گزارش کارآموزی نیروگاه طرشت

گزارش کارآموزی نیروگاه طرشت…

فرمت فایل دانلودی: zip

فرمت فایل اصلی: word

تعداد صفحات: 112

حجم فایل: 37,514 کیلوبایت

قیمت: 9000 تومان

ذخیره صفحه به صورت PDF

چند فایل مشابه:


 • دانلود تحقیق با موضوع نیروگاه، در قالب word و در 60 صفحه، قابل ویرایش، شامل مقدمه، مشخصات نیروگاه سیکل ترکیبی شهید رجایی، بویلر، توربین، فوندانسیون، پوسته، روتور، پره ها، کوپلینگ ها، یاتاقان ها، گلندهای توربین، کندانسور، اکسترکشن پمپ، تصفیه آب خروجی از کندانسور، گلند کندانسور، سیستم آب خنک کن... … فرمت فایل دانلودی: doc فرمت فایل اصلی: docx تعداد صفحات: 60 حجم فایل: 224 کیلوبایت قیمت: 19700 تومان دانلود تحقیق با موضوع نیروگاه، در قالب word و در 60 صفحه، قابل ویرایش، شامل: مقدمه مشخصات نیروگاه سیکل ترکیبی شهید رجایی بویلر Boiler Feed water heater…

 • دانلود گزارش کارآموزی در نیروگاه منتظر قائم، در قالب word و در 102 صفحه، قابل ویرایش، شامل مقدمه، سیکل ترکیبی چیست؟ واحد گازی، تاریخچه توربین گاز، علل نصب توربین گاز، توربین گاز، اجزاء توربین گاز، شرح مسیر گاز در توربین گازی… فرمت فایل دانلودی: zip فرمت فایل اصلی: doc تعداد صفحات: 102 حجم فایل: 2,483 کیلوبایت قیمت: 32600 تومان دانلود گزارش کارآموزی در نیروگاه منتظر قائم، در قالب doc و در 102 صفحه، قابل ویرایش، شامل: مقدمه سیکل ترکیبی چیست؟ واحد گازی تاریخچه توربین گاز علل نصب توربین گاز توربین گاز اجزاء توربین گاز شرح…

 • گزارش کارآموزی در نیروگاه شهید سلیمی نکا… فرمت فایل دانلودی: zip فرمت فایل اصلی: word تعداد صفحات: 24 حجم فایل: 19 کیلوبایت قیمت: 4000 تومان در زیر به مختصری ازعناوین و چکیده آنچه شما در این فایل دریافت می کنید اشاره شده است: مصرف داخلی نیروگاه: انرژی لازم جهت تغذیه مصارف داخلی نیروگاه از جمله موتور پمپ های روغنی و آب روغن و سوخت و فن های مختلف و غیره از انرژی تولیدی خود نیروگاه تأمین می گردد. جهت تغذیه مصارف داخلی یک نیروگاه که در شکل صفحه نشان داده شده است. انرژی لازم جهت…

 • این گزارش در خصوص بهره برداری از نیروگاه گازی نوع B. B. C تیپ 9 تحت لیسانس کمپانی براوان باوری ساخت مشترک کشورهای (آلمان – ایتالیا -سوئیس) باقدرت اسمی هر واحد 25 مگاوات که در حال حاضر در سه سایت دورود – ارومیه و زاهدان هر کدام به تعداد دو واحد که زاهدان یک واحد نصب شده اند، تهیه و تنظیم گردیده است. … فرمت فایل دانلودی: zip فرمت فایل اصلی: word تعداد صفحات: 40 حجم فایل: 29 کیلوبایت قیمت: 5000 تومان در زیر به مختصری ازعناوین و چکیده آنچه شما در این فایل دریافت…

 • گزارشی که پیش رو دارید حاوی مطالبی که اینجانب در نیروگاه نکا مشغول به انجام دوره کارآموزی بوده می باشد و سعی بر آن داشته که اطلاعات و مطالب بیشتری را در خصوص چگونگی انجام مراحل تولید و کارکرد قطعات و دستگاههای مختلف بدست آورده تا در آینده مثمر ثمر واقع شود. … فرمت فایل دانلودی: zip فرمت فایل اصلی: word تعداد صفحات: 53 حجم فایل: 34 کیلوبایت قیمت: 6000 تومان در زیر به مختصری ازعناوین و چکیده آنچه شما در این فایل دریافت می کنید اشاره شده است: فهرست مطالب عنوان صفحه پیشگفتار 1…

در زیر به مختصری ازعناوین و چکیده آنچه شما در این فایل دریافت می کنید اشاره شده است:

فهرست:

فهرست

مقدمه 1

انواع نیروگاه ها 3

مشخصات فنی نیروگاه طرشت 7

شیمی 12

انواع آب موجود در نیروگاه 12

کنترل شیمیایی 16

قسمت آزمایشگاه 18

دیستیلاتور 22

رکوپراتور 25

گرم کن فرعی 26

گرم کن شماره یک 26

گرم کن شماره دو 27

دی اریتور 28

پمپ تغذیه بویلر 29

بویلر 31

اکونومایزر 32

درام 32

چگونگی تبدبل آب مقطر به بخار 33

سوپرهیتر 33

سوخت مصرفی در نیروگاه 33

ساختمان مشعل ها 33

دیواره های داخل بویلر 35

دریچه های بازدید 35

سوپاپ های اطمینان 35

دشارژ 36

بالون 36

بادزن دم 36

بادزن مکش 37

والوهای تخلیه بویلر 37

دریچه های اضطراری بویلر 38

اتاق فرمان بویلر 38

پرژ بویلر 41

شرایط راه اندازی بویلر 43

توربین

گاورنر 46

ترنینگ گیر (turning gear) 47

دور بحرانی 47

اژکتور 48

خلاء گیری کندانسور 49

توربین 50

لابیرنت 51

یاتاقان 51

رله بوته میچل 52

اکسپنشن 53

حفاظت پوسته توربین 53

کندانسور 54

برج خنک کن 55

استارت پمپهای کندانسور 56

کولر ژنراتور 58

مسیر روغن 59

مسیر هوا 63

شرایط راه اندازی توربین 66

ابزار دقیق 68

الکتریک 76

اتاق فرمان 76

قطع کننده یا سکسیونر 77

کلید قدرت یا دیژنکتور 77

روغن 78

شین وشین بندی 79

پست فشار قوی 79

رله وحفاظت سیستم ها 80

حفاظت ژنراتور 82

حفاظت درمقابل خطا های داخلی 82

حفاظت درمقابل خطرات خارجی 83

حفاظت ترانسفورماتور 84

حفاظت خطوط فشار قوی 87

واحد الکتریک نیروگاه طرشت 92

ساختمان استاتور 93

توان اکتیو وراکتیو 93

ترانسفورماتور 94

ترانسفورماتور سه فاز موجود در نیروگاه 94

طرز خنک کردن ترانسفورماتور 95

نحوه تولید برق 96

دستگاه سنکروسکوپ 97

انواع رله های مورداستفاده در نیروگاه 98

پارالل کردن واحد با شبکه 100

مراحل خارج کردن واحد از خط 100

دستور العمل نحوه تغذیه گرداننده توربین 100

کلیدهای روی تابلوی اتاق فرمان 101

قطع یکی از واحد های بخار 102

حوادث نیروگاه وجلوگیری از بروز آن ها 102

شرح تابلوهای اتاق فرمان 103

باطری خانه 104

دیزل 104

مقدمه

اکنون که بنای آن داریم تا صنعت برق کشور را با سیر در گذشته نظاره گرباشیم گذشتن از نام نیروگاه طرشت نام آشنای دیرینه دست اندرکاران دیروز و امروز برق ایران روا نخواهد بود. براستی که برگی ارزنده از تاریخ صنعت برق با این نام ورق می خورد.

تاریخچه تشکیل صنعت برق در ایران از سال 1283 شمسی با بهره برداری از یک مولد 400 کیلووات که توسط یکی از تجار ایرانی به نام حاج امین الضرب تهیه و در خیابان چراغ برق (امیرکبیر) نصب گردیده بود آغاز می شود. این مؤسسه تحت نام دایره روشنایی تهران زیر نظر بلدیه اداره می شد.

در سال 1316 شمسی مؤسسه برق تهران که بعدها به اداره کل برق تهران تغییر نام یافت زیر نظر شهرداری بهره برداری از یک نیروگاه 6000 کیلوواتی اشکودا را به عهده گرفت.

دهه سی مقارن با تحولاتی در ایران بود که یکی از پیامد های آن مطرح شدن انرژی الکتریکی به عنوان تنها چاره تأمین روشنایی و سایر نیازمندی ها درشهر های بزرگ و به طور اخص پایتخت بود تا آن زمان مولد های دیزلی وواحد های کوچک بخاری شهرداری تأمین برق تهران را بر عهده داشتند.

در سال 1327 شمسی بهره برداری از یک نیروگاه 8000 کیلوواتی آغاز گردید. در سال 1328 بنگاه مستقل برق تهران که در سال 1331 به بنگاه برق تهران تغییر نام یافت، تحت نظر وزارت کشور فعالیتهای مربوط به تامین برق را عهده دار گردید. در سال 1332 دو واحد دیزل 2000 کیلو واتی و دراردیبهشت ماه سال 1335 یک دیزل 1900 کیلوواتی و در اسفند ماه همان سال یک دیزل 1000 کیلوواتی مورد بهره برداری قرار گرفت.

رشد مصرف مسئولین امر را برآن داشت که از طریق خریداری ونصب واحد های بزرگ تر به این چالش پایان دهند، در سال 1334 بنگاه مستقل برق تهران وابسته به شهرداری خریداری ونصب چهار واحد 12.5 مگاواتی بخار با شرکت فرانسوی آلستوم منعقد و به دنبال آن عملیات احداث در زمینی به وسعت نزدیک 17 هکتار در چند کیلومتری غرب تهران آغاز شد.

هر چهار واحد به فاصله کوتاهی از مرداد تا مهر 1338 راه اندازی شد. این واحد ها درآن زمان بیش از نیمی از نیاز برق تهران را پوشش می دادند سوخت نیروگاه مازوت سبک وهنگام راه اندازی نفت گاز بود. آب مصرفی از طریق چاه عمیق و یک رشته کانال ازرودخانه کرج تأ مین می شد. انرژی تولیدی از طریق مبدل 11.5 کیلو ولت به 63 کیلو ولت شبکه شهری را بدون شبکه انتقال تغذیه می نمود متعاقبا نیروی تولیدی سدکرج به پست طرشت ارتباط یافت.

نیاز آموزش سیمولاتوری وشرایط مناسب آموزشی نیروگاه طرشت به استقرار اولین سیمولاتور نیروگاه بخاری در این مکان انجامید، سیمولاتور موجود که براساس مشخصات واحد های نیروگاهی همدان طراحی شده است مجهز به سخت افزار مناسب به منظور ارائه وضعیت مشابه تجهیزات اطاق کنترل نیروگاه با اتکا به قابلیت های نرم افزاری متنوع جهت ایجاد شرایط عینی مانور های روزمره بهره برداری اعم از توقف و راه اندازی های سرد، گرم، داغ و همچنین حالت های اضطراری می باشد.

هم اکنون این مرکز به طور پیوسته کادر بهره برداری کلیه نیروگاه ها حرارتی کشور را برای ایجاد آمادگی عملیات شایسته وقابلیت مراجعه وکنترل انواع وضعیت های حاد بهره برداری در قالب گروه های کاری متشکل از مهندسین شیفت و اپراتور های همه سیستم ها به طور معمول دوره های یک هفته ای را با هدایت مهندسین مجرب برگزار می نماید.

از آنجایی که در عصر حاضر و در ابتدای هزاره سوم میلادی صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهان محور دگرگونی وتوسعه قرار گرفته است، فناوری اطلاعات به عنوان یکی از محور های توسعه و رشد در جوامع بشری مورد توجه وبررسی قرار گرفته است در این راستا دفتر ICT شرکت بهره برداری نیروگاه طرشت از اواخر بهار 1384به منظور ارائه خدمات کامپیوتری به کلیه واحدهای موجود در شرکت آغاز فعالیت می کند از آن زمان تا کنون فعالیت هایی نیز در زمینه مکانیزه نمودن بخش های مختلف نیروگاه وسرعت بخشیدن به انجام امور آموزشی، پژوهشی، فنی، رفاهی و اداری انجام داده است.

در ابتدا لازم می دانم شرح مختصری در رابطه با انواع نیروگاه های مختلف داشته باشیم و پس از آن به توضیح واحد های مختلف نیروگاه طرشت می پردازیم.

انواع نیروگاه ها:

در دنیا 5 منبع انرژی ,که تقریبا تمام برق دنیا رامهیا می کنند , وجود دارد. آنها ذغال سنک, نفت خام, گاز طبیعی , نیروی آب و انرژیهسته ای هستند. تجهیزات هسته ای , ذغالی و نفتی از چرخه بخار برای برگرداندن گرمابه انرژی الکتریکی استفاده می کنند.

نیروگاه های ذغال- سوختی (Coal-Fired Power Stations)

پیش از این نیروگاه های سوخت ذغال سنگنزدیک باری که آنها نامین میکردند ساخته می شدند. یک نیروگاه خروج 2گیگاواتدرحدود 5میلیون تن ذغال در سال مصرف میکند. در بریتانیا: که بیشتر ذغال نیروگاه توسط ریلحمل میشود: , این نشان میدهد , یک مقدار متوسط در حدود 13 ترن در روز را که هرکدام1000 تن را حمل میکنند. این یعنی اینکه نیروگاه های ذغال- سوختی به یک ریل متصلنیاز دارند مگر اینکه نیروگاه درست در دهانه معدن (بسیار نزدیک به معدن) ساختهشود.

نیروگاه های نفت- سوختی (Oil-Fired Power Stations)

سوخت نفتی نیروگاه میتواند مشتق بشود بهنفت خام که نفتی است هنگامیکه از چاه بیرون می آید, و نفت باقیمانده که باقی میماند هنگامیکه بخشهای قابل دسترس استخراج بشوند در تصفیه نفت. قیمت انتقال نفت توسطخطوط لوله کمتر از انتقال ذغال سنگ با ریل است, اما حتی همان نیروگاههای سوخت نفتخام هم اغلب در نزدیکی اسکله ها و لنگرگاه های با آب عمیق که برای تانکرهای اندازهمتوسط (تانکرهای حمل و نقل سوخت) مناسب است , واقع میشوند. نفت باقیمانده نیرگاههایسوختی احتیاج دارد در نزدیکی تصفیه خانه که آنها را تامین می کند واقه شوند. اینبدلیل است که نفت باقیمانده بسیار چسبناک است و میتواند فقط منتقل بشود در میانخطوط لوله بطور اقتصادی اگر آن گرم نگه داشته بشود.

نیروگاه های هسته ای (Nuclear Power Stations)

درمقابله با ذغال سنگ و نفت , ارزش انتقال سوخت هسته ای ناچیزاست بدلیل مقداراستعمالخیلی کم. یک نیروگاه 1 GW درحدود 41/2 تن اورانیوم در هرهفته نیاز دارد. این مقایسهمیشود بطور بسیار مطلوب با 50000نت سوخت که در یک هفته در نیروگاه ذغال- سوختیسوزانده میشد. نیروگاه های هسته ای در حال حاضر تقریبا آب خنک بیشتری درمقایسه بانیروگاه های ذغال- سوختی و نفت- سوختی استفاده میکنند , بعلت کارایی و بازده پایینآنها. همه نیروگاه های هسته ای در بریتانیا , با یک چشم داشت, در ساحل واقع می شوندو از آب خنک دریا استفاده میکنند.

نیروگاه هایبرق- آبی (Hydroelectric Power Stations) نیروگاه هایبرق- آبی باید جایی واقع شوند که دهانه آب دردسترس هست , و نظربه اینکه این اغلب درمناطق کوهستانی است , آنها ممکن است به خطوط انتقال طولانی برای حمل توان به نزدیکترین مرکز یا پیوستن به شبکه نیاز داشته باشند. همه طرحهای برق- آبی به دو فاکتوراساسی وابسته هستند: یکی جریان آب و یکی اختلاف در سطح یا دهانه. نیاز دهانه ممکناست فراهم بشود بین یک دریاچه و یک دره باریک, یا توسط ساختن یک سد کوچک در یکرودخانه که جریان را منحرف میکند به سمت نیروگاه, یا توسط ساختن یک سد مرتفع درمقابل یک دره برای ساخت یک دریاچه مجازی.

نیروگاه گازی

در یک نیروگاه گازی تولید انرژی (برق) توسط یک توربین ژنراتور گازی حاصل میشود. توربینهای گازی معمولا شامل یک کمپرسور با جریان خروجی محوری، یک یا چند محفظه احتراق و یک توربین که در هنگام حرکت (از طریق شفت) به یک ژنراتور متصل است، میباشد. درتوربین گاز، هوای ورودی توسط کمپرسور فشرده شده و سپس به سمت محفظه احتراق مشتعل با سوخت گاز یا گازوئیل هدایت میگردد. گاز گرم متصاعد شده حاصل از سوختن به سمت توربین گازی رفته و از انرژی حرارتی تبدیل به انرژی مکانیکی شده و پس از به چرخش درآوردن پره های توربین، ژنراتور و کمپرسور تیز به حرکت در می آیند.

نیروگاه بخاری

این نوع نیروگاهها (توربین ها) از نظر فشار بخار تولیدی در بویلر و بخار مصرفی در توربین بدو دسته عمده تقسیم می گردند.

در توربین های از نوع فشار ثابت (constant pressure) بویلر و توربین هیچ نوع انعطافی از خودنشان نمی دهند و لذا از این نوع توربین ها (نیروگاهها) در جهت تولید بار پایه استفاده می گردد. در توربین های از نوع فشار متغیر (sliding pressure) می توان بر روی بویلر و توربین، تغییرات فشار را اعمال نمود. این نوع مولدها معمولا جهت تولید بار میانی هفته بکار می روند قدرت قابل دسترسی این نوع مولدها از چند مگا وات تا یک هزار مگاوات متغیر است. هزینه سرمایه گذاری برای هر کیلو وات قدرت نصب شده متناسب با حجم تجهیزات کمکی و قدرت واحد و نوع آن از پانصد تا یک هزار دلار متغیر است و مدت زمان اجرای آن معمولاٌ پنج سال طول می کشد.

از آنجائی که در این نوع نیروگاه ها هزینه قدرت نصب شده به ازای هر کیلو وات با افزایش قدرت واحد، کاهش می یابد ِ، از این رو سیر افزایش قدرت قابل ساخت و نصب این نوع واحدها از سرعت بیشتری برخوردار است. لازم به توضیح است که راندمان این نوع نیروگاهها تا 40 درصد هم می رسد. روش تولید برق در این نوع نیروگاهها به این ترتیب است که سوخت فسیلی (ذغال سنگ، گاز، گازوئیل، مازوت) بوسیله مشعل های خاصی، به محفظه ای بنام کوره، پاشیده می گردد و با اشتعال آن در مجاورت هوا که بوسیله فن های بزرگی تامین می شود، حرارت قابل توجهی در این محفظه تولید می گردد. حرارت حاصله، آب (گرمی) راکه با پمپ از داخل لوله های تعبیه شده در آن عبور می کند پس از طی مراحلی به بخاری با درجه حرارت بالا و فشار زیاد که در اصطلاح به آن بخار خشک می گویند، تبدیل می نماید. بخار خشک حاصله پس از خروج از کوره وارد توربین می شود. بخار وارده به توربین آن را به حرکت در می آورد و ژنراتور را که با توربین هم محور و کوپله است به همراه آن به گردش در می آید و جریان برق تولید می شود. بخار ورودی به توربین با از دست دادن بخش عمده ای از حرارت و فشار خود وارد محوطه ای بنام کندانسور می شود. در کندانسور این بخار به لحاظ تماس با سطح سرد، تقطیر می شود و به آب تبدیل می گردد. آب تقطیر شده مجدداً از هیتر های متعددی عبور داده شده و گرم می شود و در نهایت توسط پمپ مجدداً به درون کوره هدایت می شود و سیکل خود را دوباره طی می کند. آب خنک کن (آبی که جهت ایجاد سطوح سرد در کنداسور بکار می رود) که خود ضمن سرد کن بخار خروجی از توربین، گرم شده است به برج خنک کن هدایت می شود و پس از خنک شدن دوباره به مدار خود باز می گردد.

شمای کلی این نوع نیروگاهها در شکل زیرنمایش داده شده است

این فایل کاملا اصلاح شده و شامل: صفحه نخست، فهرست مطالب و متن اصلی می باشد و با فرمت (word) در اختیار شما قرار می گیرد.

(فایل قابل ویرایش است)

تعداد صفحات: 112

عبارات و واژگان کلیدی:

 • نیروگاه طرشت
 • گزارش کاراموزی نیروگاه طرشت
 • دانلود گزارش کاراموزی
 • دانلود گزارش کارورزی
 • دانلود گزارش کارآموزی
 • گزارش کارورزی نیروگاه طرشت
 • گزارش کارآموزی نیروگاه طرشت
 • کارآموزی
 • گزارش کارآموزی
 • کارورزی
 • دانلود کارآموزی
 • دانلود گزارش کارآموزی

کلیک برای خرید