تحقیق خلاصه ایی ازکودکی تا رحلت امام خمینی (ره)

دوران کودکی تا رحلت سید روح الله مصطفوی موسوی خمینی (20 جمادی الثانی 1320 قمری – 13 خرداد 1368 شمسی)، روحانی و مرجع تقلید شیعه ایرانی با مرتبه آیت الله رهبر انقلاب 1357/انقلاب اسلامی ایران. نام پدرش آیت الله سید مصطفی موسوی و نام مادرش هاجر احمدی بود. وی در پنج ماهگی پدر خود را از دست داد و تحت سرپ…

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 82

حجم فایل: 115 کیلوبایت

قیمت: 18000 تومان

دوران کودکی تا رحلت

سید روح الله مصطفوی موسوی خمینی (20 جمادی الثانی 1320 قمری – 13 خرداد 1368 شمسی)، روحانی و مرجع تقلید شیعه ایرانی با مرتبه آیت الله رهبر انقلاب 1357/انقلاب اسلامی ایران.

نام پدرش آیت الله سید مصطفی موسوی و نام مادرش هاجر احمدی بود. وی در پنج ماهگی پدر خود را از دست داد و تحت سرپرستی مادر و عمه اش پرورش یافت.

گرچه سال ولادت وی طبق شناسنامه سال 1279 است، اما خود تصریح کرده است، که تاریخ صحیح آن 30 شهریور ماه 1281 است. [نیاز به ذکر منبع] وی در ساعات پایانی روز 13 خرداد 1368 در سن 87 سالگی بر اثر بیماری سرطان از دنیا رفت.

فرزندان وی مصطفی، صدیقه، فریده، لطیفه، فهمیه، سعیده، و احمد هستند.

نسب شناسی

بر پایه خاطرات آیت الله پسندیده که در روزنامه شرق سال دوم – شماره547 به تاریخ پنجشنبه 20 مرداد 1384 – – 11 اوت 2005 مقدمه آن آورده شده است ایشان هندی زاده بوده اند این مطلب پیش تر در روزنامه اطلاعات دوران پهلوی نیز چاپ شده بود:

برای مقدمه می نگارم؛ با این که من سید مرتضی هندی سابق و پسندیده فعلی در نظر نداشتم و ندارم در عداد نویسندگان و یا گویندگان درآیم و در خودم صلاحیت و لیاقت مطلب نگاری را نیافته ام ولی بر حسب ضرورت و لزوم و شاید تکلیف الهی و شرعی موظف باشم مختصری از نسب نامه خودم و بالاخص برادر کوچک و گرامم حضرت امام خمینی مرجع عالی قدر تقلید اکثریت قاطع تشیع و رهبر عالی مقام مسلمین ایران و ممالک و ملل اسلامی و مستضعفین دنیا را تا آنجا که در نظر دارم و تماس داشته و با ادله قطعیه و شواهد موجود دریافته ام یا با قرائن و شواهد و همچنین امارات برایم ظن حاصل شده با توجه به مشهودات هشتاد و چند ساله و معلومات خاص خودم از قباله ها و مهرنامه ها و نوشته های موجود و اطلاعات و گفتارهای بزرگ ترهای فامیل و اقوام که در حافظه ام مانده بدون تعریف و تمجید یا تنفیذ و تکذیب و یا اغراق و طرفداری از اقوام و اقارب یا طرد و رد افراد ناموافق یعنی مخالفین و احیاناً دشمنان احتمالی و یا یقینی، از روی نهایت صحت و حقیقت برای ضبط در تاریخ بنویسم و خداوند را به شهادت می طلبم که علاقه و دوستی با اشخاص و یا کدورت و نقار با افراد و جماعت در احوال من سال های سال است تأثیر خلاف گویی را زدوده و با موافق و مخالف جز راه راستی و عدل و حق و انصاف طریق دیگری در پیش ندارم.

دوران کودکی و نوجوانی

روح الله به گفته خود در روز 30 شهریور 1281 هجری شمسی (بیستم جمادی الثانی 1320 (قمری) /21 سپتامپر 1902 (میلادی)) در شهرستان خمین از توابع اراک ایران دیده به جهان گشود. وی کوچک ترین فرزند خانواده اش بود. او یک دو برادر و یک خواهر بزرگ تر داشت، که عبارت اند از مرتضی، نورالدین- که در نوجوانی فوت نمود- و آغازاده خانم.

شرایط تربیتی

پدرش آیت الله سید مصطفی موسوی از معاصرین آیت الله العظمی میرزای شیرازی بود. سید مطصفی پس از آنکه چند سال در نجف اشرف علوم و معارف اسلامی را فرا گرفته و به درجه اجتهاد نایل آمد، به ایران بازگشت و در خمین پناه مردم و مرجع آنان در امور دینی بود. در حالی که بیش از 5 ماه از ولادت روح الله نمی گذشت، خوانین خمین سید مصطفی را که با زورگویی آنان مبارزه می کرد، در مسیر خمین به اراک با گلوله کشتند. بستگان او برای اجرای حکم قصاص به تهران (دار الحکومه وقت) رهسپار شدند و بر اجرای عدالت اصرار ورزیدند تا قاتل قصاص گردد. [1]

وی دوران کودکی و نوجوانی را تحت سرپرستی مادرش «بانو هاجر»، عمه اش «صاحبه خانم» که بانویی شجاع و حقجو بود و دایه اش «ننه خاور» سپری کرد. عمادالدین باقی درباره آنها می گوید:

عبارات و واژگان کلیدی:

 • تحقیق تاریخ
 • دانلود تحقیق
 • کار تحقیقی تاریخ
 • تاریخ زندگی امام
 • زندگینامه امام
 • دوران کودکی امام
 • دوران نوجوانی امام
 • دوران خردسالی اما
 • دوران جوانی امام
 • دوران پیری امام
 • زندگی نامه امام خمینی از کودکی تا رحلت
 • رحلت امام خمینی

کلیک برای خرید