تحقیق هنر درمانی روی کودکان

بخشی از متن: کاربرد هنردرمانی به ویژه روی کودکان استثنائی، مارا واداشت تا به جستجو و کنجکاوی در این زمینه بپردازیم. هنر درمانی جنبه های مختلفی دارد: موسیقی درمانی، نقاشی درمانی، دراماتراپی، قصه درمانی، شعر درمانی و… که دراینجا، به تمام جنبه های هنر درمانی نپرداخته ایم، بلکه تنها روی شاخه هایی… …

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 59

حجم فایل: 59 کیلوبایت

قیمت: 12000 تومان

بخشی از متن:

کاربرد هنردرمانی به ویژه روی کودکان استثنائی، مارا واداشت تا به جستجو و کنجکاوی در این زمینه بپردازیم. هنر درمانی جنبه های مختلفی دارد: موسیقی درمانی، نقاشی درمانی، دراماتراپی، قصه درمانی، شعر درمانی و…

که دراینجا، به تمام جنبه های هنر درمانی نپرداخته ایم، بلکه تنها روی شاخه هایی از آن که احتمال می رفت قابل فهم تر و کاربردی تر باشد، کار نموده و مطالبی بسیار مختصر گرد آورده ایم.

هنر، مفهوم وسیع و پر رمز و رازی دارد. جنبه ای از تعریف هنر، آسمانی و ذهنی است مانند احساسات و افکار خوب داشتن، عاشق بودن و… و جنبه ای از آن نِیز عینی و قابل لمس است مانند: مهارت در ساختن چیزی، شعر خوبی نوشتن، صدای دلنوازی داشتن، و… اما مهم تر آنکه از طریق زبان هنر می توان دیگران را درک کرد.

هنر درمانی به عنوان ابزاری برای روان درمانی، در واقع تلاشی سازمان یافته جهت کمک به افراد است تا ارتباط سازگارانه بهتری بین خود و جهان بیرون پیدا کنند.

در هنردرمانی، کلامی ساختن چیزی که غیر کلامی است یا هوشیار سازی آنچه ناهوشیار است، یکی از جالب ترین و بدیع ترین فعالیتهای هنردرمانگر محسوب می شود.

کاربرد بالینی هنر درمانی دربرگیرنده کودکان و بزرگسالان بستری در بیمارستان و افراد روان نژند و روان پریشی که داوطلبانه در پی مداوای روان درمانی هستند، افراد زندانی، عقب ماندگان ذهنی، کودکان مبتلا به ناتوانی یادگیری، زوجین مشکل دار، خانواده ها و افرادی که علائمی از ناراحتیهای هیجانی ناشی از بیماریهای جسمی مانند: بیماریهای مزمن، سرطان، آسم، دیابت و مشکلات عصبی دارند، می باشد.

یکی از راه های پی بردن به مشکلات کودکان، استفاده از ترسیم نقاشی در آنهاست. نقاشی بیان کننده احساسات و شخصیت کودکان است و باعث پرورش خلاقیت آنها می شود نقاشی زبان آزاد کودک است. کودک نیازمند گفتگو است اما چون تسلط کافی به زبان الفبائی و گفتاری ندارد، آگاهانه و به طور غیر مستقیم از طریق هنر به ویژه نقاشی، ویژگیهای شخصیتی و تمایلات درونی، ناکامیها و فشارهای خود را آشکار می نماید.

اکثر قریب به اتفاق مردم از نوشتن لذت نمی برند و آنرا تکلیفی سخت و پیچیده می دانند، در حالیکه نویسندگی یکی از مؤثرترین وسیله ها جهت بیان عقاید و مشکلات و رفع تألمات روحی می باشد. در این میان نوشتن خاطرات روزمره یکی از روشهایی است که می تواند به عنوان هنری جهت کمک به بیماران دچار افسردگی استفاده گردد.

قصه گویی برای انتقال غیر مستقیم پیامهای مهم درباره نحوه یادگیری رفتار سازگارانه در یک زمینه اجتماعی است. ادبیات کودکان منبع غنی و ابزار آموزشی مؤثر و خلاقی است که از طریق آن می توان مهارتهای مختلفی از قبیل مهارتهای اجتماعی، مهارت حل مسأله، مهارت خودآگاهی را به کودکان آموخت.

موسیقی به عنوان پدیده ای که به گونه ای باعث آرامش و تنش زدائی انسان می شود، زمینه ای به قدمت خود انسان دارد. موسیقی درمانی به معنای استفاده از موسیقی برای توانبخشی تمامی بیماران جسمی و روانی است. رکن ریتمیک موسیقی می تواند برای تسهیل بهبود ریتم رفتار افراد مورد استفاده قرار گیرد (مانند: دامنه حرکت، سرعت تعلیم، تنفس کردن و…).

تأثیر موسیقی درتعدیل رفتار کودکان کم توان ذهنی مؤثر بوده است. می توان از حرکات ریتمیک و موزیکال، مهارت در هماهنگی های حرکتی آنها را بهبود بخشید. آگاهی از اندامهای بدن و مفاهیم مربوط به جهت یابی را می توان با رقص و انجام آوازها تقویت کرد. ضمناٌ آنها با شرکت در فعالیتهای گروهی موسیقی می توانند رفتارهای اجتماعی مناسب را آموخته و مهارتهائی را در همکاری گروهی به دست آورند.

عبارات و واژگان کلیدی:

 • هنر درمانی
 • درمان کودکان
 • درمان با هنر
 • درمان کودکان با هنر
 • هنر درمانی کودکان
 • تحقیق رشته هنر
 • کار تحقیقی هنر
 • دانلود تحقیق
 • موسیقی درمانی
 • نقاشی درمانی
 • دراماتراپی
 • قصه درمانی
 • شعر درمانی

کلیک برای خرید