تحقیق امام رضا (ع) و بنی عباس

امام رضا (ع) و بنی عباس: تاکنون اجمالاً با نحوه پیدایش ساسله ای بنام بنی العباس آشنا شدیم و دانستیم که اینان انسانهای جاه طلب و دنیا پرستی بودند که منافقانه قدرت را بدست گرفته و برای حفظ آن از هیچ جنایت و خیانتی خودداری نکرده و علیرغم اینکه خود را پسر عم رسول اکرمو ائمه می دانستند، اما همانند امویان…

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 33

حجم فایل: 27 کیلوبایت

قیمت: 9500 تومان

امام رضا (ع) و بنی عباس:

تاکنون اجمالاً با نحوه پیدایش ساسله ای بنام بنی العباس آشنا شدیم و دانستیم که اینان انسانهای جاه طلب و دنیا پرستی بودند که منافقانه قدرت را بدست گرفته و برای حفظ آن از هیچ جنایت و خیانتی خودداری نکرده و علیرغم اینکه خود را پسر عم رسول اکرمو ائمه می دانستند، اما همانند امویان دست به خون پاکترین و شریفترین انسانها همچون ائمه (ع) یا یزید و هزاران بیت المال مسلمانان، حقوق جامعه را در راه عیش و نوشهای خود و اطرافیان ضایع نمودند. حال باید وارد موضوع اصلی این نوشتار یعنی مسئله ولایتعهد حضرت رضا (ع) شویم و ببینیم چگونه از میان سلاله خون ریز و سفاکی، فردی همچون مأمون حاضر می شود خلافت و یا ولایتعهد را در اختیار دشمن و رقیب سرسخت خود قرار دهد. برای تبیین بهتر و جامع تر این موضوع لازم است به روند پیشامدهائی که منجر به قدرت رسیدن مأمون شد، بپردازیم.

امام رضا (ع) در زمان هارون:

هارون فرزند مهدی و پنجمین خلیفه عباسی بود که در سال 170 بعد از برادرش هادی بخلافت رسید. قبلاً با رفتار او با امام کاظم (ع) آشنا شدیم. امام رضا (ع) بعد از شهادت امام کاظم آشکارا امامت خود را اعلام نمود و ترس و ملاحظه ای از هارون نداشت، بطوریکه یاران امام درباره جان ایشان نگران بودند. اما ایشان می فرمدو: هارون هر چه می خواهد تلاش کند او راهی بر من ندارد.

همینطور هم شد، هارون تا آخر نتوانست آسیبی به امام (ع) وارد کند. حتی روزی یحیی بن خالد برمکی به هارون گفت: این فرزند موسی بن جعفر است که نشسته و به تبلیغ خلافت و امامت خود مشغول است. هارون گفت: آیا آنچه با پدرش کردیم برای ما کافی نیست؟ آیا می خواهی همه آنان را بکشم؟ (1)

از جمله حوادث مهمی که امام رضا (ع) در این دوره با آن مواجه گشت، جریان اغراض واقضیه بود. اینها عده ای از یاران امام کاظم بودند که عقیده داشتند امامت به موسی بن جعفر (ع) ختم می شود و می گفتند او نمرده بلکه زنده است و دوباره بر می گردد و قائم آل محمد است لذا امامت علی بن موسی را قبول نداشتند.

انگیزه اصلی این انحراف سردمداران اصلی این از علی بن حمزه بطائنی، زیاد بن مروان قندی و عثمان بن عیسی رواسی. آنان مقادیر زیادی پول وجوهات از امام کاظم در اختیارشان بود اما برای اینکه اینها را نزد خود نگه دارند و تحویل علی بن موسی (ع) ندهند، امامت حضرت را مکر شدند، امام کاظم برای جلوگیری از این انحراف تلاش زیادی انجام داده بود. بارها همین افراد را حاضر کرد و جانشین خود را مشخص نمود و از آنها برای حضرت رضا (ع) بیعت گرفت. با اینحال چنین اغراض رخ داد و امام رضا نیز سخت با آنها مقابله می کرد.

عبارات و واژگان کلیدی:

  • تحقیق تاریخ
  • دانلود تحقیق
  • کار تحقیقی تاریخ
  • امام رضا
  • ضامن آهو
  • بنی عباس
  • علی ابن موسی الرضا
  • دوران بنی عباس
  • مامون

کلیک برای خرید