تحقیق ارتباط ورزش با سیاست و فرهنگ

بخشی از متن: واژه های والا همیشه گروگان سرنوشت هستند. مقامات بازی های المپیک مباهات می کنند که این بازی ها «همیشه مردم را در صلح گردهم آورده اند تا به اصول اخلاقی جهانی احترام بگذارند.» اما تاریخ خلاف آن را نشان می دهد. تحریم المپیک، این بازی ها را در سال های 1956، 1976، 1980 و 1984 برهم زد. در… …

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 41

حجم فایل: 37 کیلوبایت

قیمت: 9000 تومان

بخشی از متن:

واژه های والا همیشه گروگان سرنوشت هستند. مقامات بازی های المپیک مباهات می کنند که این بازی ها «همیشه مردم را در صلح گردهم آورده اند تا به اصول اخلاقی جهانی احترام بگذارند.»

اما تاریخ خلاف آن را نشان می دهد. تحریم المپیک، این بازی ها را در سال های 1956، 1976، 1980 و 1984 برهم زد. در سال 1968 دو دونده دوی سرعت آمریکا روی سکو به جنبش حمایت از حقوق سیاهپوستان ادای احترام کردند.

اکنون چین که میزبان بازی های المپیک در ماه اوت است متوجه می شود شعار المپیک پکن «یک جهان، یک رویا» بیش از آنکه بر مبنای حقیقت باشد متکی بر امید و آرزو است. استیون اسپیلبرگ، کارگردان آمریکایی، از تبلیغات هنری مراسم افتتاحیه و اختتامیه انصراف داده است: او می گوید چین باید برای متوقف کردن کشت و کشتار در دارفور بیشتر تلاش کند. در چهاردهم فوریه یک گروه از برندگان جایزه نوبل و ورزشکاران نیز در نامه ای به روزنامه انگلیسی ایندیپندنت همین موضوع را عنوان کردند.

از سال 2001 که پکن حق برگزاری بازی های المپیک را به دست آورد، چین می دانست که دوران سختی را در پیش دارد تا مانع مخالفان سیاست های حقوق بشر چین از سوء استفاده سیاسی از این رویداد شود. چین در سال 2006 زمانی که آقای اسپیلبرگ وارد صحنه شد بسیار خرسند شد. اما در کمال تعجب چین، عملکرد این کشور در خارج به خصوص در سودان، کانون غضب هالیوود در آستانه بازی های المپیک شده است.

چین با خشم به آنچه تلاش برای «سیاسی کردن» المپیک می خواند واکنش نشان داده است. اما به تازگی به علت تلاش های فعالان سیاسی همچون میافارو هنرپیشه آمریکایی، برای نشان دادن این بازی ها به عنوان «المپیک نسل کشی» به علت کشتارها در سودان، برافروخته شده است. چین میزان فراوانی از نفت سودان را می خرد و به این کشور اسلحه می فروشد. فعالان سیاسی می گویند این امر مشارکت در کشتار سازماندهی شده توسط دولت است که دارفور را تباه کرده است.

چین برای منحرف کردن چنین اتهاماتی، کمی از امتناع معمول خود در مورد درگیر شدن در مسائل سیاسی دیگر کشورها تغییر جهت داده است. دیپلمات های غربی چین را به دلیل کمک به متقاعد کردن سودان برای پذیرش هیات حافظ صلح سازمان ملل در این کشور تحسین می کنند. اما این امر آقای اسپیلبرگ را راضی نکرده است. گرچه «سیاست زدگی» بازی های المپیک رد می شود، اما این بازی ها از اهمیت سیاسی بالایی برای چین برخوردار هستند. دوره بازی های المپیک در دهه 1970 و 1980 یک پیش بینی ورزشی از جنگ سرد بود؛ اکنون رهبران چین می خواهند کشورشان را به عنوان یک قدرت جهانی مورد احترام نشان دهند و دیگر خاطرات کشتار تظاهرکنندگان مدافع دموکراسی در سال 1989 در پکن را تکرار نخواهند کرد. (آنها می خواهند در صدر جدول مدال ها قرار بگیرند.) جورج بوش گفته است او نیز در پکن خواهد بود.

اما به سکوت وادار کردن فعالان سیاسی کار دشواری خواهد بود. اگر یکی از مهمانان حرف نسنجیده ای بزند، چه؟ قوانین اجرایی المپیک ورزشکاران را از برگزاری «نظارت» سیاسی در محل برگزاری بازی های المپیک منع می کند. اما در هفته گذشته پس از انتقادهای بسیار، انجمن المپیک انگلستان اعلام کرد در حال تجدیدنظر در مورد تصمیمی است که از اعضای تیم خود می خواهد از اظهارنظر در مورد مسائل حساس در طی بازی ها خودداری کنند. به هر حال سیاست از راهی وارد خواهد شد.

عبارات و واژگان کلیدی:

 • ورزش
 • رابطه ورزش و سیاست
 • ارتباط ورزش با سیاست و فرهنگ
 • سیاست و فرهنگ و ورزش
 • تحقیق تربیت بدنی
 • کار تحقیقی رشته تربیت بدنی
 • دانلود تحقیق
 • رابطه ورزش با فرهنگ
 • تاثیر ورزش بر اجتماع
 • تاثیر ورزش بر فرهنگ جامعه
 • تاثیر فرهنگ بر سیاست
 • رابطه ورزش

کلیک برای خرید