار گرفته شده است. یک هادی با روکش عایق، سیم عایق دار نام دارد و اگر چند هادی عایق بندی شده در داخل یک غلاف مشترک قرار گیرند کابل ایجاد می شود. سیم های مورد نیاز در تأسیسات برقی کارهای ساختمانی باید دارای هادی مسی با پوشش (PVC) و ولتاژ 75450 ولت باشد و یا سیم قابل انعطاف با پوشش لاستیکی (طبیعی مصنوعی و یا مخلوطی از آن دو) با ولتاژ اسمی 750450 ولت باشد و در ضمن همچنین انتخاب نوع مدارها (سیم کشی کابل کشی) و مشخصات آنها باید با رعایت کلیه مقرراتی باشد که در استاندارد ملی شماره 1937 (آئین نامه تأسیسات الکتریکی ساختمانها) ذکر شده است. بدیهی است در صورت فقدان استاندارد ایرانی برای سیم مورد نیاز، باید مشخصات آن سیم با مقررات کمیته بین المللی الکترونیک (IEC) مطابقت کند.

ساختمان هادی در سیم ها و کابل ها

به منظور اینکه سیم ها و یا کابلها دارای قابلیت انعطاف برای حمل و نقل و نصب باشند، هادی را از تعداد رشته های یکنواخت که به صورت مارپیچ دور هم تابیده می شوند می سازند. ساختمان دو نوع سیم رشته ایی در زیر نشان داده شده است:

a) سیم رشته ایی با سه رشته در وسطb) سیم رشته ایی با یک رشته در وسط

در برخی سیمهای عایق دار با مقاطع کوچک که قابلیت انعطاف خیلی زیاد لازم است از تعداد خیلی بیشتری رشته های بسیار نازک استفاده می شود و آنها را به هم می تابند.

عایق های استفاده شده در سیم های عایق دار و کابلهای فشار ضعیف

به منظور عایق کردن سیم ها و کابل ها از کاغذ، کاغذ آغشته به روغن، لاستیک طبیعی، لاستیک مصنوعی و پلاستیک استفاده می شد. امروزه پلاستیک های متعددی برای عایق بندی استفاده می شود که بیشتر آنها از کلرور پلی و ینیل با نام تجاری PVC است. PVC دارای استحکام مکانیکی خوب و قابلیت انعطاف بوده، به آسانی نمی سوزد و رطوبت جذب نمی کند.

امّا در درجه حرارت نسبتاً کمی ذوب می شود. عایق PVC در کابل های فشار ضعیف بسیار استفاده می شود ولی در ولتاژهای بالاتر به ندرت مورد استفاده است.

عبارات و واژگان کلیدی:

  • تحقیق برق
  • دانلود تحقیق
  • کار تحقیقی برق
  • پریز برق
  • کلیدها
  • نیرو رسانی
  • تحقیق پریز برق
  • نیرو رسانی و کلیدها و فیوزها
  • فیوزها
  • نیرو رسانی برق

کلیک برای خرید