تحقیق تاریخ سیاسی ائمه

صفحه چشمه جوشان تاریخ اسلام و سیره اولیاء دین، منبع فیاضی است که همیشه برای همگان درسهای زندگیساز داشته و دارد. از آنجا که ما به «اسوه» بودن معمصومین در همه جهات معتقدیم، توفیق الگوگیری از آنان را جز در سایه شناخت سیره و شیوه آنان به دست نمی آوریم. بعد سیاسی زندگی امامان و سیره اجتماعی و مبارزاتی آ…

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 83

حجم فایل: 52 کیلوبایت

قیمت: 17000 تومان

ذخیره صفحه به صورت PDF

چند فایل مشابه:


 • دانلود تحقیق در مورد تاریخ و علوم قرآن و حدیث، در قالب word و در 23 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: اشکال و خلافی نیست در اینکه باید قرآن شریف را بر طبق اسلوب و طریقه پیغمبر (ص) و اهل بیت واصحاب گرامیش قرائت نمود. … فرمت فایل دانلودی: rar فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 23 حجم فایل: 33 کیلوبایت قیمت: 7000 تومان دانلود ت حقیق در مورد تاریخ و علوم قرآن و حدیث، در قالب word و در 23 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: اشکال و خلافی نیست در…

 • دانلود تحقیق در مورد تاریخ تحلیلی صدر اسلام، در قالب word و در 29 صفحه، قابل ویرایش، شامل مقدمه، فلسفه بعثت از نظر حضرت علی، بعثت پیامبر، جامعه عرب در زمان بعثت، نزول اولین وحی، پیامبر (ص) پس از نزول اولین وحی، بازگشت از کوه حرا… فرمت فایل دانلودی: zip فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 29 حجم فایل: 30 کیلوبایت قیمت: 8000 تومان دانلود تحقیق در مورد تاریخ تحلیلی صدر اسلام، در قالب word و در 29 صفحه، قابل ویرایش، شامل: مقدمه فلسفه بعثت از نظر حضرت علی بعثت پیامبر جامعه عرب در زمان…

 • دانلود تحقیق در مورد تاریخ تحولات کیفری بعد از مشروطه، در قالب doc و در 39 صفحه، قابل ویرایش، شامل مقدمه: اهمیت تحقیق، پیش گفتار: اهمیت تاریخ حقوق، مقدمات جنبش مشروطه در ایران، از انقلاب مشروطه تا آغاز پهلوی، الف- درآمد، ب- دوران پایان قاجار… فرمت فایل دانلودی: zip فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 39 حجم فایل: 27 کیلوبایت قیمت: 5900 تومان دانلود تحقیق در مورد تاریخ تحولات کیفری بعد از مشروطه، در قالب doc و در 39 صفحه، قابل ویرایش، شامل: مقدمه: اهمیت تحقیق پیش گفتار: اهمیت تاریخ حقوق مقدمات جنبش مشروطه در…

 • اگر بخواهیم تاریخ ایران پیش از اسلام را بررسی کنیم باید از مردمانی که در دوران نوسنگی در فلات ایران زندگی می کردند نام ببریم. پیش از مهاجرت آریائیان به فلات ایران، اقوامی با تمدن های متفاوت در ایران می زیستند که آثار زیادی از آنها در نقاط مختلف فلات ایران مانند تمدن جیرفت (در کرمانِ کنونی) و شهر… فرمت فایل دانلودی: rar فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 10 حجم فایل: 131 کیلوبایت قیمت: 7000 تومان اگر بخواهیم تاریخ ایران پیش از اسلام را بررسی کنیم باید از مردمانی که در دوران نوسنگی در…

 • دانلود پروپوزال با موضوع تربیت اقتصادی از دیدگاه ائمه اطهار (علیهم الصلاه و السلام)، در قالب docx و در 17 صفحه، قابل ویرایش، شامل اطلاعات مربوط به عنوان پایان نامه، 1) نوع تحقیق، 2) زمان پیش بینی شده برای انجام پایان نامه... … فرمت فایل دانلودی: doc فرمت فایل اصلی: docx تعداد صفحات: 17 حجم فایل: 128 کیلوبایت قیمت: 10500 تومان دانلود پروپوزال با موضوع تربیت اقتصادی از دیدگاه ائمه اطهار (علیهم الصلاه و السلام)، در قالب docx و در 17 صفحه، قابل ویرایش، شامل: اطلاعات مربوط به عنوان پایان نامه 1) نوع تحقیق 2)…

صفحه چشمه جوشان تاریخ اسلام و سیره اولیاء دین، منبع فیاضی است که همیشه برای همگان درسهای زندگیساز داشته و دارد.

از آنجا که ما به «اسوه» بودن معمصومین در همه جهات معتقدیم، توفیق الگوگیری از آنان را جز در سایه شناخت سیره و شیوه آنان به دست نمی آوریم.

بعد سیاسی زندگی امامان و سیره اجتماعی و مبارزاتی آنان کمتر مورد بحث و تحقیق و عرضه قرار گرفته است. به همین دلیل، شناخت «تاریخ سیاسی ائمه» از ضرورت و اولویت بیشتری برخوردار است.

طرح و تبیین بعد سیاسی و مبارزاتی معصومین (ع)، آرزویی است که فرزانگان امت و شیفتگان تاریخ امامان، پیوسته داشته اند و دارند و با وجود کارهای ارزشمندی که در دهه های اخیر انجام گرفته، تاکنون حق این مطلب ادا نشده است و حرفهای گفتنی و زمینه کاوش در ابعاد و زوایای ناشناخته، هنوز بسیار است.

خوشبختانه مراکز و افرادی هم به تتبع و تدوین این گوشه مهم از تاریخ اسلام مشغولند وامید می رود که ثمردهی این تلاشها و به بار نشستن و عرضه شدن محصول این تحقیقات خیلی به درازا نکشد و مشتاقان هرچه زودتر، به تماشای دستاورد این تلاش مقدس بنشینند.

آنچه پیش رو دارید، تا آن مرتبه مطلوب و آرمانی فاصله بسیار دارد، ولی به هر حال گامی است که می تواند به سهم خود، روشنگر این زاویه از سیره معصومین (ع) باشد. در این تحقیق، بیش از آنکه به جزئیات زندگی و سیره معصومین پرداخته شود، کوشش شده تا ترسیمی کلی تر و نمایی روشن از بعد مبارزاتی زندگی امامان البته مستند به وقایع حیاتشان ارائه شود. غور و کاوش دقیق و ریز، بویژه در مقطع حیات امامان تا عصر امام سجاد و امام باقر (ع) جای خود را به دوره بندی این مقاطع و بیان ویژگیهای آن داده است و از عصر امام کاظم (ع) به بعد، مبسوط تر مورد بحق قرار گرفته است.

تاریخ چیست؟

تاریخ را سه گونه می توان تعریف کرد. در حقیقت سه علم مربوط به تاریخ می توانیم داشته باشیم، که با یکدیگر رابطه نزدیک دارند.

1 علم به وقایع و حوادث و اوضاع و احوال انسانها در گذشته، در مقابل اوضاع و احوالی که در زمان حال وجود دارد و به تعبیر دیگر هر وضع و حالتی و هر واقعه و حادثه ای که به زمان حال یعنی زمانی که درباره اش قضاوت می شود تعلق دارد، «حادثه روز» و «جریان روز» است. و ثبت چنین وقایعی از قبیل «روزنامه» است. اما همین که زمانش منقضی شد و بگذشته تعلق یافت، جزء تاریخ می گردد و به تاریخ تعلق دارد. پس علم تاریخ در این معنی یعنی: علم به وقایع و حوادث سپری شده و اوضاع و احوال گذشتگان. زندگینامه ها، فتحنامه ها، سیره ها که در میان همه ملل تألیف شده و می شود، از این مقوله است.

علم تاریخ، در این معنی، اولا جزئی، یعنی علم به یک سلسله امور شخصی و فردی است، نه علم به کلیات و یک سلسله قواعد و ضوابط و روابط، ثانیاً یک علم «نقلی» است نه عقلی، ثالثاً علم به «بودن» ها است نه علم به «شدن» ها. رابعاً به گذشته تعلق دارد نه به حاضر. ما این نوع تاریخ را «تاریخ نقلی» اصطلاح می کنیم.

2 علم به قواعد و سنن حاکم بر زندگی های گذشته که از مطالعه و بررسی و تحلیل حوادث و وقایع گذشته بدست می آید. و آنچه که محتوا و مسائل تاریخ نقلی را تشکیل می دهد، یعنی حوادث و وقایع گذشته، به منزله «مبادی» و مقدمات این علم بشمار می روند. و در حقیقت آن حوادث و وقایع برای تاریخ به معنی دوم، در حکم موادی است که دانشمند علوم طبیعی در لابراتوار خود گرد می آورد و آنها را مورد تجزیه و ترکیب و بررسی قرار می دهد، که خاصیت و طبیعت آنها را کشف نماید و به روابط علی و معلولی آنها پی ببرد و قوانین کلی استنباط نماید. مورخ به معنی دوم، در پیش کشف طبیعت حوادث تاریخی و روابط علی و معلولی آنها است تا به یک سلسله قواعد و ضوابط عمومی و قابل تعمیم به همه موارد مشابه حال و گذشته دست یابد. ما تاریخ به این معنی را «تاریخ علمی» اصلاح می کنیم.

عبارات و واژگان کلیدی:

 • تحقیق تاریخ
 • دانلود تحقیق
 • کار تحقیقی تاریخ
 • تاریخ
 • تایرخ ائمه
 • تاریخ سیاسی ائمه
 • ائمه اطهار
 • زندگینامه ائمه
 • تاریخچه ائمه اطهار

کلیک برای خرید