تحقیق رضایت زناشوئی

بخشی از متن: در ازدواجهای رضامند و موفق زوجین پیامهای روشنی را برای هم ارسال می کنند. به همدیگر اعتماد دارند و تفاوتهای همدیگر را به راحتی می پذیرند که این ویژگی موجب خلاقیت آنان می گردد تا برای توسعه و برنامه ریزی هویت خودشان تلاش کنند. این قبیل از همسران آزادند که از همدیگر و از سایر افراد و… …

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 116

حجم فایل: 72 کیلوبایت

قیمت: 14000 تومان

بخشی از متن:

در ازدواجهای رضامند و موفق زوجین پیامهای روشنی را برای هم ارسال می کنند. به همدیگر اعتماد دارند و تفاوتهای همدیگر را به راحتی می پذیرند که این ویژگی موجب خلاقیت آنان می گردد تا برای توسعه و برنامه ریزی هویت خودشان تلاش کنند. این قبیل از همسران آزادند که از همدیگر و از سایر افراد و چیزها نیز لذت ببرند و در عین حال که به هم علاقمند و وابسته هستند استقلال فردی خود را جهت غنی سازی زندگی مشترک خود بکار می گیرند.

کاسلو و دیگران (1994) به بررسی عوامل متمایز کننده ازدواج های موفق و ناموفق بر روی 95 زوج سوئدی که مدت 20 سال از ازدواج رسمی و غیر رسمی آنها گذشته بود پرداختند در این تحقیق مردان رضامندی بیشتری از زنان را نشان دادند و زن و شوهری که حس تعلق و وابستگی شدید بهم داشتند میزان رضامندی بالاتری را از خود نشان دادند. اختلافات بین زندگیهای زناشویی موفق و ناموفق در پاسخ های افراد به سؤالات مربوط به سرگرمی ها، اوقات فراغت، جنسیت، فلسفه زندگی و شمار نزاع های خانوادگی مشخص گردید. میزان رضامندی زناشویی زنان بستگی به میزان رضامندی مردان داشت.

در تحقیقی که تاکر و میکائیل (1991) به منظور بررسی عوامل که در رضامندی زناشویی تأثیر دارند از 64 دانشجوی مرد روان شناسی مقطع لیسانس و 64 دانشجوی روانشناسی زن همان مقطع خواستند تا 8 زندگی زناشویی فرضی را ارزیابی کنند. عوامل مورد ارزیابی عبارتند بودند از: 1- جذابیت ظاهری زن و مرد 2- سن ازدواج 3- هوش 4- زندگی مشترک (رابطه جنسی).

نتایج نشان دادند که جاذبه ظاهری، هوش و افراد مسنتر وضعیت مساعدتری از رضامندی خودشان نشان می دهند.

تحقیقی کارکوف و رابرتس در زمینه بررسی عواملی چون صرفنظر کردن (with drawal) خصومت و رنجیدگی در بین زوجین راضی و ناراضی انجام دادند.

بدین منظور 11 زوج راضی و 11 زوج ناراضی گروه نمونه را تشکیل می دادند که نتایج نشان می دادند که روابط موقتی منحصر بفردی در گروه ازدواج رضایتبخش وجود دارد. در این ازدواجها نارضایتی شوهر، نارضایتی زن را فراهم می کند و صرفنظر کردن زن، صرفنظر کردن شوهر را پیش بینی می کند. ولی در ازدواجهای نارضامند صرفنظر کردن شوهر خصومت زن را به دنبال دارد. مقیاس صرفنظر کردن شوهران در بین سایر مقیاسها از میزان واریانس بیشتری برای پیش بینی رضامندی زناشویی برخوردار است. (رابرتس 1990)

تحقیقی که توسط رینولدز – والاس (1995) در این زمینه بر روی 135 زوج مسن شرکت کرده در این آزمون صورت گرفت نشان داد که عدالت، مساوات و قوه درک پاداش بطور معنی داری بر رضامندی زناشویی مؤثر می باشد و قوه درک پاداش بیشترین تأثیر را در این سه متغیر وابسته نشان داد. بطور کلی افراد مسن ازدواج کرده (متأهلان مسنتر) از زناشویی خود راضی بودند.

عبارات و واژگان کلیدی:

 • رضایت زناشویی
 • ازدواجهای موفق
 • رضایت زن و شوهر
 • تحقیق رشته روانشناسی
 • تحقیق رضایت زناشویی
 • رضایت زوجین از یکدیگر
 • رضا مندی زناشویی
 • عوامل مهم در رضایت مندی زوجین
 • رضایت مندی از ازدواج
 • رضایتمندی زناشویی
 • روابط زناشویی
 • تحقیق پیرامون روابط

کلیک برای خرید