مقاله پیش بینی پیشرفت نانوتکنولوژی با کمک شاخصهای علم و فناوری

چکیده قرار است نانوتکنولوژی یکی از فناوریهای کلیدی و کارآمد قرن 21 شود. قابلیت اقتصادی آن، حاکی از وجود بازاری بالغ بر چندصد میلیارد یورو برای این فناوری در دهه بعد است. بنابراین نانوتکنولوژی موجب جهت دهی فعالیتهای بسیاری از بخشهای صنعتی و تعداد زیادی از شرکتها در جهت آماده سازی آنها برای این رقابت…

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 45

حجم فایل: 116 کیلوبایت

قیمت: 10500 تومان

چکیده

قرار است نانوتکنولوژی یکی از فناوریهای کلیدی و کارآمد قرن 21 شود. قابلیت اقتصادی آن، حاکی از وجود بازاری بالغ بر چندصد میلیارد یورو برای این فناوری در دهه بعد است. بنابراین نانوتکنولوژی موجب جهت دهی فعالیتهای بسیاری از بخشهای صنعتی و تعداد زیادی از شرکتها در جهت آماده سازی آنها برای این رقابت جدید شده است. در همین زمان دولتمردان در بخشهای تحقیق و توسعه در سراسر دنیا نیز در حال اجرای برنامه های تحقیقاتی خاص در زمینه نانوتکنولوژی هستند تا آینده کشورهای خود را به وضعیتی مطلوب برسانند. هدف این مقاله، استفاده از شاخصهای تکنولوژیکی و علمی برای پیش بینی پیشرفت اقتصادی و مقایسه وضعیت کشورهای مختلف است.

1- مقدمه

علوم نانو در دو دهه گذشته، پیشرفت بزرگی حاصل کرده است. ما شاهد کشفیات علمی و پیشرفتهای تکنولوژیکی مهمی بوده ایم. به عنوان مثال، این پیشرفتها شامل اختراع میکروسکوپ تونل زنی پیمایشگر (STM) در سال 1982] 1 [یا کشف فولرینها در سال 1985 می باشد] 2 [. در حال حاضر تعداد اندکی از محصولات مبتنی بر نانوتکنولوژی به استفاده تجاری رسیده اند. با این وجود، آیا دانش واقعی علمی، جوابگوی اشتیاق جهانی نسبت به این فناوری هست؟ تا چه حد احتمال دارد که بازار جهانی در طی 10 تا 15 سال آینده به هزار میلیارد دلار در سال برسد] 3 [؟

ارزیابی قابلیت فناوریهای تکامل یافته کار آسانی نیست و برای یک فناوری جدید مثل نانوتکنولوژی، این کار دشوارتر است. البته در پیش بینی سعی می شود از شاخصهایی استفاده شود که توانشان در پیش بینی قابلیت دیگر فناوریهای جدید به اثبات رسیده باشد. دو تا از واضح ترین شاخصهای پیش بینی، تعداد مقاله های علمی و تعداد اختراعات ثبت شده هستند. اولی معمولاً شاخص خوبی برای فعالیتهای علمی و دومی برای قابلیت انتقال نتایج علمی به کاربردهای عملی است. شکل 1 تکامل تدریجی انتشارات و اختراعات نانوتکنولوژی از شروع دهه 1980 تا 1998 را نشان می دهد. اطلاعات انتشارات جهانی نانوتکنولوژی از داده های Science Citation Index (SCI) اقتباس شده است. اختراعات نانو، آنهایی هستند که در European Patent Office (EPO) در مونیخ ثبت شده اند. اختراعاتEPO داده های بسیاری از کشورها را در بر می گیرد. از نظر گستره کار و هزینه بالا، منطقی به نظر می رسد که مخترعین از اختراعات به صورت تجاری بهره برداری کنند. لیستی از کلمات کلیدی علوم و فناوری نانو جهت دستیابی به انتشارات، اختراعات و روشها منتشر شده است] 4 [.

فهرست

مقاله ویژه: پیش بینی پیشرفت نانوتکنولوژی با کمک شاخصهای علم و فناوری1

مرکز جدید نانوتکنولوژی ارتش آمریکا11

همکاری تایوان با کانادا در زمینه نانوتکنولوژی14

گزارشی از شرکتهای نانوتکنولوژی ژاپن16

تلاش برای توسعه نانوتکنولوژی در اروپا18

سرمایه گذاری در نانوتکنولوژی18

امتیازی برای ساخت حسگرهای زیستی20

اولین نمایشگاه بین المللی نانوتکنولوژی در سوئیس21

اندازه گیری؛ چالشی در نانوتکنولوژی23

ذخیره 250 ترابیت در یک اینچ مربع25

حسگرهای هیدروژنی جدید27

تولید هزاران کیلو نانوذرات در یک شرکت نانومواد28

دو موفقیت بزرگ در ترانزیستور تک سلولی30

تهیه زیروژلهای کروموفوریک32

توسعه کریستال فوتونیک34

انستیتو نانوتکنولوژی نظامی35

اختراع ابزار آشکارسازی DNA با درجه تفکیک بالا42

عبارات و واژگان کلیدی:

  • مقاله
  • دانلود مقاله
  • مقاله برق و الکترونیک
  • مقاله پیش بینی پیشرفت نانوتکنولوژی با کمک شاخصهای علم و فناوری
  • نانو تکنولوژی
  • علم و فناوری
  • پیشرفت نانو تکنولوژی
  • علم
  • فناوری
  • نانو

کلیک برای خرید