تحقیق همه گیرشناسی، سبب شناسی و مداخلات پیشگیرانه در اختلالات روانی اجتماعی دانش آموزان

چکیده مشکلات روانی – اجتماعی کودکان و نوجوانان تأثیر مستقیم بر یادگیری و فرآیند تحصیل آنها دارد. پژوهش های بی شماری نشان میدهد که از هر پنج دانش آموز یک نفر دچار مشکلات مربوط به سلامت روانی است و متأسفانه به سبب عدم پیشگیری، اینگونه اختلالات رفتاری تا مقاطع تحصیلی بالاتر و حتی تا هنگام ورود به جامعه…

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 21

حجم فایل: 37 کیلوبایت

قیمت: 9000 تومان

چکیده

مشکلات روانی – اجتماعی کودکان و نوجوانان تأثیر مستقیم بر یادگیری و فرآیند تحصیل آنها دارد. پژوهش های بی شماری نشان میدهد که از هر پنج دانش آموز یک نفر دچار مشکلات مربوط به سلامت روانی است و متأسفانه به سبب عدم پیشگیری، اینگونه اختلالات رفتاری تا مقاطع تحصیلی بالاتر و حتی تا هنگام ورود به جامعه در دانش آموزان ماندگار است.

یکی از این اختلالات افسردگی می باشد که در کودکان سنین دبستانی و پیش دبستانی امری بسیار مهم و قابل توجه است و افسردگی کودکان با بزرگسالان تفاوت های قابل توجهی دارد. در بررسی کودکان افسرده توجه به رشد جسمانی، ظرفیت هوشی، ساختار شخصیتی و شرایط خانوادگی آنان امری است حائز اهمیت. به عبارت دیگر دوران رشد و تحول کودکان بسیار حساس است. مطالعات مربوط به افسردگی می بایست در بستر تحول روانی – شناختی آنان صورت پذیرد و کودکان برای رشد سالم خود به فضای عاطفی، عدم ارتباطات کلامی – روانی خوشایند و پرجاذبه در کانون خانواده می تواند گره های بی تفاوتی و احساس تنهایی و گوشه گیری و افسردگی را پدید می آورد.

تقویت غنای عاطفی و انگیزه های ارتباطی کودکان در محیط خانواده، محشور شدن کودکان با صاحبان چهره های گشاده و متبسم و منش های پویا و افراد پرانگیزه و مثبت اندیش مهم ترین گام در بهداشت روان و پیشگیر از اختلالات روانی است. هرگونه تعارض و تضاد فکری در خانواده و در حضور فرزندان می تواند بند رفتارهای نامطلوب بخصوص افسردگی را در نهاد فرزندان بارور سازد. به همین علت است که همواره انتظار می رود اولیاء مربیان و معلمان دبستانی و پیش دبستانی به مثابه الگوهای برتر بیش از دیگران از چهره گشاده و متبسم برخوردار باشند و زمانی که با کودکان محشورند آمیزه ای از عطوفت و مهربانی و بردباری و گذشت و صداقت و شجاعت و منطق و استواری باشند.

فهرست مطالب

چکیده 7

مقدمه8

ایجاد محیطی سالم و حمایت گر8

ایجاد حس تعلق و وابستگی گروهی9

بالا بردن قدرت درک و تشخیص9

تشویق به تصمیم گیری 10

تجربه اندوزی و درس گرفتن از اشتباهات12

تشخیص مشکل و ارائه راه حل13

افسردگی در کودکان و پیشگیریهای اولیه15

توجه به ابعاد تحولی افسردگی در کودکان17

نکات قابل ملاحظه در پیشگیری از افسردگی در کودکان18

پی نوشت21

منابع:

21

عبارات و واژگان کلیدی:

  • تحقیق علوم اجتماعی
  • دانلود تحقیق
  • کار تحقیقی علوم اجتماعی
  • علوم اجتماعی
  • تحقیق همه گیرشناسی
  • سبب شناسی و مداخلات پیشگیرانه در اختلالات روانی اجتماعی دانش آموزان
  • اختلالات روانی دانش آموزان
  • مداخلات
  • پیشگیری
  • همه گیر شناسی

کلیک برای خرید