تحقیق نگاهی به پدیده پیری در انسان

انسان کودکی روزگار ویژه ای است. اگر تنها قادر بودیم عملکرد بدنمان را به همان شکل ده سالگی اش حفظ کنیم، می توانستیم انتظار عمر متوسطی پنج هزار ساله داشته باشیم. اما افسوس که از یازده سالگی به بعد همه چیز در سرازیری است. مشکل اینجاست که بدن با افزایش عمر رو به زوال می گذارد. در بیشتر دوران زندگی مان خ…

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 11

حجم فایل: 14 کیلوبایت

قیمت: 6000 تومان

انسان کودکی روزگار ویژه ای است. اگر تنها قادر بودیم عملکرد بدنمان را به همان شکل ده سالگی اش حفظ کنیم، می توانستیم انتظار عمر متوسطی پنج هزار ساله داشته باشیم. اما افسوس که از یازده سالگی به بعد همه چیز در سرازیری است.

مشکل اینجاست که بدن با افزایش عمر رو به زوال می گذارد. در بیشتر دوران زندگی مان خطر مرگ به شکل نمایی افزایش می یابد و هر هشت سال دوبرابر می شود. بنابراین پرسش اصلی این است که چرا پیر می شویم و درباره آن چه می شود کرد؟

بسیاری از دانشمندان معتقدند که امروزه برای اولین بار در تاریخ بشر چنان شناخت کافی و سطح بالایی از ماهیت سالخوردگی انسان به دست آمده که می توان به طور جدی برنامه ریزی شیوه های مقابله با آن را آغاز کرد. در واقع این دانشمندان از اندیشه ای ساده اما محکم شروع به کار کردند: بدن انسان، فراتر از موجودی کامل بودن، ماشینی است مستعد خرابی که طی فرایند تصادفی تکامل زیست شناختی شکل گرفته است. در این دیدگاه ما می توانیم از طریق مهندسی ژنتیک، پزشکی پیشگیرانه، حیات بخش و ضد پیری و نیز با تعمیر و تعویض قطعات فرسوده بدن، بیش از پیش اصلاح شویم. به زبان ساده یعنی سرعت پیر شدن ما شاید حتی تا مقدار ناچیزی کاهش خواهد یافت.

تلاش برای درک و کنترل سالخوردگی ما دو زیست شناس را به الهام گرفتن از منابع به ظاهر بعیدی به نام مهندسی قابلیت اعتماد کشاند. این رهیافت مهندسی به درک سالخوردگی براساس ایده ها، روش ها و مدل های گرفته شده از تئوری قابلیت اعتماد بنا شده است. این تئوری که در سال های پایانی دهه 1950 به منظور تشریح شکست و از کارافتادگی (سالخوردگی) تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی پیچیده مطرح شد، طی چند دهه گذشته به طور چشم گیری بهبود یافته است. این تئوری به محققان اجازه می دهد تا چگونگی خرابی سیستمی را براساس معماری خاص و سطح قابلیت اعتماد اجزای اصلی اش در طول زمان پیش بینی کنند. گستره دید این تئوری به حدی عام است که می تواند در درک سالخوردگی موجودات زنده نیز مورد استفاده قرار گیرد. ما در شیوه های افزایش عمر و مرگ خیلی با ماشین هایی که می سازیم متفاوت نیستیم. در واقع این اختلاف نیز به حداقل می رسد، اگر درباره خودمان به این شکل ناخوشایند بیندیشیم: ما بسان ماشین هایی ساخته شده از اجزای مازادی هستیم که بسیاری از آنها درست از همان ابتدا معیوب اند.

عبارات و واژگان کلیدی:

  • تحقیق علوم اجتماعی
  • دانلود تحقیق
  • کار تحقیقی علوم اجتماعی
  • علوم اجتماعی
  • پیری
  • نگاهی به پیری در انسان
  • پیری انسان
  • تحقیق نگاهی به پدیده پیری در انسان

کلیک برای خرید