تحقیق تاریخچه لرستان

تاریخ لرستان لرستان پیش از تاریخ بنا به عقیده بسیاری از باستان شناسان، لرستان از چهل هزار سال پیش به وسیله اقوامی که به علت نداشتن خط هویت آنها ناشناخته مانده، مسکون بوده است. در این عهد، انسان پیش از تاریخ در شکاف هایی که در جوانب پردرخت کوه ها حفر می شد و یا غالبا در یکی از غارها یا پناهگاه ه…

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 25

حجم فایل: 35 کیلوبایت

قیمت: 9000 تومان

دانلود تحقیق در مورد تاریخچه لرستان،

در قالب word و در 25 صفحه، قابل ویرایش، شامل:

فصل اول- تاریخچه لرستان

بخش اول: تاریخ

بخش دوم: زبان و معنی و مفهوم لر

بخش سوم: دین و مذهب

بخش چهارم: آداب و رسوم ازدواج

فصل دوم- هنر و معماری

بخش اول: معماری

بخش دوم: صنایع دستی

بخش سوم: فلزکاری

فصل سوم- پوشاک لرستان

بخش اول: پوشاک زنان

بخش دوم: پوشاک مردان

بخش سوم: پوشاک کودکان

فصل چهارم- تصویرها

بخشی از متن تحقیق:

لرستان پیش از تاریخ:

بنا به عقیده بسیاری از باستان شناسان، لرستان از چهل هزار سال پیش به وسیله اقوامی که به علت نداشتن خط، هویت آن ها ناشناخته مانده، مسکون بوده است. در این عهد، انسان پیش از تاریخ در شکاف هایی که در جوانب پردرخت کوه ها حفر می شد و یا غالباً در یکی از غارها یا پناهگاه های سنگی متعدد زندگی کرده و از طریق شکار و جمع آوری دانه های وحشی امرار معاش می کرد.

به طور کلی بازمانده های فرهنگی جوامع پیش از تاریخ لرستان، بیانگر آن است که این جوامع به تدریج مراحل تکامل فرهنگی از جمله دوره پارینه سنگی، میان سنگی، نوسنگی و شهرنشیتی را پشت سر گذاشته اند.

بدین ترتیب لرستان از نظر باستان شناسی یکی از مراکز مهم است، زیرا از جمله معدود سرزمین هایی است که انسان برای اولین بار به اهلی کردن حیوانات و نباتات پرداخته یا به عبارت دیگر زندگی ده نشینی و کشاورزی را که لازمه پیدایش تمدن است، آغاز کرده است.

لرستان در دوره تاریخی:

در هزاره سوم پیش از میلاد، اقوام دشت بین النهرین (بابلیان- سومریان) وارد مرحله تاریخی شدند و بر اثر متونی که درباره تاریخ مملکت خود و همسایگانش باقی گذاشته اند، تا اندازه ای به روشن شدن زوایای تاریخ مملکت خود و همسایگان ایران کمک نمودند.

در این متون اشاره به اقوامی شده است که در شرق بین النهرین یعنی سرزمین ایران ساکن بودند. این اقوام از جنوب به شمال عبارت بودند از: عیلامیان و کاسیها که در بخش هایی از لرستان سکونت داشته اند. بنابراین این دو قوم قدیمی ترین ساکنین لرستان به شمار می آیند که نام آنها در متون تاریخی ثبت گردیده است. اینک به اختصار به شرح هر یک از این دو قوم می پردازیم.

لرستان در دوره عیلامیان:

نخستین قومی که بر لرستان حاکمیت داشته است، عیلامیان بوده اند. آن ها از نژاد بومی ایران (آسیانیک) بوده و از چگونگی تشکیل جوامع و ابتدای تاریخ ایشان اطلاع درستی در دست نیست. ولی آن چه مسلم است از اوایل هزاره چهارم و پیش از ورود اقوام آریایی به ایران موفق به ایجاد دولتی در بخش هایی از سرزمین ایران شده اند. دولت عیلام شامل خوزستان، لرستان امروزی، پشت کوه و کوه های بختیاری بوده است. بابلی ها این سرزمین را «الام» یا «الامتو» یعنی کوهستان و شاید کشور خورشید می نامیدند. شهرهای عمده آن عبارت بودند از: شوش، اهواز، ماداکتو (صیمره دره شهر) و خایدالو که در جای خرم آباد امروزی بوده است. عیلامیها در مدت چند هزار سال هویت خود را در برابر اقوامی نیرومند چون سومری ها، آکدی ها، بابلی ها و آشوری ها هم چنان حفظ کردند و عاقبت به جهت اختلاف های داخلی و جنگ های خانگی از دشمن خود آشور شکست خوردند (654 ق. م) و از صفحه روزگار به عنوان دولتی مستقل برافتادند…

عبارات و واژگان کلیدی:

 • صنایع دستی لرستان
 • هنر و معماری لرستان
 • پوشاک لرستان
 • آداب و رسوم لرستان
 • تاریخچه لرستان
 • تاریخچه استان لرستان
 • تاریخچه طوایف لرستان
 • تحقیق تاریخچه لرستان
 • تحقیق تاریخچه استان لرستان
 • تحقیق تاریخچه طوایف لرستان
 • مقاله تاریخچه لرستان

کلیک برای خرید