تحقیق بررسی و کالبدشکافی جریان صدر در عراق

چکیده تحقیق حاضر که به بررسی و کالبدشکافی جریان صدر در عراق میپردازد در ابتدا مقدمه ای کوتاه از کشور عراق و تنوع و شکافهای قومی در آن کشور و جایگاه خانواده صدر می پردازد و سپس وارد مباحث اساسی این گروه و کالبدشکافی آن می گردد. شیعه به عنوان اکثریت جمعیت عراق برای اولین بار پس از 1300 سال، حکومت را د…

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 55

حجم فایل: 48 کیلوبایت

قیمت: 13000 تومان

چکیده

تحقیق حاضر که به بررسی و کالبدشکافی جریان صدر در عراق میپردازد در ابتدا مقدمه ای کوتاه از کشور عراق و تنوع و شکافهای قومی در آن کشور و جایگاه خانواده صدر می پردازد و سپس وارد مباحث اساسی این گروه و کالبدشکافی آن می گردد. شیعه به عنوان اکثریت جمعیت عراق برای اولین بار پس از 1300 سال، حکومت را در این کشور بدست آورده است تا به جایگاه واقعی خود دست یابد. در میان احزاب مسلمان در عراق جریان صدر بدلایل مختلف از جمله وابستگی به خانواده آل صدر و نقش خانواده صدر در سلسه جنبان تحزب در جامعه شیعیان عراق، شعارهای مساوات طلبانه و عدالت جویانه و اظهارات ضدامریکایی و حرام دانستن هرگونه مماشات با آمریکا توسط مقتدا صدر و از همه مهمتر دراختیار داشتن یک شاخه نظامی با نام جیش المهدی پرداختن به جریان صدر و بررسی و کالبدشکافی این کروه را ضروری می نماید.

مقدمه

عراق یکی از کشورهای خاورمیانه است که از شرق با ایران، از شمال با ترکیه، از شمال غرب و غرب با سوریه، از جنوب با عربستان سعودی و از جنوب شرق با کویت همسایه است.

این کشور بیشترین مرز مشترک جغرافیایی حدود 1332 کیلومتر با ج. ا. ایران دارد و تقریبا بالاترین اشتراکات َفرهنگی را در بین کشورهای همسایه با ما دارد. یکی از اصلی ترین اشتراکات دو کشور وجود اکثریت جمعیت شیعه مذهب است که همواره به عنوان عاملی مهم و تعیین کننده در روابط دوجانبه و معادلات منطقه ای حائز اهمیت ویژه بوده است.

مشخصه بارز کشور عراق تنوع قومی و مذهبی و وجود شکاف میان آنها و داشتن محدودیت های ژئوپلیتیکی و سلطه حاکمان قدرت طلب و دیکتاتور در طول تاریخ است. خشونت های فرقه ای باعث بیشترین تعداد تلفات غیرنظامی در عراق است. در حقیقت عراق در چرخه کشنده ای قرار گرفته است. شورشیان سنی به شیعیان حمله می کنند و در مقابل شیعیان به اقدامات انتقام گیرانه دست می زنند و برعکس.

(Alissa J. Rubin, New York Times, U. S. and Iranian Officials Plan Talks on Iraqi Security, November 21, 2007)

شیعه به عنوان اکثریت جمعیت عراق برای اولین بار پس از 1300 سال حکومت را در این کشور بدست آورده است. بنابراین آنها سخت بدنبال حفظ حکومت خود هستند. با این وجود شکاف هایی در درون ائتلاف شیعه که ائتلاف عراق متحد نامیده می شود، ظاهر شده است. کشمکش جناح های شیعه به دلیل کسب قدرت بیشتر در مناطق شیعه نشین، وزارتخانه ها و در کل عراق است. (Friedman, Thomas, L, Op cit)

فهرست مطالب

چکیده

مقدمه

خانواده آل صدر

نقش خانواده صدر در سلسه جنبان تحزب در جامعه شیعیان عراق

شخصیت مقتدی صدر و عملکرد وی

عوامل ناامنی و مهمترین مناطق بی ثبات در عراق

دیدگاه سیاسی و رویکرد مسلحانه

پایگاه اجتماعی طرفداران صدر

خصوصیات جریان صدر

جیش المهدی (شاخه نظامی)

اهداف جریان صدر در مرحله کنونی

تاریخچه شروع درگیری جریان صدر با امریکایی ها

آینده جریان صدر

بعضی ائتلاف ها و اختلافات گروه صدر شیعی

ائتلاف عراق یکپارچه

انشعابات از جریان صدر

عبارات و واژگان کلیدی:

  • تحقیق تاریخ
  • دانلود تحقیق
  • کار تحقیقی تاریخ
  • عراق
  • خانواده آل صدر
  • تحقیق بررسی و کالبدشکافی جریان صدر در عراق
  • کالبد شکافی
  • جریان صدر در عراق
  • بررسی جریان صدر در عراق
  • صدر در عراق

کلیک برای خرید