تحقیق هنر مجسمه سازی در یونان باستان

بخشی از متن: تمدن یونن باستان از تاثیرگذارترین فرهنگ هایی است که حیات بشر به خود دیده است. پتانسیل هنری یونان از چنان نیرویی برخوردار است که با گذشت دهه ها و قرن ها همچنان می توان ردپای هنر هنرمندان آن را در فرهنگ های سرزمین های جهان مشاهده نمود. حضور چهارگزینه از عجایب هفت گانه دنیا در میان آثار… …

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 69

حجم فایل: 506 کیلوبایت

قیمت: 13000 تومان

دانلود تحقیق با موضوع هنر مجسمه سازی در یونان باستان،

در قالب word و در 69 صفحه، قابل ویرایش.

بخشی از متن تحقیق:

تمدن یونان باستان، از تاثیرگذارترین فرهنگ هایی است که حیات بشر به خود دیده است. پتانسیل هنری یونان از چنان نیرویی برخوردار است که با گذشت دهه ها و قرن ها همچنان می توان ردپای هنر هنرمندان آن را در فرهنگ های سرزمین های جهان مشاهده نمود. حضور چهارگزینه از عجایب هفت گانه دنیا در میان آثار یونان باستان نمایانگر فرهنگ غنی و ماندگار این سرزمین است. توجه یونانیان به دو عنصر زیبایی شناختی و انسان گرایی به خلق آثاری انجامید که تا امروز نیز الهام بخش بسیاری از هنرمندان است.

در غرب، هنر امپراتوری رم باستان آشکارا از هنر یونان تاثیر پذیرفته است. کشورگشایی های آلکساندر کبیر در شرق نیز زمینه ساز حضور هنر یونان باستان در کشورهای آسیای میانه و هندوستان را فراهم آورد و مکتب گرکو- بودیست (یونانی- هندی) را بنیان نهاد. هنر یونان باستان از نظر سبک به چهار دوره قابل تقسیم است:

1) هنر هندسی (geometric)

2) هنر کهن (archaic)

3) هنر کلاسیک (classical)

4) هنر هلنی (hellenistic)

گرچه یونان باستان را سرزمین ادب و هنر می شناسند، ولی جاه طلبی و کشورگشایی های برخی از فرمانروایان، سبب نابودی بسیاری از آثار هنری آن شد. دو هنر معماری و مجسمه سازی، بیش از سایر هنرها توان مقابله با جنگ و ویرانی را داشتند و امروزه بسیاری از اطلاعاتی که ما از هنر یونان باستان داریم، به واسطه آثار باقی مانده از این دو رشته هنری است.

درباره بخشی از دوران هنری یونان که به سال های سیاه معروف است، هیچ گونه اطلاعاتی در دست نیست. از دوران هنر هندسی که به سال های 1000 پیش از میلاد مسیح بر می گردد، نیز اطلاعات ناقصی وجود دارد. هنر کهن تنها با فیگورهای سیاه رنگی که روی ظروف نقاشی می شدند قابل بررسی است.

در حقیقت نمی توان مرز روشنی از دوره های هنری یونان را مشخص نمود. برخی هنرمندان یونانی در سال هایی از هم نسل های خود گام هایی فراتر برداشتند و این به تولد هنر و سبک جدید در فرهنگ یونان منجر شد.

دوران کلاسیک یونان، از زمان لشکر کشی یونانیان به سرزمین پارس آغاز شد و عصر هلنی نیز نتیجه التقاط دو فرهنگ یونانی و آسیای شرق (هند و افغانستان) است. آثار به جای مانده از هنر یونان باستان به مجسمه ها، بقایای بناهای معماری، ظروف سفالی و سکه ها ختم می شود. یونانی ها نیز به مانند بسیاری از فرهنگ های اروپایی، اوج بروز خلاقیت را در هنر نقاشی می پنداشتند. از نقاشان مطرح یونانی می توان به «پلی گنوتوس از تاسوس» اشاره کرد. هر چند از وی هیچ اثری بر جای نمانده ولی براساس مکتوبات شهرت و محبوبیت این هنرمند، همتراز با میکلانژ و لئوناردو داوینچی بوده است…

عبارات و واژگان کلیدی:

  • هنر مجسمه سازی
  • مجسمه سازی در یونان
  • هنر مجسمه سازی در یونان
  • بررسی هنر در یونان
  • مجسمه سازی
  • تحقیق پیرامون مجسمه سازی در یونان
  • مجسمه های یونان باستان
  • تحقیق هنر مجسمه سازی در یونان باستان
  • مقاله هنر مجسمه سازی در یونان باستان

کلیک برای خرید